Bike and chess 2023

Keď sa v lese hrajú šachy

Do lesa sa chodí poprechádzať, prípadne na hríby. Tí športovo zdatní si idú aj zabicyklovať. Ale hrať v lese šach? A prečo nie!

A aby to bolo ešte viac cool, 9.9. 2023 sa pri Račianskej horárni odohrali preteky Bike and chess. Šachisti, ktorí majú radi adrenalín, si to spojili s pekným rodinným výletom. Tešili sme sa krásnemu počasiu, boli aj nejaké drobné kolízie, ale našťastie len odreninky pri páde z bicykla, ktoré naša zdravotníčka Bohdana ihneď a bez problémov vyriešila. Hralo sa 8 kôl šachu popretkávaných siedmymi minipretekami na 600 metrovej trati.

Rýchla jazda bicyklom síce nikomu veniec slávy a ani medailu nezískala, ale cenné sekundy oproti vášmu nalosovanému súperovi neboli na zahodenie. Po namáhavej jazde odhodiť bicykel, potiahnuť, stlačiť hodiny, doplniť tekutiny, vydýchať sa a v tom lepšom prípade čakať na súpera kým príde s vyfľusnutou dušou, v tom horšom prípade ste tou osôbkou s vyplazeným jazykom, čo dobehol k šachovnici až druhý – vy. Seonjae Park hral vynikajúce šachy a pred posledným kolom viedol, ale problémy na trati v poslednej jazde spôsobili, že prišiel s dvojminútovým hendikepom (hralo sa tempom 5 min/partiu + 2 sek/ťah) a to už na Olivera Kováčika veru nestačilo.

A tak sa po výbornom finiši, napriek predchádzajúcemu zakopnutiu, stal víťazom Michal Vrba z Bratislavskej šachovej akadémie, ktorého sa snažili „dať dolu“ všetci mladí. Hneď za Parkom na treťom mieste a zároveň prvý v kategórii do 10 rokov sa umiestnil bleskový dravec Martin Srnák. Bol lepší len o pomocné hodnotenie pred Oliverom Kováčikom, ktorý skončil druhý v kategórii do 10 rokov pred Kuzmom Nikolaievom.

Ale užili si to všetci, dokonca aj „Francúzi“ Grunovci tieto výlety kvôli deťom vyslovene vyhľadávajú, neprekáža im, že končia medzi poslednými. Okrem kamienkov a mušlí sa im ušli ešte aj plyšáky, deťom na druhých a tretích miestach v oboch kategóriach aj knihy, letela najmä novinka Šachuľko Matový a jeho sny. Ďakujem aj Matúšovi Červeňovi za asistenciu a pomoc, som rád, že si to všetci pochvaľovali.

Našu aktivitu oceňovali aj všetci okoloidúci, niektorí ľutovali, že sa o tom skôr nedozvedeli, boli by sa vraj pridali.

Výsledky

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *