Bratislava sa spojila s Vilniusom

Tradične, v druhej polovici apríla (20.4.2024), sa v Bratislave konajú Bratislavské mestské dni. Ide o obrovské podujatie kde počas víkendu je pripravené pre návštevníkov mesta množstvo programu a zábavy. A tak nielen turisti, ktorí navštevujú a spoznávajú hlavné mesto Slovenska sa môžu zapojiť do rôznych atrakcií, ale tiež týmto činom mesto pritiahne do svojich ulíc aj jej obyvateľov, ktorí počas roka možno nemusia mať vždy čas hoc i len na prechádzku centrom.

Bratislavská šachová akadémia je súčasťou tohto veľkého predstavenia a priamo v centre mesta ponúkla počas celej soboty šachový stánok. V podstate celé šachové námestie.

Od desiatej hodiny rannej až do osemnástej podvečernej hodiny si mohli okoloidúci posedieť pri dobrej partičke šachu. Alebo aj postáť pri veľkej magnetickej šachovnici. Niektorí sa zapojili do šachového kvízu, z ktorého si tím s najvyšším počtom bodov odniesol peknú knižku o šachovej histórii. Tí čo sa do kvízu zapojili sa napríklad dozvedeli, či sa v minulosti používali presýpacie šachové hodiny alebo koľko ťahov trvala najdlhšia šachová partia. Ak náhodou nepoznali odpoveď, boli možnosti A-B-C na výber.

Po kvíze Michal Vrba pripravil pre ľudí na námestí šachový tréning. Naučili sme sa, ako dať najrýchlejšie šach mat, ale aj ktoré matovanie je najobľúbenejšie medzi deťmi a mládežou. Po šachovom tréningu bol pripravený šachový turnaj. Ten sa odohral na 5 partií s hracím časom 2×5 minút. Turnaja sa zúčastnili aj aktívni šachisti, no nemali to úplne ľahké. Dnes množstvo ľudí hraje šachy cez mobilné aplikácie a tak aj účastníci turnaja, ktorí niesú v žiadnom šachovom klube, týchto matadorov výrazne potrápili.

Šachový turnaj so stratou iba jednej remízy vyhral Andrius Mulevicius, ktorí prišiel az z ďalekej Litvy. Vo Vilniuse vedie šachovú školu pre mládež a pri cestovaní po svete propaguje šachy.

Zlatým klincom programu bola simultánka s aktuálnym vicemajstrom Slovenska v šachu do 20 rokov, Dominikom Petrekom. Oproti Dominikovi si sadlo dovedna 15 súperov. Svoju formu však potvrdil, napriek tomu, že sa simultánkam aktívne nevenuje a všetky partie vyhral a v dvoch popustil súperom remízu. Nebolo to však jednoduché a napriek chladnejšiemu počasiu sa aj Dominik zapotil.

Tieto podujatia mám veľmi rád. Je to obrovská príležitosť prísť do kontaktu s ľudmi, ktorí šach nehrajú, no chcú si ho vyskúšať. Je to obrovská príležitosť, doslova tisícom ľudí, ktorí sa počas dňa premelú námestím, ukázať, že šachy sú moderná a atraktívna hra. Alebo vlastne šport.

Podujatie resp. celé Bratislavské mestské dni zastrešilo Bratislavské kultúrne a informačné centrum ktoré nám v zastúpení Andrejom Polákom pripravilo dokonalé podmienky pre toto šachové podujatie.

Výsledky turnaja
Fotogaléria

Autor: Michal Vrba, predseda Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *