GPX O pohár Šachuľka Matového

Po vydarenej úspešnej jesennej edícii prišla zimná. Priestory Ihryska v bratislavskom Vivu sú priam stvorené pre tento druh podujatia. 24.2. 2024 sa tu zišla elita GPX-károv až na pár jednotlivcov, ktorí využili možnosť zahrať si paralelný rapidový turnaj so zápočtom na FIDE v Trnave. Deti svojimi vtipnými komentármi zabával medzi kolami Šachuľko Matový – napokon, bol to jeho turnaj.

Pozrieť sa prišli aj jeho kamaráti – Patrik Pat a Jožko Šprtovský. Pochopiteľne, všetci sa tešili z každej výhry, no a medzi kolami získavali kamienky (ako býva u mňa zvykom, dostávali aj za remízy a prehry), zamieňali ich za megakamene a dobýjali si energiu kúskami čokolády.  Poďme však k samotnému turnaju. Systémom štart cieľ zvíťazil Lukáš Janovíček z Doprastavu s plným počtom bodov. To je pri ôsmych kolách naozaj úctyhodný výkon.

Druhé miesto si výborným finišom zabezpečila Júlia Chmelíková z Lokomotívy, stratila iba bod s víťazom. Tretie miesto si s polbodovým odstupom vybojoval Šimon Košút z Modranky. Nasledovali 6 bodoví – Rozboril, Kello, Pauko, Katreniak a Nikolaiev.

Rozdiely medzi nimi a hlavným „pelotónom“ boli však v predvedenej hre minimálne – zo 77 účastníkov tu bolo až 37 hráčov zo šachových klubov. Bod či dva navyše nie sú rozhodujúce, dôležité bude, kto pri šachu vydrží dlhšie a či sa mu bude venovať aj mimo organizovaných tréningov.

Veľkým prísľubom pre budúcnosť sú však deti z najnižšej vekovej kategórie, ktorých v hlavnom meste pribúda ako húb po daždi. Dievčatá do 8 rokov vyhrala Bibiana Hrdličková (2. Adriana Šefcová 3. Emma Bartošová), chlapcov do 8 rokov vyhral Viktor Válik (2. Peter Glod, 3. Matiáš Slamka).

Rozhodovanie mali na starosti Radko Vachálek a Matúš Červeň, ja som zapisoval výsledky, losoval a odpovedal na všetky zvedavé otázky detí.