Bombastické rekordy Doprastavákov

Majstrovstvá SR mládeže 2024 v Tatralandii

Titulok znie nadnesene, ale nič iné ako pravda to nie.

Po prvé, vyslali sme početne rekordnú výpravu – 38 mládežníkov. A to sa chystali až 40-ti „zbojníci“, dvaja však na poslednú chvíľu ochoreli. Do Tatralandie sme prišli s najvyššími tajnými cieľmi, i keď tesne pred majstrovstvami sme očakávania radšej mierne tlmili. Chlapci a dievčatá nás však viac než príjemne prekvapili. No povedzte, dá sa toto nazvať inak ako medailová žatva? 3 zlaté (André, Macáková a Matejka), 2 strieborné (Shykhnenko, Petrek) a 4 bronzové (Šalgovič, Srnák, Kováčiková, Tomčániová). Len na porovnanie: jasali sme už minulý rok, keď sme získali dve prvé miesta, tri druhé a dve tretie. Potvrdili sme úlohu favoritov, pridali jedno prvé miesto a bez preháňania – po tomto roku je jasné, že máme najväčší potenciál šachových talentov na Slovensku.

V kategórii chlapcov do 8 rokov sme výsledkami dieru do sveta neurobili, ale 5. miesto Petra Gloda (5,5 boda) je pekné. Veľkým prísľubom bol aj výkon nováčikov Artura Petroviča, (nar. 2018, 4 body) a Eliáša Bodiša (nar. 2017, 4 body). A to nám doma ostali ešte nadaní chlapci: Richard Motyka, Viktor Válik a Richard Homza – o rok budú ešte všetci v tejto kategórii, máme sa na čo tešiť!

Tomáš André (8,5 boda) si v kategórii do 10 rokov majstrovstvá vyslovene užíval, najviac sa mu vraj páčil pingpong! Ale na ružiach ustlaté nemal, zremizoval s Tomášom Žilinčanom, ktorý sa ho držal do 7. kola ako kliešť. Rozhodujúca však bola prehra Žilinčana s Kopečným. Tomáškovi sa najviac páčila jeho partia s Karolom Timurom. „Systém, ktorý som proti nemu zahral mi vyšiel, pekne som si preskupil figúry.“  Zázračný finiš sa podaril nášmu Martinovi Srnákovi, ktorý si výhrami v posledných troch kolách (zdolal aj Žilinčana) vybojoval krásne tretie miesto (6,5 boda), do karát mu zahrala aj remíza jeho konkurentov na medaily. Úprimne, táto kategória je naozaj nabitá a na prvých doskách sa hrá šach na európskej úrovni. Ak budú aj ostatní, ktorým sa nepodarilo dostať na debnu napredovať, slovenský šach má šancu uspieť aj medzinárodne.

Plný počet bodov získala medzi dievčatami do 10 rokov Bianka Macáková. Objavili sme ju na Bratislavskom šachovom lete pred necelým rokom, odvtedy prešla veľký kus cesty. Boli to jej prvé majstrovstvá, pôvodne chcela skončiť do tretieho miesta. „Počas každej partie som sa snažila hrať čo najlepšie, partie s Karolinkou Huttovou a Simonkou Kováčikovou mi dali zabrať,“ hodnotí Bianka. „Som šťastná, že sa mi napokon podarilo všetky vyhrať. Páčil sa mi tu aj živý šach a navyše som tu oslávila aj moje 9. narodeniny!“ Svojím výkonom i hrou si rozhodne získala rešpekt. Bola vyhlásená aj ako najlepšie dievča na bleskovom turnaji a získala bronzovú medailu na MS mládeže v kompozičnom šachu (dievčatá do 14 rokov).

Výborný finiš s dávkou šťastia, keď zakopli jej súperky v poslednom kole, sa podaril aj našej Simonke Kováčikovej, skončila tretia.

Kategória chlapcov do 12 rokov bola nesmierne napínavá. Simon Matejka nastupoval ako favorit, ale dýchali mu na chrbát mnohí ambiciózni hráči. Uhrať 7,5 boda a odniesť si zlato s jednobodovým odstupom – to chce potlesk. „Zapotil som sa s Ivanom Kostiakom, pokazil som to hneď z otvorenia,“ vraví Simon. „Mohol som to poľahky prehrať. Pred turnajom som si veril, ale vedel som, že ma čaká veľa silných hráčov. Som veľmi spokojný, že sa to nakoniec podarilo.“

V kategórii do 14 rokov sa blysol famóznym výkonom Hryhorii Shykhnenko. Gríška dlho dokonca viedol, jeho výkony zaskočili nielen súperov, ale asi každého. Okrem druhého miesta (7,5 boda) si pripísal 123 bodov do rebríčka. Fantastické! „Od začiatku som sa chcel umiestniť v prvej päťke, no po výhre v treťom a štvrtom kole som chcel vyhrať, najťažšou pre mňa bola ôsma partia,“ konštatuje Gríška. Solídne zahral aj Martin Mazág, ktorému sa v sprievodnom bleskovom turnaji podarilo získať 1. miesto do 15 rokov, Matúš Kapinaj v ňom skončil dokonca tretí v celkovom poradí.

V kategórii do 16 rokov zažiaril štvrtý Áron Pongó, ktorý o medailu prišiel až prehrou v poslednom kole. No i tak je jeho 6 bodov v turnaji a 30 bodov do ela veľmi pekným výkonom. Neuveriteľný husársky kúsok sa podaril Dávidovi Osvaldovi, ktorý ako „malý Dávid“ porážal veľkých ratingových Goliášov a pripísal si neuveriteľných 188 elo bodov do ratingu a to mu ešte bolo ľúto niektorých nevyužitých šancí. Nestratil sa ani jeho brat Jakub. „Tešíme sa celá rodina,“ hovorí ich mama. „Chlapci už od rána analyzovali partie, hľadali, kde to minuli a pripravovali sa na ďalších súperov.“

Naše najlepšie dievča – Lucia Tomčániová súťažila medzi dievčatami do 16 rokov. Tento raz bola úroveň vyššia než pred rokom, Lucke pribudla konkurencia a jej 3. miestu (len kvôli horšiemu bucholzu jej ušlo striebro) nemôžeme nič vyčítať, naopak gratulujeme a prajeme ďalšie úspechy.

Naša mládežnícka doprastavácka jednotka Dominik Petrek vôbec nesklamala, celkovo druhé miesto v kategórii 18-20 ročných je vynikajúce. „Najkrajšou bola pre mňa partia proti Richardovi Turčanovi, najmä kvôli esteticky príťažlivej prechodnej obeti dámy. Najťažšími boli pre mňa momenty, keď som sa pri futbale zranil a chcel sa z turnaja odhlásiť, nakoniec som však rád, že som tak neučinil.“ Veľmi dobrý turnaj má za sebou aj celkovo šiesty Šimon Šalgovič (6 bodov), v Ch18 skončil tretí, čo je vynikajúce, získal až 70 plusových ratingových bodov. Nesklamali ani ostatní naši z tejto kategórie, Karol Paluska získal 44 plusových bodov, čo je tiež obdivuhodné.

Výsledky i hra v najmladších kategóriách mohli byť aj lepšie, ak by deti hrali pomalšie a nie zbrklo.  Tomáš André, ktorý na svoj vek hrá mimoriadne rozvážne, radí deťom toto: „V kritických pozíciách treba zvýšiť pozornosť, je nutné spomaliť. Mňa motivuje výborný výsledok v turnaji, napríklad z týchto majstrovstiev sa postupuje na celosvetové podujatia a to už naozaj stojí za to.“

Až na pár jednotlivcov vyšiel turnaj našim podľa predstáv, veď celkovo hráči Doprastavu získali 314 plusových ratingových bodov, čo je v priemere 8 plusových bodov na jedného. Na takýchto majstrovstvách v konfrontácii s najlepšími mládežníkmi z iných klubov Slovenska – klobúk dolu! Len pre porovnanie – pred rokom sme v tomto ukazovateli získali 91 bodov, čo bolo v priemere tri plusové body na hráča. Takže aj tu nastalo zlepšenie, a to výrazné. Úspech treba osláviť, ale na vavrínoch sa zaspať nesmie, treba pokračovať systematicky trénovať s vášňou a usilovnosťou.

Na záver mi však nedá pochváliť naozaj celý náš hráčsky káder, aj tých, čo som tu menovite nespomenul, náš trénerský tím to vníma tak, že uznanie nepatrí len medailistom – ale všetkým. Áno chybičky i blundre bolia, ale nikto nie je lúzer a ten, kto skončil niekde v polovici, môže prekvapiť a vyletieť nahor o rok.

Ďakujeme aj Rudovi Bencimu a celému výkonnému výboru nášho šachového klubu, a tiež vedeniu podniku Doprastav za podporu. Aj ďalším externým trénerom a aj vám rodičom, lebo bez vás by deti výhry nikdy nedosiahli. Je pre mňa privilégium, že mnoho detí a mládežníkov môžem trénovať. Aká radosť!

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Tento záznam bol publikovaný v Turnaje . Uložiť odkaz do záložiek.