Bratislavské šachové leto 2020

Hrali ste už niekedy šachový outdoorový turnaj? Veľké slnečníky nás skryli pred obedným slnkom a raz aj pred dažďom, len pri pofukovaní jemného vetríka sa museli mať deti na pozore, aby partiáre nemuseli naháňať po záhrade. Ticho a pohodičku prerušilo len výnimočné kosenie trávy od susedov, no a keď partie vrcholili tesne pred dvanástou a niektorí nešťastníci sa dostali do časovej tiesne, trošku im to ešte sťažili račianske kostolné zvony. Podmienky tak akurát na hrane, ale deti si to užívali, niektorí sa vyjadrili, že to bol najlepší turnaj, na ktorom sa zúčastnili.

Po dohraní kola sa ešte lámali svetové rekordy na veľkej šachovnici, kde bolo potrebné umiestniť všetky lávové kamene podľa chodu jazdca. V turnaji „C“ niekoľko detí absolvovalo aj poobedný program, schuti si zastrieľali z luku, áno, bola aj každodenná zmrzlinka, neplánované stretnutie s veľmajstrom Igorom Štohlom, hľadanie stratených plyšákov v divokých karpatských lesoch a ako bonbónik v posledný deň museli deti nájsť aj šachovník. Netušíte čo to je? No predsa strom, ktorý zarodil šachovými figúrkami. Nezbedník Šachuľko Matový, maskot turnaja, si už na nich chcel pochutnať, ale nedovolili sme mu to, namiesto toho ho mladí géniovia vyspovedali a vznikli vtipné videá, ktoré sú zavesené na youtube kanáli Bratislavskej šachovej akadémie.

Skoro by som zabudol, na detských turnajoch deti zbierali do krabičiek malé farebné kamienky, okrem toho dostali všetci nejaké odmeny, tí na medailových miestach aj moje knihy a rozprávkové CD či pekné minerály a prvému sa ušiel krásny pohár spolu s odmenou 50 Eur. Na prekvapenie ho vyhrali hráči, pre ktorých bol tento turnaj prvý so zápočtom na FIDE. V turnaji „C“ triumfoval Matej Ševčík (9 z 10 bodov), zvíťazil pred Račanmi Richardom Pisarčíkom a Matúšom Kajabom.

V „B“ turnaji milo prekvapil Áron Pongó, ktorý vyhral všetkých 5 partií. Obaja hráči reprezentujúci Doprastav vyhrali všetky svoje partie proti ratingovým hráčom, Pongó vyhral pred Petrom Samuelom Zverkom z KŠN a Jonatánom Pavelkom. V „D“ turnaji, ktorý sa hral v nedeľu poobede na 5 kôl, dominoval Miško Horný z klubu Strelec Devínska Nová Ves pred Maximom Šaušom a Monikou Hornou. Príjemne prekvapila svojou sústredenosťou najmenšia účastníčka – len päťročná Katka Veselská. V „A“ turnaji, ktorý sa hral podvečer v seminárnej miestnosti hotela sa rozhodovalo v poslednom treťom kole, kedy autor tohto článku domrvil sľubnú pozíciu a víťazstvo si tak odniesla favoritka Ekaterina Nikanova, ktorá bude od novej sezóny hájiť farby Doprastavu.

Pre niekoho je to možno len málo významný náborový turnaj, pre účastníkov však výnimočné spestrenie prázdnin, pri ktorom spoznali nových kamarátov, niečo nové sa naučili (pán rozhodca Boris Rintel ich vždy upozornil na pravidlá a tak trochu v dobrom aj postrašil, aby získali dobré návyky a hrali podľa pravidiel), niektorí získali aj vytúžené ratingy. Korona nám síce skrížila plány, niektorí zo strachu neprišli, ale tí, čo sa odhodlali zápasiť, určite nebanovali. Hotel Bivio sa skvele postaral o naše žalúdky, veď šachisti vraj spália pri partii toľko kalórií ako futbalisti počas zápasu…

Konečné výsledky
Fotogaléria

Tréner Bratislavskej šachovej akadémie, Martin Hunčár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *