Tomáš André podaním rúk odštartoval 4. ročník v sezóne 2025/2026
A je to tu opäť – budúci šampióni majú príležitosť získavať cenné skúsenosti. Niektorí sú v tejto lige už starí korzári – väčšinou začínali v „B“ turnaji – tzv. farme a o rok-dva sa prehupli do hlavnej súťaže „A“, ale ešte neprekonali magickú hranicu 1800 bodov, ktorá by ich zo súťaže v dobrom vystrelila do vyšších líg (pri tomto tempe 30 Min/partiu + 30 sek/ťah FIDE neumožňuje hrať túto ligu hráčov s vyšším ratingom ako 1799).
Máme tu však aj úplných greenhornov, ktorí nahradili odchádzajúce „hviezdy“. Doposiaľ sme však v doterajších ročníkoch nikdy nemali situáciu, že by sa liga vypredala už pri prvom dvojkole. Neuveriteľné – dva dni po prvom kole máme 112 prihlásených, čo je nový rekord! Znamená to, že aj pri neúčasti niektorých účastníkov, budeme mať na každé kolo s veľkou pravdepodobnosťou vždy viac než 90 hráčov – Stará jedáleň bude priam praskať vo švíkoch.
Už prvé dvojkolo prinieslo v hlavnej súťaži veľa prekvapení. Tým, že vyhrali aspoň jednu z dvoch partií, favoritov podľa ela zaskočili hneď 10-ti: Viktor Varga, Filip Dancák, Ľuboš Hudík, Julien Grun, Lukáš Kudoláni, Marko Barath, Tomáš Hilčík, Ladislav Krivánek, Alexander Peterský a Matej Zelina. Znova sa tak potvrdilo, že v tejto súťaži je len veľmi ťažké hľadať nielen budúcich víťazov, ale aj adeptov na prvú desiatku – táto liga má celú plejádu šikovných chlapcov a dievčat doplnených o pár skúsených rodičov a dvoch seniorov.
Aj turnaj „B“ odštartoval bez väčších problémov, nemožné ťahy neboli na dennom poriadku, pochopiteľne, že sem-tam sa niečo nevydarilo a „neurodilo“ podľa predstáv, ale to už patrí na „farmu“.
Každý rok si kladiem otázku, či nový ročník môže byť lepší a s viac účastníkmi a sprvoti sa mi zdá, že to už možné nie je, no potom sa to v októbri nanovo rozbehne a ja sa nestačím čudovať a všetko sledujem so zatajeným dychom. Tak držte nám palce a ak chcete prísť ako diváci, mali by ste začať chudnúť, aby ste sa zmestili do uličiek medzi stolmi.
Autor: Martin Hunčár





