Keď béčko nie je žiadne béčko

„B“ turnaj Bratislavského šachového leta vyhral Jozef Jenčík.

Každý rok nás na Bratislavskom šachovom lete je o niečo viac a tak hrali premiérovo účastníci „B“ turnaja v seminárnej miestnosti hotela Bivio. 27 hráčov zo siedmych federácii súťažilo nielen v šachu, ale keďže medzi kolami bol aj voľný čas, hralo sa aj o Cornhole cup a priebežne prebiehala aj riešiteľská súťaž (šachové úlohy dodal Marek Kolčák – ďakujeme). V nich si najlepšie počínal Matej Katreniak, zisk veľkého pohára ho iste potešil, druhý skončil Roman Pikulík, na treťom mieste Martin Vávra.

Veľkej obľube sa cez obednú prestávku tešili Bughousy. Ak zrátame, že denne sa hrali dôležité tri turnajové kolá v štandardnom tempe (40 minút/partiu+30 s/ťah), šachu si užili všetci za týždeň naozaj dosť.

Úroveň bola v porovnaní s minulým rokom vyššia – aj ratingovo aj herne. Medzi prvými 20-timi hráčmi neboli až také veľké rozdiely, každý mohol nabiť každého. Poslední siedmi im výkonnostne nestíhali, ale v druhej polovici turnaja boli zväčša párovaní medzi sebou, takže aj oni si zahrali dosýta a zbierali cenné skúsenosti. V kategórii do 10 rokov bol najlepším medzi chlapcami Dávid Hrdý a medzi dievčatami do 10 rokov Lea Bednárová, ktorá si obľúbila nové šachové karty Martina Hunčára, pomáhala mu ich spolu s bratom testovať pred vydaním.

So ziskom 11 bodov zo 14 (hralo sa 7 dvojkôl) vyhral zaslúžene Jozef Jenčík z Doprastavu (tento klub tu mal zastúpených až 12 hráčov), viedol od začiatku a ukázalo sa, že mladí na neho ešte nedorástli. Na druhom mieste sa s bodovou stratou na víťaza umiestnil Martin Klimeš z Českej republiky, ktorý napriek svojmu fyzickému handicapu hral bojovné partie a končil takmer vždy ako posledný, klobúk dolu! Na treťom mieste skončil Ír Maurice Duignan so ziskom 9,5 boda. Výborné výkony podávali aj 8,5 bodoví Ľuboš Halada, Filip Veselý, Martin Vávra a Filip Davydov z Českej republiky. Diplom pre najmladšieho účastníka získala Amanda Skytte z Dánska (nar. 2016) a ocenenie pre najstaršieho účastníka získal Václav Milfort z Českej republiky.

Autor tohto článku turnaj a tábor pripravoval a losoval kolá, keďže však organizačne zabezpečoval celé Bratislavské šachové leto a musel odbiehať, skutočnou „dušou“ tohto turnaja bol Karol Paluska, ktorý robil hlavného rozhodcu, pomáhal analyzovať partie a dohliadal aj na celú riešiteľskú súťaž. Zvládol to výborne.

Tento turnaj je dôležitým medzičlánkom – niektorí mládežníci by si v „C“ ku medzi deťmi nezahrali, tam je to predsa len hravejšie, no v „A“ by mohli dostať nakladačky. Ak budú však chlapci na sebe makať, je veľmi pravdepodobné, že približne polovica hráčov z tohto turnaja sa budúci rok objaví v hlavnom „A“ turnaji. Budeme im držať palce.

Autor: Martin Hunčár, hlavný organizátor

Tento záznam bol publikovaný v Turnaje . Uložiť odkaz do záložiek.