Šachové talenty rastú ako huby po daždi

Niet pochýb, že v Bratislave rastú šachové talenty ako huby po daždi. Cesta k „výšinám“ je však dlhá a náročná. Nestačia tréningy, je potrebná prax. Aj preto vznikol úplne nový projekt – Bratislavská Bivio liga.

Deti, ktoré začínajú hrávať v 5. lige a nemajú ešte na 4. ligu, nezvyknú odohrať v štandardnom šachu počas školského roka veľa partií. Túžil som to zmeniť a dať im šancu zahrať si s rovnocennými súpermi. 5 dvojkôl tempom 30 minút + 30 sekúnd na partiu pre každého z hráčov si zahralo 30 mladých šachistov a jeden ocino. „Šach je super, rád hrám štandardný  šach,“ utrúsil len tak medzi rečou štvrtý Simon Matejka.

„Získal som skúsenosti, užil som si tento super Bivio turnaj,“ zhodnotil druhý Richard Hasala, ktorého milo prekvapilo, že víťaz turnaja Ján Tomčáni starší mu prenechal pohár. Na treťom mieste skončil výborný Filip Šimko, ktorý do posledného kola bojoval o prvé miesto. Cenu pre najlepšie dievča získala Lucia Tomčániová (všetci doteraz menovaní reprezentovali Doprastav). Jedinečný pohár Leva, slimáka a kocúra (za bojovnosť, rozvážnu pomalú hru a užívanie si šachu) získal Alfréd Dvořák zo Slovanu.

Pred záverečným kolom sa všetkým prihovoril aj GM Igor Štohl, ktorý na otázku, ako sa stať veľmajstrom odpovedal takto: „Talent je potrebný, ale nestačí. Pri šachu treba stráviť veľa veľa času. Istým si môžete byť akurát tým, že ak nebudete trénovať, nezlepšíte sa.“

Podobné podujatie plánujeme uskutočniť v nedeľné podvečery na 9 dvojkol koncom septembra raz mesačne celoročne vo väčších priestoroch Starej jedálne v Krasňanoch (s ratingom do 1799) a tým istým tempom ako teraz, pretože záujem o šach rastie. „Nerád by som odmietal záujemcov, ako som to musel urobiť teraz, vítaná bude mládež z iných klubov a aj silnejší a starší hráči. Vznikne tak jedinečná atmosféra.“

Výsledky Bratislavskej Bivio ligy

Martin Hunčár, Bratislavská šachová akadémia a ŠK Doprastav

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *