Deň Amosákov so Starou jedálňou

Toto júnové podujatie napokon predčilo všetky moje očakávania. Nádherné počasie a mnoho zaujímavých stanovíšť, na ktorých sa zbierali pečiatky za vyriešenie úlohy. Pochválme výbornú organizáciu lídrov a dobrovoľníkov Starej jedálne v spolupráci so školou a ďalšími združeniami. Zďaleka to nebola len akcia pre deti zo ZŠ Jána Amosa Komenského v Rači, ale prišlo mnoho rodičov aj z iných mestských častí, aby si užili pestrý program – detskú zónu s Ráčikom, interaktívne predstavenie Dievča bez hranostoja, bubnovú show Maribondo, zábavnú zónu s CVČ Levík, návštevníci si mohli kúpiť štrikované i recyklované textilné výrobky Špajza design, domáce sviečky zo včelieho vosku ktoré vyrobili deti z MŠ a ZŠ J. A. Komenského, hral sa basketbalový i futbalový turnaj a nechýbali sme ani my – Bratislavská šachová akadémia.

Pre deti, ktoré nemôžeme pokladať ani za šachových amatérov, pretože niektoré o tejto hre len počuli, sme si pripravili „náročný“ test. Spolu s Filipom Veselým sme boli kvôli veľkému záujmu priam na roztrhanie. Pýtali sme sa na najobľúbenejšiu šachovú bábku na Slovensku a ak sa náhodou niekto z detí nechytal, Šachuľko sa mu ochotne prihovoril, prípadne sa jeho Šéfko vyslovením jeho mena akože nechtiac preriekol.

Druhá otázka nebola vôbec ťažká – vedieť, že šach je napadnutie súperovho kráľa, by snáď mohol vedieť každý. No i tak sa sem tam objavila chybička, napríklad keď niekto zakrúžkoval odpoveď, že je to veľká nezhoda v politike. Jeden chlapec si vybral možnosť „c“ – šach je tvrdý úder v boxe. Ukázať sa v dobrom svetle pred svojimi ratolesťami chceli aj rodičia: „Pri šachu sa predsa kráľ nevyhadzuje, to až pri mate!“ začul som jedného múdreho tatka ako poučuje svojho syna.

Šľahačkou na torte bola tretia otázka – kto je najlepším šachistom všetkých čias. Niektorých lákala možnosť „a“ – Martinus Sicíslky, zvlášť ak som ich trošku zmiatol, že v šachu existuje aj Sicílska obrana. Druhá možnosť bol detskej verejnosti neznámy Magnus Carlsen. Mohol by snáď nejaký potomok divokých Vikingov vynikať v tejto kráľovskej hre, pri ktorej sa ľuďom až z kečky parí? Ostávala tretia možnosť – Michal Vrba. Znie to dobre, žeby dáky slávny Slovák?

Niektorí naozaj váhali, čo je iste veľkým povzbudením pre zakladateľa Bratislavskej šachovej akadémie, aby na sebe ešte popracoval. Snažil som sa napovedať, že meno najlepšieho šachistu znie tak trošku škandinávsky – v tom momente u viacerých vyhral Martinus Sicílsky – škoda len, že na zemepise chýbali v tom najnevhodnejšom čase.

Posledná testová otázka, oproti ostatným superľahká – nájsť štyri veci nepatriace medzi šachové figúrky, už nerobilo žiadny problém – býk, váhy, brána a škorpión naozaj na šachovnicu nepatria.

K deťom sme boli milosrdní a s úsmevom na tvári sme dali vytúženú aj keď pri nejakej odpovedi zaváhali pečiatku (ak nazbierali všetky, mohli si vymeniť za sladkosť).

Tí, čo pričuchli k šachu viac, využili možnosť zahrať si voľne medzi sebou, prípadne si zaskákať na veľkej šachovnici. Záujem bol aj o šachové tričká „Dobrý šach vám všetkým“, mydielka, letné tábory a tréningy od septembra. Bolo to jedno z najlepších podujatí na propagáciu šachu – a to sú predo mnou ďalšie dve – Otvorenie Račianskeho kultúrneho leta 21.6. v Račianskom amfiteátri a Dni Petržalky 22.6. na dostihovej dráhe. Držte nám palce.

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *