AVION chess challenge 2020

V sobotu 7.3.2020 sme pripravili v spolupráci s AVION Shopping Park netradičné šachové podpoludnie pre verejnosť a návštevníkov nákupného parku. niektorí si tak popri nákupoch mohli spríjemniť chvíľku šachovými atrakciami, ktoré boli pre návštevníkov pripravené.

Najmenších rozhodne zaujal hlavne obrí šach, kde si mohli za pomoci Ruda vyskúšať svoje prvé ťahy na šachovnici a figúrky, častokrát veľké ako deti samé, posúvať po šesdesiatich štyroch poliach. Prevažne dievčatá vytvorili krásnu galériu, v ktorej mohli použiť na vyfarbene šachové predlohy ale väčšina nechala voľný priebeh svojej fantázii a tak vznikli veľmi pekné kresby, ktoré boli zverejné ihneď v offline galérii. Obrázky boli všetky veľmi pekné, porota po dlhom zvažovaní napokon odmenila najlepšie umelecké diela.

Na „križovatke“ bolo možné stretnúť živú šachovú dámu a na veľkej demonštračnej šachovnici vytvoriť partiu „AVIONu“. Každý mal možnosť iba jedného ťahu, vždy podľa toho, či bol na ťahu biely alebo čierny.

AVION partia účastníkov

O pol jedenástej sa rozbehol šachový turnaj, v ktorom zasadlo k šachovniciam 20 hráčov. Niektorí boli prihlásení vopred, niektorí sa prihlásili do turnaja priamo na mieste. Mohli si tak aj nešachisti vyskúšať na vlastnej koži, ako sa cítia veľmajstri, keď im tykajú hodinky a snažia sa nájsť čo najlepšie pokračovanie v partii. Po piatich partiách boli odmenení najlepší v turnaji, pričom bez straty boda vyhral turnaj Souto Benjamin Perez zo Španielska. Z turnaja sa tak neplánovane stalo aj medzinárodné podujatie.

Podujatie si všimla aj Ružinovská televízia, ktorá s účastníkmi podujatia spravila rozhovory.

Počas celého dňa bol pre návštevníkov pripravený jednoduchý šachový kvíz, ktorý pozostával z ôsmych otázok. Tie boli jednoduché alebo formou ABC, aby sa mohla zapojiť široká verejnosť. Dostalo sa nám späť celkovo 43 vyplnených kvízových lístkov, z ktorých sme vyžrebovali dvoch výhercov. Otázky a odpovede:
1. Koľko políčok má šachovnica? (64)
2. Koľko ťahov môže teoreticky trvať najdlhšia partia?
a. 2368 ťahov b.3127 ťahov c. 5949 ťahov (správne)
3. V šachu sa na meranie spotrebovanáho času používajú hodiny. Používali sa v minulosti presýpacie hodiny? (áno)
4. Najdlhšia zaznamenaná partia v histórii trvala
a. 126 ťahov b. 166 ťahov c. 269 ťahov (I. Nikolic – Arsovic, Belgrade 1989)
5. Prvá vytlačená kniha v anglickom jazyku bola šachova kniha. Je to pravda?
a. Áno b. Nie (druhá, 1474)
6. Najrýchlejší šach mat a vyhrať partiu dokáže
a. Biely b. Čierny (na dva ťahy)
7. Najmladším majstrom sveta sa stal
a. Bobby Fischer b. Garry Kasparov (22 rokov) c. Magnus Carlsen
8. Prvý hráč, ktorý odohral súčasne viac ako 100 partií simultánne bol:
a. Francúz b. Američan (Frank Marshall) c. Rus

Veľkým lákadlom bola simultánka s veľmajstrom a Slovenskou šachovou jednotkou Jánom Markošom. Zahrať si s profesionálnym šachistom, ktorý má skúsenosti zo šachových olympiád a vyhral prestížne medzinárodné turnaje je určite zážitok. Jedenásti odvážlivci tak zasadli k šachovniciam a snažili sa „pretlačiť“ veľmajstra. Ten mal úlohu sťaženú aj tým, že na všetky partie mal dovedna iba 30 minút (každý hráč mal časový limit 15 minút). Aj preto vyzval účastníkov a okoloidúcich či pozorovateľov, aby mu náhodou nevbehli do cesty, nakoľko pri partiách sa pomerne nabehal. Dvom sa však predsa len podarilo ukorisťiť vzácne remízy a po skončení nechýbala ani malá autogramiáda.

Účastníci simultánky:
1. Jozef Benci
2. Matúš Červeň
3. Vladimír Gajdošík
4. Richard Hasala
5. Stanislav Dekan
6. Dominik Petrek
7. Vladimír Lauček
8. Tomáš Vrbiar
9. Ladislav Rigo
10. Vladimír Cilli

 

Počas celého podujatia sa účastníci mohli osviežiť hneď vedľa v Starbucks Coffee dobrou kávičkou alebo koláčikom, pokým ich ratolesti mali plné ruky práce so šachovými figúrkami.

Ďakujeme za možnosť spríjemniť sobotné dopoludnie návštevníkom AVIONu a tešíme sa opäť na stretnutie.

Podujatie sa uskutočnilo vďaka AVION Shopping Park a podporili ho Starbucks Coffee
 

Konečné poradie turnaja
Fotogaléria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *