Future champions ligu 2023/2024 vyhral Martin Mazág

Po minuloročnom triumfe Tomáša Andrého sa tento rok tešil Martin Mazág z Doprastavu. Dráma to však bola až do konca. V poslednom dvojkole (spolu odohrali všetci za sezónu s ôsmymi súpermi až 16 kôl) prvú partiu Martin prehral v náročnej koncovke (získal 12bodov),no pozbieral sa a záverečnú partiu proti napokon šiestemu Lukášovi Válikovi (10 bodov) vyhral. Lukáš Kozub (12 bodov) finišoval dvoma víťazstvami a skončil druhý len o pomocné hodnotenie.  Tretí skončil Ukrajinec žijúci v Rakúsku Maksym Slavskyi (11 bodov).

Výborné výkony podával celý čas aj štvrtý Miroslav Malinovský (10,5 bodu) a piaty Martin Srnák (10,5), ktorý v podstate stratil za celý rok len jeden a pol bodu, ostatné len pri neúčasti. Na siedmom mieste sa umiestnil Matúš Kapinaj, ktorý dostal spolu s Gríškom Shykhnenkom špeciálny pohár, pretože počas roka prekročili viackrát rating 1800 bodov a ak by aj chceli prísť, pravidlá FIDE im hrať pri tomto tempe (30 min/partiu +30 s/ťah) neumožňujú. Malý pohár pre najmladších účastníkov dostal v „A“ turnaji Viktor Válik a v „B“ novopečený majster Slovenska v rapide do 6 rokov Artur Petrovič.

Viacerí tu v tomto celoročnom zápolení absolvovali alegoricky povedané krstom ohňom, napríklad talentovaná a pracovitá Bianka Macáková čelila ťažkým súperom, no investícia sa vyplatila, potom na majstrovstvách Slovenska v Tatralandii vo svojej kategórii to bolo už takmer ako med lízať, keď tam získala prvenstvo s plným počtom bodov.

V „B“ turnaji, tzv. farme, kde dorastá ďalšia generácia talentov, potvrdil výbornú formu v záverečnom dvojkole Bruno Šimlulčík, ktorý v súťaži jasne dominoval, o čom svedčí aj jeho 14 bodov.  Druhý skončil Yaroslav Filippov (12,5) a tretí Filip Veselý (11,5). „Zemiaková“ medaila sa ušla rozvážnemu Dávidovi Ješkovi.

Výborné výkony podávali aj Ondrej Valcharčiak a Samuel Bilý (obaja 10 bodov). O sile turnaja napovedá aj siedma v poradí Linda Podolinská s aktuálnym FIDE ratingom 1693! Veľkým prísľubom sú však výkony tých najmenších zo stredu tabuľky, som presvedčený, že mená ako Viktor Válik, Peter Glod, Richard Motyka, Artur Petrovič, Eliáš Bodiš a Richard Homza budeme v budúcnosti skloňovať častejšie. A to som zďaleka nevymenoval z A a B všetky nádeje, mám úprimnú radosť z obrovského progresu, veď niektorí začínali sezónu ako pokročilí začiatočníci a končia ju s FIDE ratingami.

Ukazuje sa, že tento formát je veľmi žiadaný, dopĺňa existujúce ligy a GPX turnaje a mládež sa môže efektívne pripravovať na ťažšie zápolenia v 5. a 4. lige. Učia sa zapisovať, neťahať rýchlo. Súťaž obsahuje v sebe napätie, keďže sa losuje vždy až tesne pred začiatkom podľa tých, ktorí sa prezentujú.

Odpadá príprava na súpera, prenosy nejdú na online šachovnice a tak si mladí môžu skúšať aj rôzne bočné varianty otvorení bez toho, že by boli ich partie zverejnené. V račianskej Starej jedálni skutočné šachové zázemie, veď nájsť raz do mesiaca v nedeľný podvečer v Bratislave na jednom mieste viac než 80 takýchto šachistov nie je veru bežné.

Výdatne pomáhala aj Erika Glodová s analýzou partií pre tých, čo skončili skôr. Súťaž bola zaujímavá aj pre desať dospelákov, ktorí sa nebáli, že možno stratia pár elo bodov, ale využili tento formát, aby si dobre zahrali a popasovali sa azda s budúcimi veľmajstrami.

Ďalší ročník začne v októbri, už teraz sa teším na novú vlnu detí. A viacerí sa z farmy presunú do hlavného turnaja. Ako keď rastlinky zo skleníka presadíte do záhrady – šachová úroda bude dobrá , nebojte sa.

https://chess-results.com/tnr819442.aspx?lan=1&art=1&turdet=YES&flag=30

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *