Dostali sme sa na šachovú mapu sveta

Dostali sme sa na šachovú mapu sveta. Aj tak by sa dala vyjadriť skutočnosť, kedy sa z malého lokálneho podujatia pre niekoľko detí stal za pár rokov medzinárodný šachový festival. V troch hlavných turnajoch, prebiehajúcich celý týždeň sa zúčastnilo 121 hráčov, pre mnohých je vyvrcholením ich celoročnej aktivity. Toto podujatie stáva významnou oslavou šachu v Bratislavskom kraji, prispievajú k tomu aj ďalšie sprievodné večerné turnaje (bleskový turnaj, Chess 960 a Bughouse), priťahujúce pozornosť hráčov z rôznych bratislavských šachových klubov.

Poďme však k hlavnému turnaju. Open Doprastav má dlhoročnú tradíciu, no odkedy je súčasťou tohto festivalu – turnaja „A“, zažil „reštart“, veď účasť 78 hráčov z 11-tich krajín je novodobým rekordom (ak zarátame aj ostatné turnaje šachového leta, mali sme až 12 zastúpených federácií).

Turnaj sa hral už tradične v krásnych priestoroch Nemeckého kultúrneho domu (ďakujeme MČ Rača za ústretovosť a prajnosť šachovým podujatiam) vo veľmi príjemnej atmosfére, rozhodcovia nemuseli riešiť žiadne spory, zato za šachovnicou sa to iskrilo. Úroveň bola podľa účastníkov veľmi vysoká, mlaď vystrkovala rožky a starší ukázali, že ešte nepatria do starého železa. Turnaju dominovali traja titulovaní hráči, ktorí si rozdelili medaily a finančné prémie.

Bitka však trvala do posledného kola, v ktorom musel IM Štefan Mazúr vyhrať, ak chcel získať pohár. Výhrou nad výborne hrajúcim Andrásom Borzseiom, ktorý bol najlepším chlapcom do 18 rokov, si zabezpečil víťazstvo, jeho 8,5 z 9 je je úctyhodný výkon. Druhý skončil FM Richard Turčan so ziskom 7,5 bodu, práve prehra s budúcim víťazom turnaja mu prekazila triumfovať v turnaji. Tretí skončil so ziskom 7 bodov FM Alexei Kukelko, ktorý síce zremizoval s Mazúrom, ale prehral s Turčanom.

Štvrté miesto a knižná odmena sa ušla prekvapivo Radoslavovi Pankovi (6,5 boda), ktorý predstihol viacerých papierovo silnejších súperov. Najväčším prekvapením je asi výkon Jakuba Kamana, ktorý získal neuveriteľných 150 plusových bodov. 118 plusových bodov získal aj Adam Bělaska a 106 bodov Maryna Syvun. Cenu pre najlepšieho hráča s ratingom do 1800 získal Sungmin Ahn. Cenu pre najlepšie dievča do 18 získala Stella Čarnecká.

Do turnaja „A“ sme udelili niekoľko divokých kariet, talentované deti to vôbec nemali ľahké, ale získali veľmi cenné skúsenosti so silnými hráčmi, čo iste neskôr zúročia. Veľká pochvala však patrí aj všetkým seniorom, pretože hrať dve partie denne s tempom 90 min/partiu + 30 s/ťah – na to treba veľkú výdrž. Najstarším účastníkom bol Ján Vinarčík z Doprastavu, ktorý má tento rok 86 rokov!

Šachisti si pochvaľovali samostatnú miestnosť na analýzy, deti hrali medzi kolami obľúbené Bughousy a blitzky vonku pred kulturákom a robili tak reklamu šachu okoloidúcim, účastníci ocenili štedré občerstvenie v rámci štartovného a spokojnosť bola i s obedmi v hoteli Bivio.

Konečné poradie

Podujatie bolo spolufinancované s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, dotáciou prispel aj klub ŠK Doprastav Bratislava a ďakujeme aj za finančnú podporu z grantu ZSE.

Autorom fotiek (ďalšie nájdete na instagrame a facebooku Bratislavskej šachovej akadémie) je Michal Vrba, ktorý bol zároveň hlavným rozhodcom všetkých turnajov. Pomocným rozhodcom bol organizátor celého podujatia a autor tohto článku, ktorý sa už teší na budúci rok.

Galéria z podujatia je aj na facebooku https://www.facebook.com/sachova.akademia/photos_albums

Autor: Martin Hunčár, organizátor Bratislavského šachového leta

Tento záznam bol publikovaný v Turnaje . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *