Majstrovstvá obvodu Bratislava 4 základných škôl s rekordnou účasťou a doublom

Jeseň už tradične patrí školským majstrovským súťažiam v šachu. V Bratislave dlhodobo patrí štvrtý obvod k najsilnejším čo do účasti. Čakalo sa však až na rok 2017, aby sa zlomila magická hranica 100 hráčov.

Pohľad do hracej miestnosti

V utorok 24.10.2017 zasadlo v Dúbravke, Kultúrnom Centre Fontána za šachovnice celkom 104 detí základných škôl štvrtého obvodu. 81 chlapcov a 23 dievčat zohralo 7 kôl tempom 2×10 minút na partiu. Na majstrovstvách malo zastúpenie 12 škôl (ZŠ A. Dubčeka, SZŠ Kremeľská, SG CENADA, Spojená škola sv. Františka z Assisi, ZŠ Karloveská, ZŠ Pri Kríži, Gymnázium Bilíkova, ZŠ Malokarpatské nám., SŠ Tilgnerova, ZŠ I. Bukovčana, Gymnázium L. Sáru, SZŠ CENADA).

Zľava: Milan Gál vs. Adrian Zetocha

Bojovalo sa o štyri miestenky na krajské kolo z radov dievčat aj chlapcov. Najväčšími favoritmi boli tak ako v roku 2016 súrodenci Zetochovci, keď vyhrali svoje kategórie s plným počtom bodov. Ich víťazstvo si zopakovali aj v tomto ročníku a obaja, keď Adela Zetocha vyhrala všetkých 7 partií ako aj Adrian Zetocha zdolal svojich súperov bez jediného zaváhania.

Ceny pre víťazov

Celkovo chlapci odohrali 280 partií, pričom 134 vyhrali biely, 128 čierny a iba v 18tich prípadoch sa súperi dohodli na remíze. Dievčatá boli oveľa zmierlivejšie. Z ich zápasov skončilo síce iba 15 remízou, no z celkového počtu 77 partií. Bielymi figúrkami sa darilo lepšie, rovnako ako chlapcom, 35 výhier a 27 výhier čiernymi. Aj z týchto štatistík vidieť veľkú bojovnosť na turnaji.

Rozhodca Pavol Pytlík v akcii

O bezproblémový priebeh sa postarali štyria rozhodcovia, Milan Beňo, Pavol Pytlík, Matej Čertík a Branislav Jursa. Turnaj prebehol bez väčších komplikácií, v súlade s pravidlami šachu a hlavne v zmysle fair-play, čo bolo najdôležitejšie.

Na otvorení turnaja poprial starosta MČ Dúbravka Martin Zaťovič deťom veľa šťastia v partiách a vyjadril veľké potešenie, že aj v dnešnej digitalizovanej dobe vedia odložiť svoje mobilné telefóny a zasadnúť oproti sebe za šachovnicu.

Vďaka MČ Dúbravka deti po treťom kole dostali sladké posilnenie vo forme Mily, ktorú využil riaditeľ podujatia Michal Vrba aj na malú súťaž v urobení čo najrýchlejšieho ticha v miestnosti. Pred posledným kolom sa nám podarilo vytvoriť úplné ticho za 12 sekúnd.

Rád by som touto cestou poďakoval všetkým, vďaka ktorým sa turnaj mohol uskutočniť: MČ Dúbravka, ŠK Dúbravan, Bratislavský šachový zväz, SG CENADA, Nadácia Tatrabanky a Bratislavská šachová akadémia.

Prvé tri dievčatá (zľava): Zuzana Kučerová, Adela Zetocha, Lucia Strišková

Prví traja chlapci (zľava): Šimon Šeleng, Adrian Zetocha, Arťom Hanzel