Kritické okienko – Pokazené pešiakové štruktúry a kompenzácia

Pešiaci sú základným reťazcom v šachu. Sú to najslabšie figúry, ale zároveň je nemožné si predstaviť šach bez pešiakov, žiadna pozícia nemôže vyzerať “šachovo“ bez šachových reťazcov, ktoré sú častejšie nazývané “štruktúry“. Pešiaková štruktúra- je kostra každej pozície, podľa nej sa určujú miesta pre vývoj silnejších figúr, okrem toho, aj sila figúr často závisí práve od štruktúry.

Zložitosť pozície je tiež takmer vždy určená pešiakovým postavením obidvoch strán. Čim viac sa štruktúry líšia tým je pozícia komplikovanejšia, a zároveň je ťažšie pochopiť silu každého polia a umiestnenia ľubovoľnej figúry, preto sú tie pozície “najmenej“ rovné aj keď engine na hĺbke 40 nám ukáže takmer objektívne nuly.

Pešiakové štruktúry  bývajú veľmi rôzne, ale vnímame ich skôr zjednodušene ako celostné, súvislé alebo “narušené“. Posledné prinášajú najviac problémov, a najviac strategických či už taktických komplikácii. Obyčajne vznik pokazenej štruktúry je predurčený výmenou figúr, často sú to dokonca koncepcie otvorení; výmena neúplne rovnocenných figúr strelca na jazdca, alebo aj opačne, rovnako ako aj obeť kvality často sú zamerané hlavne na vytvorenie nerovnováhu v pešiakovej štruktúre.

Chápanie pešiakových štruktúr je jeden z najťažších keď nie najťažší aspekt v šachu…

GM Csaba Balogh – IM Viktor Gažík 1-0

GM Vlastimil Babula – IM Cyril Ponížil 0-1

FM Karol Motúz – IM Martin Nayhebaver 0-1

Záver

Téma pešiakových štruktúr je mimoriadne zložitá, je nemožne rozobrať všetky špeciality v troch partiách, ale niektoré tendencie sa teda prejavujú všade a si myslím že tieto partie ich zachytili. K zmene štruktúr dochádza pri výmene figúr alebo pešiakov, vždy je dobré investovať viac času na ohodnotenie nasledujúcich pozícii.

Extrémna komplikovanosť týchto pozícii prináša chyby a remíza nenastáva tak často ako v šachu ako takom. Dôležité je uvedomiť si či musíte agresívne vyvíjať okamžitú iniciatívu využívajúc výhody, ktoré súper odovzdal aby vašu štruktúru narušiť, alebo opačne, snažiť sa dostať to neskoršieho štádia hry, kedy slabiny pešiakovej štruktúru majú väčší význam.

Vo všetkých troch partiách nejaká strana mala problém s vývinom, čo v konečnom dôsledku vynútilo chyby. Často, keď nevieme presne pochopiť akú štruktúru by nejaké postavenie potrebovalo, alebo aké zmeny by pozitívne vplynuli na pozíciu, pomáha intuícia, ktorá je veľmi dôležitým faktorom v šachu, pomáhajúc nestrácať príliš veľa času pri veľmi zložitých rozhodnutiach.

Napríklad XII majster sveta Anatolij Karpov nikdy sa nesnažil hýbať pešiakmi ako prvý, keď vyberal rovnocenné možnosti vždy sa snažil uprednostniť manéver figúrou, ako pohyb alebo náhla zmena pešiakovej štruktúry. Chcel aby súper ukázal čo chce s pešiakmi vtedy to vedel lepšie vyvrátiť. Určite je to zaujímavá úvaha, ktorá v niektorých pozíciách bez pochybnosti pomôže.

Kritické okienko – Opačné rošády
Kritické okienko – Ako (ne)hrať „suché“ pozície

O autorovi

Martin Nayhebaver začal hrať šach vo veku 5,5 rokov. Momentálne je medzinárodný majster. Majster Slovenska v kategóriách CH10,CH14,CH18 Majster Slovenska v súťaži družstiev 2014/2015, 2015/2016 Vicemajster Maďarska v súťaži družstiev 2016/2017. Je študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v odbore Geografia. Okrem šachu rád hra futbal, stolný tenis, číta knihy. Mimo šachu, štúdia a športu, veľkým záujmom sú jazyky. Zatiaľ plynulo ovláda 6 jazykov. Zaoberá sa históriou, a etymológiou národov. Šach ho vždy lákal svojou zložitosťou a pocitom napätia skutočnej šachovej partie.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať


Facebookgoogle_plusyoutubeinstagram

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *