Denný tábor s maskotom hadíkom Vladíkom

V turnaji C, ktorý sa odohral v priestoroch Starej jedálne a bol zároveň denným táborom, prebiehali celý týždeň také napínavé zápasy (celkovo 14 kôl), že sa do posledného dňa, dokonca i poslednej partie, nedalo povedať, kto bude víťazom. 20 detí na šachovniciach zvádzalo neúprosné boje, ale po zápase ich hneď nahradil spoločný smiech a radosť.

Medzi kolami sme s deťmi hrali rôzne spoločenské hry, ako napríklad Telefón či Mestečko Palermo. Poobede nasledovali ďalšie hry so stanovišťami, streľba z luku, či rôzne tímové súťaže. Hneď nato mali deti šachové sústredenie, ktoré viedli vedúci – Jonatan Pavelka a Oleksandra Strelbitská. Snažili sme sa to urobiť pestré a zaujímavé, mali sme tréningy, simultánku s naším maskotom Hadíkom Vladíkom, ktorého si deti obľúbili, karneval, či dokonca blitz turnaj.

Vďaka tohtoročnej medzinárodnej účasti vznikli nové kamarátstva, deti mohli využiť (a snáď aj zlepšiť) svoje znalosti angličtiny. Keď to nešlo slovne, tak sa dohodli ,,rukami a nohami“ a jazyková bariéra bola prekonaná. Pevne dúfame, že aj šachovo vyrástli vďaka spoločným tréningom a zápasovej praxi.

Boje na šachovniciach boli napínavé, avšak víťaz môže byť len jeden. Turnaj skončil nasledovne: Pohár si odniesol Jiang Yiaxing (11,5 bodov), zároveň bol aj najlepším riešiteľom šachových diagramov. Hráči B turnaja pozor, prichádza medzi vás veľká hrozba.

Druhá skončila Bianka Macáková (11 bodov), zároveň získala aj ocenenie za najlepšie umiestnené dievča. Je to naozaj kráľovná šachu, a to má v tomto roku len 8. Tretí skončil Dávid Ješko (9,5 bodov), jeho brat Lukáš skončil piaty. V kategórii do 8 rokov sa najviac darilo Tymurovi Donetsovi (9,5 bodov), ktorý kvôli pomocnému kritériu skončil štvrtý.

Najmladší účastník Eliáš Radosa má iba 5 rokov a získal 4,5 bodov. Pozor naňho! Ktovie, či za pár rokov z neho nebude nový majster sveta. Špeciálnu cenu najväčších bojovníkov získali bratia Budinskí – Dávid a Gustav. Na turnaji ich predbehli skúsenejší hráči, chalani však každé kolo bojovali a bolo vidieť ich progres.

Konečné poradie

Všetkým gratulujeme a tešíme sa, že o rok uvidíme ich progres. Veríme, že zaútočia na prvých 5 priečok aj v B turnaji. Deti mali z turnaja rovnako veľkú radosť ako my, odchádzali spokojní. Vidíme sa na budúce a ako hovorí Šachuľko Matový, ktorý deti prišiel so Šéfkom (trénerom Martinom Hunčárom) vždy aspoň na chvíľu pobaviť, „Do šachovania!“

Fotky z turnaja a tábora (ale aj ostatných turnajov Bratislavského šachového leta) nájdete aj na facebooku Bratislavskej šachovej akadémie. https://www.facebook.com/sachova.akademia/photos_albums

Autor: Jonatan Pavelka a Saška Strelbitská