Hravé piatky na nádvorí

S Bratislavským kultúrnym a informačným centrom (BKIS) sme zorganizovali opäť jedno úspešné a fantastické podujatie v centre Bratislavy. Vlastne nešlo o jedno, ale rovno o tri podujatia. BKIS zaradil Bratislavskú šachovú akadémiu do celoletného programu mesta pod názvom „Hravé piatky na námestí“.

A že boli hravé! Začali sme v polovci augusta, v piatok 12.8.2022, kedy medzi nás prišiel Šimon Šalgovič, ktorý odohral simultánku proti 17tim súperom. Šimon, juniorský majster a veríme, že aj budúci šachový ťahúň ŠK Doprastavu sa síce poriadne nabehal, súperi ho potrápili, ale podarilo sa mu partie ustáť.

V septembrový piatok 9.9.2022, zároveň na začiatku školského roka, medzi nás zavítal Martin Hunčár a Šachuľko Matový, ktorý deťom poodhalil tajomstvá šachovej partie a ako takú šachovú partiu aj vyhrať.

Absolútnou novinkou a v perfektnom spracovaní sme zorganizovali v podaní Igora Poláčika šachový kvíz. 20 šachových otázok rozdelených do štyroch okruhov tém každého pobavili, a zároveň sme sa všetci naučili aj nové veci, ktoré sme o šachu možno ani nevedeli. Perfekté!

V trtí piatok 23.9.2022 medzi nás zavítali šachové osobnosti Pat a Mat. Za stupoval ich tentokrát Michal Vrba, ktorí ukázal rozdiel medzi týmito dvoma kamarátmi a že predčasne vzdávať sa netreba, mali by sme skúšať a veriť vždy v dobrý výsledok. Samozrejme, hovoríme o bojoch na šachovnici.

Na námestí sa zastavili aj dvaja šachisti a študenti z Uzbekistanu, ktorí vyhral šachovú olympiádu v roku 2022 v Indii. Hneď sme ich samozrejme vyspovedali a neušli našej pozornosti.

No a celé hravé piatky na námestí sme zakončili simultánkou s medzinárodným šachovým majstrom Pavlom Pčolom. Pavol o.i. reprezentoval aj Slovensko na šachovej olympiáde, kde získal aj ocenenie za najlepší výkon na svojej šachovnici. Povol udržal veľa pozícií, no Simonovi Matejkovi sa podarilo vybojovať víťazstvo, čo nebýva v simultánkach vôbec bežné.

Počas všetkých piatkov sme si samozrejme zahrali aj rýchly šachový turnaj na 5 partií, v ktorom sa mohli stretnúť dlhoroční kluboví matadori ako aj úplní začiatočníci alebo náhodní okoloidúci. Perfektná príležitosť na prepájanie šachového a nešachového sveta. Čo poviete?

Letné hravé piatky sú za nami a my sa už teraz tešíme na vás, keď sa opäť stretneme pri šachoch.

Autor: Michal Vrba, predseda Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *