Bratislavská šachová jeseň 2024

  1. deň: Na tom našom Slovensku…

Po lete prichádza jeseň a ako to už s Martinom Hunčárom a Mišom Vrbom býva, hneď po ukončení jedného turnaja pripravujú ďalší… Jeseň sme začali pripravovať ešte v horúčavách a vyplatilo sa. Vytvorili sme naozaj netradičný formát – hneď prvý deň trénovalo 27 detí v troch rôznych skupinách – „A“ boli hráči s FIDE ratingom, „B“ tvorili hráči registrovaní v kluboch a „C“ skupinu ostatní.

Trénerov FM Richarda Turčana, Michala Vrbu a Martina Hunčára si však užili všetci – hodinu sa učili od každého z nich – Mišík vyučoval na tému Ako úspešne zvládnuť koncovky, Rišo hovoril o hľadaní plánu v strednej hre a Martin o taktických zápletkách v strednej hre. Deti sa sústredili a snažili sa všetko vyriešiť čo najpresnejšie a najrýchlejšie.

Po obede nasledovala zaujímavá súťaž v trojčlenných tímoch – šachový kvíz: najskôr informácie zo šachovej histórie, potom niečo z aktuálneho diania, a keďže to bol šachový kvíz, tak sa predpokladá, že sa všetci vynájdu pri šachových úlohách. Na záver trochu kultúry – fakty o šachu z filmov a seriálov.

Pardon, bonus na záver si pripravil Martin naozaj netradične – vedeli by ste poskladať šachové výroky z jednotlivých slov a priradiť ich nielen k autorom, ale ešte aj k ich podobizniam, ktoré boli rozvešané na stene? Tušíte, kto je známy výrokom „Šach je zrkadlom duše“? „Pešiaci sú dušou šachovej hry,“ to by ste hádam zvládli. „Ak vidíš dobrý ťah, hľadaj lepší!“ ovláda predsa každý dobrý šachista, ale viete, kto to povedal ako prvý? Aj niekoľko ďalších prehlásení nerobilo väčší problém, najmä však deti potrápilo priradiť ich k tej správnej tvári. Nie každý dokázal rozoznať Fischera od Tala, Tartakowera od Philidora, Capablancu od Najdorfa či Laskera.

Po kvíze si najlepší zahrali simultánku s Rišom Turčanom (najväčší odpor kládol Martin Mordavský) a paralelne sme odohrali 6 kolový turnaj v bleskovom šachu s inovatívnou vsuvkou: Na tom našom Slovensku… V istom momente Martin turnaj zastavil a prečítal pohromu, ktorá sa k nám valí a čo je najhoršie – aj na šachovnicu: raz kvôli moru pokapali kone a všetky museli byť odstránené zo šachovnici, inokedy zase drak uniesol všetky dámy, potom zase medvede požrali strelcov a ak chcete spoznať ďalšie katastrofy, nesmiete si nechať ujsť na budúce podobný event.

Víťazom sa napokon stal, aj s potrebnou dávkou šťastia, keďže odolával pohromám lepšie než jeho súperi – Samuel Belovič s plným počtom bodov. Gratulujeme a zároveň prajeme tomu nášmu Slovensku len to najlepšie. Výsledky turnaja nájdete tu: https://chess-results.com/tnr1049341.aspx?lan=1&art=4&turdet=YES&flag=30

  1. deň: Rapid turnaj vraj nie je ani ryba ani rak

V štvrtok sa odohrali súčasne dva turnaje v rapid šachu s tempom 12 minút na partiu + 3 sekundy/ťah. Rapid Masters (FIDE open) s medzinárodnou účasťou mal svoju kvalitu (5 hráčov s titulmi) a zúčastnilo sa ho 47 hráčov. Najlepšie si počínal IM Valentin Baidetskyi z Rakúska, uhral 8 bodov v deviatich kolách. Druhý skončil s bodovou stratou CM Daniel Shirinyan, Arménec žijúci na Slovensku hrajúci za anglickú federáciu.

Až na treťom mieste sa umiestnil Slovák FM Richard Turčan so ziskom 6,5 bodu s najlepším bucholzom pred Lukášom Gayom, Alexeyom Kukelkom a Ondrejom Gabrišom. Až za nimi skončil jediný veľmajster turnaja Igor Štohl, aj to svedčí o sile hráčov. Najlepším z detí do 10 rokov bol Račan Martin Srnák, ktorému sa podarilo v silnej konkurencii získať 5 bodov. Gratulujeme!

V „B“ turnaji mládeže zaradeného do seriálu GPX sa najviac darilo Filipovi Kapičákovi – jednoduché to však nemal, o pol bodu za ním skončil Dávid Hrdý, bronz sa ušiel Adele Zvalovej. Rozdali sme veľa pohárov a ešte viac medailí, keďže sa vyhodnocovali aj jednotlivé kategórie, z 32 hráčov sa teda ušlo odmien a diplomov viac než polovici účastníkov.

Pohár medzi chlapcami do 14 rokov, ak nerátame celkového víťaza Filipa, keďže súbeh cien bol vylúčený, si odniesol Filip Jusko, v kategórii chlapcov do 11 rokov to bol Dávid Hrdý a medzi najmenšími do 8 rokov kraľoval Richard Motyka. Z dievčat do 14 rokov bola najlepšia Adela Zvalová, do 11 rokov Emma Bartošová a medzi najmladšími dievčatami do 8 rokov zvíťazila Dorota Motyková.

A prečo vraj rapid turnaj nie je ani ryba ani rak? Nuž nie je to ani pomalé tempo, na ktoré sú zvyknutí kluboví hráči z líg a nie je to ani blitz, ktorý sa viac hrá rukou než hlavou – musíte správne odhadnúť, kedy sa zamyslieť a kedy nie a to veru na výbornú nezvládne každý. Na výbornú však obstáli všetky deti, najmä tie mladšie 7 až 8 ročné, veď vydržať hrať šach celý deň – to chce pochvalu bez ohľadu na výsledok. A klobúk dole pred dvoma najmladšími – Peťko Pilling (narodený v roku 2018) a Lukáš Glod (narodený dokonca v roku 2019)!

Výsledky z „A“ turnaja Masters  i „B“ turnaja GPX nájdete tu: https://chess-results.com/tnr993902.aspx?lan=1&art=4&turdet=YES&flag=30

  1. deň: Radujme sa, veseľme sa! Bughouse, šachové karty a blitz

Bughouse, tzv. Holanďany (súťaž dvojíc) už tradične do Nemeckého kultúrneho domu priťahuje silných klubových hráčov, najmä mládež. Zaujímavá disciplína, pri ktorej sa môžete rozprávať a radiť so spoluhráčom – figúrky, ktoré vyhodíte súperovi si váš parťák z tímu môže postaviť na svojej šachovnici!

Kto vyhrá tento raz 7 dvojkôl z dvanástich tímov? Budú to Ultras CM Tomáša Andrého? Nie, skončili napokon na piatom mieste. Zemiaková medaila sa ušla tímu Oxid Uholnatý, bronz bralo prekvapivo Duo – bratia Filip a Patrik Černý, striebro uhrali Monkey see, Monkey mate (Valentin Baidetskyi a Olexandra Strelbitská) a z víťazstva sa tešil jeden z favoritov – Chlpaté čajky (Tibor Čajka a Daniel Chlpek).

Súbežne s Bughousom prebiehal turnaj O pohár Šachuľka Matového so šachovými kartami. Nie, nevymýšľame si – tesne pred turnajom ich priviezli z tlačiarne – nikto sa teda nemal možnosť nejako ideálne pripraviť na toto „haluzné“ podujatie. Deťom sa však nesmierne páčilo, pretože je plné prekvapení a zvratov v partii. Pred každým ťahom si hráč ťahá kartu a musí ju poslúchnuť, ak sa nedá, vykoná ťah v súlade so šachovými pravidlami.

O zábavu je postarané, keď dáma cvála na jazdcovi, prípadne ste donútený hrať romantický šach, obetovať vežu či zvolať: „Oh, no, my queen!“ Netušíte, čo môže byť vyprážaná pečienka a kam treba strelca presunúť v španielskej dedine? A čo znamenajú zvieratká ježko a orangutan? Z biedy vás ešte môže vykúpiť žolík – Šachuľko Matový – to môžete potiahnuť až dva krát. A najväčšiu radosť, prípadne smútok pre súpera prináša karta Najlepšia výmena – musíte sa zdvihnúť zo stoličky a rýchlo si vymeniť so súperom miesto – ak ste boli čierny, odteraz hráte s bielymi figúrkami! A ak vám už hrozil mat, viete čo to znamená?

Pocity eufórie! Víťazom 6 kolového turnaja sa stal Pal Pilling, druhý skončil Tomáš Hilčík a tretí Daniel Lukáš Bucor. Výsledky z tohto turnaja dôležité nie sú, úprimne treba povedať, že tu naozaj ide o zábavu a faktor náhody zohráva svoju rolu.

Ak by ste si chceli spríjemniť chvíle voľna a trochu sa odreagovať, prípadne skúsiť cez tieto karty vzbudiť záujem o kráľovskú hru u svojich kamarátov, či spolužiakov, neváhajte a hľadajte ich na svojom obľúbenom e-shope, prípadne kontaktujte ich autora na huncar.martin@gmail.com

Vyvrcholením Bratislavskej šachovej jesene boli turnaje v bleskovom turnaji: 9 kolový Blitz Masters (FIDE open) s tempom 4 minúty na partiu + 2 sekundy na ťah a paralelne s ním Blitz Futures pre hráčov s ratingom do 1500 a pre neregistrovaných v šachovej federácií.

V “A” turnaji zvíťazil FM Richard Turčan so ziskom 7,5 bodu, ktorý síce prehral vo vzájomnom zápase s druhým Alexeyom Kukelkom, no mal lepší bucholz (jeho súperi nazbierali väčší počet bodov). Tretí skončil Vladislav Kundianok (7 bodov) a za ním nasledovali 6,5 bodoví Štefan Mazúr, Martin Jablonický a Lukáš Gay. Najlepším do 10 rokov bol Slovinec Alexandr Konopatskyi, výborný výsledok však uhrali aj domáci reprezentanti tejto kategórie – Martin Srnák, Bianka Macáková a Samuel Belovič. Všetkým gratulujeme!

V ”B” turnaji Futures (14 účastníkov) s plným počtom bodov a s veľkým prehľadom zvíťazil Azerbajdžanec Nihad Ahmadov, ktorý by si zaslúžil hrať v hlavnom turnaji. Na druhom mieste sa umiestnil Ľuboš Praznovský (7) s lepším pomocným hodnotením pred Davidom Kovárom. Najlepším z hráčov do 10 rokov bol Tomáš Hilčík.

Oba turnaje sa niesli v duchu Fair play, z čoho máme ako organizátori a rozhodcovia veľkú radosť. Tešíme sa, že sme na minútu presne dodržali časový harmonogram, čo viacerí ocenili. Touto cestou ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhali, Mestskej časti Rača za podporu šachových podujatí, reštaurácii Kern a najmä sponzorovi Unimed Pharma.

Podrobné výsledky z blitzu a aj z ostatných turnajov z celej Bratislavskej šachovej jesene nájdete tu: https://chess-results.com/tnr993905.aspx?lan=1&art=0&fed=SVK&turdet=YES&flag=30

Autor: Martin Hunčár a Michal Vrba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *