Bude mať Future champions liga čestných víťazov?

Tento ročník Future champions ligy bude ešte veľmi zaujímavý. Nielenže sa ho účastní 95  hráčov, reálne vždy z nich príde približne 75 až 80. To je na nedeľný podvečer nádherné číslo! Ešte väčšiu radosť mi robia samotní hráči, ktorí dolujú zo seba maximum (je zakázané ponúkať remízu do 40 ťahu). Po dvoch partiách ešte mnohí neponáhľajú domov, ale využívajú ponúkané služby, na požiadanie im nejaký tréner (zväčša Erika Glodová) analyzuje partie. „A“ turnaj ide na zápočet FIDE, v „B“ turnaji ide najmä o získavanie skúseností a o spomalenie hry, aby sa deti z rapidových turnajov vedeli adaptovať na šach v štandardnom tempe.

Vrásky na čele mi spravila FIDE štedrým „rozdaním“ ratingov k 1.3. 2024. Rozhodnutie pridať hráčom body podľa nastaveného kľúča vítam, veď mnoho mladých bolo tak podhodnotených, že niektorí starší hráči s nimi ani nechceli hrať. Problémom je pravidlo FIDE, že turnaje s tempom 30 min/partiu + 30 sekúnd/ťah je umožnené len hráčom s ratingom do 1799.

Moja prosba, aby pri úprave ratingov smerom hore posunuli aj túto hranicu aspoň o 100 bodov zostala nevypočutá. A tak zrazu dvaja s najvyšším ratingom (Kapinaj a Shykhnenko) hrať nemôžu. Je to škoda, najmä Kapinajovi sa turnaj veľmi páčil a paradoxne sa bude môcť znova zapojiť, ak by mu rating dočasne klesol na 1799 a menej. Vyriešil som to tak, že všetci, ktorí presiahnu rating 1800, dostanú na konci turnaja čestné poháre so svojim menom, aby som ich aspoň takouto formou ocenil.

Minuloročnú edíciu vyhral Tomáš André, pravdepodobne najväčšia slovenská nádej v kategórii mladších žiakov, tohtoročná séria bude napínavá do posledného dvojkola. S 8 bodmi vedie trojica Martin Mazág, Lukáš Kozub a Maksym Slavskyi, za nimi je pätica sedembodových (okrem Kapinaja a Shykhnenka je tu Ondreička, ten je však tiež už tesne pred ratingovým limitom, ostáva Tadeáš Hronec a Oliver Kováčik. Keďže sa pri rozlosovaní vždy stretne dvojica hráčov až dva krát (raz s bielymi a raz s čiernymi), bez šance na pohár nie sú ani 6 a 6,5 bodoví ďalší 11 hráči.

V“B“ turnaji, tzv. farme sa hrajú na prvých doskách už celkom kvalitné šachy, prvá pätica by nebola fackovacím panákom ani v „A“ turnaji. Zatiaľ vyhráva celkom jasne s 9-timi bodmi Bruno Šimulčík, na chrbát mu dýcha trojica 7,5 bodových prenasledovateľov – Veselý, Bilý a Filippov a s ďalším polbodovým odstupom Ješko.

Je pre mňa balzamom na dušu vidieť progres u týchto všetkých detí – niektoré z nich sa prvý alebo druhýkrát v živote chystajú na majstrovstvá Slovenska mládeže alebo sú nováčikmi v 5. lige. Táto súťaž ich zocelí, je akousi tréningovou dielňou a zároveň miestom stretávania budúcich šampiónov. Tejto ligy sa nezľaklo ani niekoľko dospelákov, som naozaj rád, že sú tu – okrem nevyhnutnej rivality spoločne ukazujeme svetu, že šach je najkrajšia hra, ktorá spája všetky generácie.

Ak by ste sa chceli ešte zapojiť, je mi to ľúto, sme na hrane kapacity sály Starej jedálne v Krasňanoch a zároveň by nebolo celkom fair pridať sa až ku koncu. Plánovať však môžete ďalšiu sezónu 2024/2025 od októbra do mája, mnoho súčasných hráčov sa posunie v lete tak, že už túto súťaž hrať nebudú môcť a uvoľnia miesto iným.

Ale pozrieť sa ako diváci vždy môžete, naposledy sa deťom prihovoril GM Igor Štohl, ktorý bol veľmi nadšený z toho, čo videl. Možno niekoho môj článok a snaha osloví a podobná súťaž vznikne aj v iných mestách Slovenska.

A tu nájdete kompletné výsledky „A i „B“ turnaja. Najbližšie dvojkolo je v nedeľu 10.3., potom ešte 21.4. a vyvrcholenie je 19.5. 2024, schádzame sa od 16:15, reálne sa začínajú partie o piatej. https://chess-results.com/tnr819442.aspx?lan=4&art=0&turdet=YES&flag=30

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *