Run & Chess 2019

Na štart druhého ročníka RUN&CHESS 2019 sa postavilo 38 hráčov.

Hralo sa 6 kôl šachu a 5 kôl sa bežalo. Ako pomocné hidnotenie pri rovnosti šachových bodov rozhodovalo pradie v behu.
A číslo 14 /dve šťastné sedmičky/ priniesli tretie miesto pre Michala Vrbu a tretie miesto pre Martina Raka v kategórii juniorov do 12 rokov z BŠA.

Slovami hlavného organizátora Martina Hunčára:
Na štarte sa síce všetci rozbehnú ako splašené kone, no na opačnej strane jazera už väčšina dýcha, ako keby mala každú chvíľu skolabovať. Nuž, tak to je, keď šachisti behajú :-)) Česť výnimkám, mám zabehnutých niekoľko maratónov, ale pri každom kole som pravidelne dobiehal ku šachovniciam na treťom-štvrtom mieste, najlepší bežal v tempe 1,5 kilometrový okruh asi necelých 6 minút. Žiaľ, ani získaný náskok v každej partii, jeden až tri minúty, mi nestačil na lepší výsledok, kľúčové partie som prehral, v niektorých partiách som daroval súperom figúrky, ako keby som bol nielen organizátorom, ale aj Mikulášom.

O výsledky tu však nešlo, priateľskú atmosféru si užívali všetci. Obdivujem najmä niekoľko deväť-desaťročných detí (Ivan Štiavnický, Šimon Doruša, Andriy Globa, Ján Dzivák), ktoré sa srdnato popasovali s týmto zaujímavým duatlonom. Pochvalu si zaslúži aj Marián Cyprián, ktorý má už 72 rokov, ale počas behu sa mu väčšina musela pozerať len na chrbát. 5 kôl behu a 6 kôl šachu (pri tempe 8 minút na partiu pre každého) absolvovalo 38 účastníkov; viacerí pricestovali aj z veľkej diaľky.

Celkovým víťazom sa stal Kamil Baňas z Modry so ziskom 5,5 bodu. Na druhom mieste (a prvý medzi seniormi) skončil Miroslav Mandák z Bratislavy, bežal s veľkým sebazaprením, noha trochu bolela, ale za šachovnicou manko vždy dohnal, uhral pekných 5 bodov. Na treťom mieste skončil Michal Vrba, predseda ŠK Doprastav, organizátora tohto podujatia. Pred štvrtým Petrom Pozsárom zo Senca vyhral len vďaka pomocnému hodnoteniu, čo v tomto prípade nebol tradičný bucholz, ale poradie v behu pri poslednom kole. Najlepšou ženou bola Katarína Baňásová, najlepším juniorom Ján Dzivák z Trnavy. Na záver sme sa ešte dobre bavili pri kurčati na sladko-kyslý spôsob, Číňania nám servírovali také porcie, ako keby sme tri dni nejedli a behali aspoň maratón. Kapacita terasy reštaurácie ešte pár odvážlivcov znesie. Výzva tým, čo by si to nabudúce nechceli nechať ujsť: predposlednú júnovú sobotu sa tu o rok uvidíme.