Keď sa šachu nabažíte

Bratislavské šachové leto 2.-6.8. 2021

Po minuloročnom nultom ročníku nasledoval prvý, začali sme písať novú históriu, a to práve v Rači, kde sa v poslednej dobe venuje šachu veľa talentovaných detí. V „A“ ku, ktorý bol zároveň turnajom Open Doprastav, sa na poslednú chvíľu aj kvôli protikovidovým opatreniam odhlásilo niekoľko účastníkov zo zahraničia, na druhej strane sa vytvorila silná trojka titulovaných hráčov, ktorú doplnil talentovaný junior z Rakúska Peter Bálint.

Neobyčajný turnaj so zaujímavými finančnými cenami, keď hráči zohrali každý s každým tri partie, nakoniec vyhral Ukrajinec žijúci v Rakúsku, IM Valentin Baidetskyi so ziskom 6,5 z 9 partií, o pol boda za ním zaostal IM Štefan Mazúr a na treťom mieste skončil FM Gábor Farkaš.

V „B“ turnaji Victory cup ku si to rozdávali dôchodcovia s juniormi, neobvykle veľká vyrovnanosť  štartového poľa predpovedala napínavé súboje až do posledného kola. Víťazstvo a pohár si nakoniec odniesol Timur Smaho (Doprastav), ktorý sa vrátil k šachu po dlhšej prestávke a hneď triumfoval! (7 z 9).Na druhom mieste skončil stabilne hrajúci Ladislav Ochrana a tretie miesto získal neustále sa lepšiaci nádejný doprastavácky junior Jozef Benci.

„C“ turnaj Račiansky cup (sponzorovaný MČ Rača, ktorá nám dala zľavu na nájomnom), bol ideálnou príležitosťou získať prvý FIDE rating pre mierne pokročilých hráčov, ktorí poctivo cez koronu trénovali. Podarilo sa to až štyrom a ďalší šiesti to majú skvele rozbehnuté! Obmedzenie účastníkov do ratingu 1300 bodov sa veľmi osvedčilo, partie nemali jasných favoritov, prínosom bolo aj kratšie tempo (45 min/partiu + 30 s/ťah) a ranné dvojkolo.

Hráči sa počas týždňa stretli so siedmimi súpermi, s každým z nich hrali bielymi i čiernymi. Na víťaznú priečku sa postupne prepracoval s rozvahou hrajúci Richard Pisarčík z KŠN (11,5 zo 14), niekoľko partií sa mu podarilo zvrátiť vo svoj prospech. Na druhom mieste so stratou dvoch bodov skončil Ján Tomčáni a na treťom s veľkým zápalom hrajúci Richard Hasala (obaja z Doprastavu). Skúsenosti tu získavali aj ďalší začínajúci šachisti, ako napríklad Martin Srnák, ktorí vo vekovej kategórii do 6 rokov patrí vo svetovom rebríčku v rapide a blitze do prvej desiatky.

V „D“ turnaji Bivio cup, podľa názvu neďalekého hotela, kde boli ubytovaní niektorí hostia a len tak mimochodom, varili pre nás chutné obedy), triumfoval len o pomocné hodnotenie Simon Matejka (12 zo 14). Nadšená bola aj mamina: „Získal nové skúsenosti a nových kamarátov. A ako bonus si vybojoval víťazný prvý pohár.“

Hralo sa tým istým systémom ako v „C“ ku, len rýchlejším tempom a bez zápočtu na FIDE. V tesnom závese a horší len o pomocné hodnotenie nasledoval Šimon Murárik a na treťom mieste skončil Daniel Kaňuch. O deti sa skvelo starali naši tréneri-animátori (Jonatán Pavelka a Saška Strelbitská), spokojné boli deti i rodičia, doobeda sa hrali šachy a poobede rôzne iné hry, nechýbal futbal, ani lukostreľba.

Čerešničkou na torte boli tri sprievodné podvečerné turnaje. Na Fischerov šach (oficiálne Šach 960) sa odhodlalo v stredu 13 šachistov, autor článku skončil v silnej konkurencii druhý od konca :-)) Pre tých, čo nechyrujú ako sa to hrá, napovieme len toľko, že počítač náhodne rozlosuje postavenie figúrok na prvej rade a potom sa už hrá podľa pravidiel klasického šachu, až na rošádu, jej pravidlá vám tu radšej vysvetľovať nebudeme:-))

Pre zaujímavosť, hrali sme pozície 945, 96, 168, 533, 121, 455, 33. Je to pekná haluz, v jednej partii sme sotva začali a už som prišiel o kvalitu:-)). 7-kolový turnaj vyhral GM Jerguš Pecháč s plným počtom bodov, za ním nasledoval IM Juraj Druska, ktorý vo vzájomnom dueli prehral na čas. Tešíme sa, že títo dvaja Slováci, ktorí nás nedávno reprezentovali na World cupe, prišli hrať aj sem. Tretí skončil IM Štefan Mazúr.

Vo štvrtok ste mohli na turnaji stretnúť 16 Holanďanov :-)) Tušíte správne, hral sa Bughouse. 8 dvojíc s nezameniteľnými názvami (Píšťalky-mafia, Spanish inquisition atď) si to užilo v pohodovej atmosfére krásneho Nemeckého kultúrneho domu. Vyhral „Vamos“, teda silná dvojica Pecháč-Druska s plným počtom bodov (14 zo 14), druhí skončili „Neremizujeme“ (Šalgovič, Compel) a tretí bol Čokoládián (Karas, Lintner).

Turnaj vyvrcholil záverečným piatkovým blitzákom so zápočtom na FIDE, z 26-tich účastníkov sa najviac darilo Valentinovi Baidetskemu (10 z 11), ktorý len tesne o pomocné hodnotenie predstihol Jerguša Pecháča, tretí skončil s dvojbodovým odstupom Štefan Mazúr. Niekoľko mladých hráčov prežívalo eufóriu, pretože si mohli zahrať so slovenskom špičkou. Kde inde by dostali takúto príležitosť?

Tohtoročné šachové leto dopadlo nad očakávanie, dostali sme povzbudivé spätné väzby od rodičov i hráčov, tešíme sa na budúci ročník, ktorý bude 1.-5. augusta 2022. Veľká vďaka patrí aj Michalovi Vrbovi, ktorý losoval všetky turnaje a rozhodoval, hráči však hrali fair-play, nepríjemné spory sme riešiť nemuseli. Turnaj sa mohol uskutočniť aj vďaka finančnej podpore ŠK Doprastav a Slovenského šachového zväzu, ktorý sa rozhodol podporovať podobné turnaje.

Podrobné výsledky nájdete na http://chess-results.com/tnr551887.aspx?lan=4&art=0&flag=30, pri výbere turnaja sa môžete preklikať na všetky vyššie zmienené turnaje.