Kto je tu na svojom prvom turnaji v živote?

Detská bratislavská liga v plnom prúde

Po minuloročnom úspešnom ročníku sme počas domácich zápasov 5. ligy družstiev Doprastavu v Starej jedálni rozbehli pokračovanie Detskej Bratislavskej ligy. Je to 5 kolový turnaj v rapidovom tempe (každý z hráčov má na partiu 15 minút) a určený je pre hráčov s maximálnym ratingom do 1500 bodov. Vôbec však nie je nutné byť registrovaný v klube. Skúsenosti tak môžu získavať skutoční začiatočníci a mierne pokročilí.

Veľmi sa teším, že pre mnohých je to úplne prvý turnaj v živote! Na moju otázku, kto je na podobnom podujatí prvý krát, sa nesmelo dvihlo viacero rúk. To predsa treba osláviť! Kamienky, sladkosti, jabĺčka, jedna milá mamička priniesla len tak z ničoho nič aj džúsiky. Nechýbali ani vtipné komentáre Šachuľka, Paťka a Jožka.

Niektorí síce ešte ťahajú dvoma rukami, na poslednej šachovnici treba bdieť, lebo nemožných ťahov tam rozhodne nie je ako šafranu. Pri dievčenskom derby sa zase veľa kibicuje, ale na moje napomenutie všetko stíchne a aspoň chvíľu atmosférou pripomíname FIDE turnaj. Nádhera! Zvedavo hľadím, ako sa na jednej šachovnici postavila tretia dáma, ale žiaľ, k matu je ďalej než na druhý koniec sveta. A Rebeka? Prehráva skoro všetko, ale stále má úsmev na tvári. Tak to má byť. Zato väčšinu chlapcov pohár pre víťaza magicky priťahuje. Kto však bude „vyvolený“?

Na prvom turnaji 11.10. sa to podarilo Jozefovi Martiniakovi, druhý skončil Martin Tomaščík a tretí Artur Petrovič s lepším bucholzom pred Pavlom Bublykom. Pavlo sa však poučil a na druhom turnaji 18.10. už exceloval – získal plný počet 5 bodov spomedzi 22 detí, keď ich prišlo dva krát viac než v úvodnom kole. Na druhom mieste skončil Marko Palún, ktorý prehral len s víťazom a tretí skončil Peter Hadidom, 4. Martin Tomaščík a 5. Emka Janovíčková. Vyzdvihnúť treba aj dvoch najmladších, ktorí sa na tomto turnaji vôbec nestratili – Jakub André (nar. v r. 2020) a Lukáš Glod (nar. v r. 2019).

Na tretie kolo 13.12. už budem musieť naozaj riešiť poradie prihlásených, pretože miestnosť – tzv. „obývačku“ veru nenafúkneme. Odchádzam spokojný, rodičom ešte prízvukujem, aby sa veľmi na výsledky nesústredili, ale radšej deti povzbudzovali. Do šachovania!

Autor: Martin Hunčár, organizátor podujatia