Ak aj trošku v puse páli, preto aby nezaspali

Turnaj GPX o pohár Patrika Pata

Býva dobrým zvykom, že na turnajoch Martina Hunčára má hlavné slovo okrem „Šéfka“ Šachuľko Matový. Tento raz sa to zomlelo všetko inak, v príhovoroch bol najaktívnejším Patrik Pat, ktorý nadovšetko miluje remízy a pri každom pate má súkromnú párty. Dokonca rozprával deťom aj zážitky z rozhodovania v Patrikove počas zápasu Slimák – Leňochod. Ak však chcete vedieť podrobnosti, tak na budúce musíte prísť osobne.

Na turnaj série GPX sa zišlo takmer 50 šachistov do bratislavskej Starej jedálne, centrály Račianskeho doprastaváckeho šachu. 8 kolový turnaj bol napínavý až do konca. Výborne odštartoval Samuel Belovič, ale postupne sa boril s tými najsilnejšími a začal strácať. Z favoritov však zakopli všetci a tak dráma vrcholila v posledných kolách.

V poslednom zápolení narazili na seba Tobias Bartelt z KŠN a Bianka Macáková z Doprastavu. Hrali o prvé miesto, Bianke stačila na celkové víťazstvo remíza, ale ponuku na zmier od Tobiasa neprijala! Potvrdila, že je pravá bojovníčka a taktizovanie v krvi nemá. Prehra ju síce odsunula tesne za medailistov, ale svojím postojom dala príklad ostatným, aby si rýchle remízy nechali až na časy, keď budú veľmajstrami.

Na druhé miesto sa vyšvihol mohutným finišom (4 zo 4) Šimon Košút (6,5 boda) a tretí skončil stabilne hrajúci Lukáš Janovíček s najvyšším bucholzom spomedzi všetkých hráčov turnaja. Veľmi spokojný môže byť aj Mykhailo Lukianov, ktorý prehral len s Biankou. Posledný zo skupiny 6 bodových skončil Lukáš Bednár. Celkovo sa rozdelilo až 7 pohárov (okrem celkového víťaza aj majstri kategórií do 8, 11 a 14 rokov. Kategóriu dievčat vyhrala Adriana Šefcová (do 8 r.), Bianka Macáková (do 11 r.) a Yana Bedareba (do 14 r.).

Medzi chlapcami vyhral Peter Hadidom (do 8 r.), Lukáš Janovíček (do 11 r.) a Tobias Bartelt (do 14 r.). Pohár však medzi najstaršími chlapcami putoval k Šimonovi Košútovi, pretože pohár mohol získať maximálne jeden z nich.

Z najmenších detí na seba upozornil Adrien Grün, narodený v r. 2017 (získal napokon až 5 bodov a to nastúpil až od druhého kola!) Na turnaji potešila aj vysoká účasť dievčat, 15 zo 47, to je tretina! No a na záver ešte jedna pikoška – Patrik Pat sa priznal, že do nákupného košíka dal čokolády s čili papričkami.

Čuduj sa svete, zdá sa, že nikomu neprekážali, zjedli sa do poslednej tabličky. Ako vraví Patrik: „Ak aj trošku v puse páli, preto aby nezaspali, lepšie im to v hlave páli.

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie