Keď srdce bije ako o dušu, vydýchaš sa v časovej tiesni

Bike and chess – 15.9. 2022

Takáto unikátna kombinácia tu ešte nebola. Run and chess sme už mali začiatkom leta, ale kombinácia bicyklovania a šachu zažila premiéru 15. septembra. 18 dobrodružných dospelých i detí neodradil ani silný nočný dážď, ráno sa však vyjasnilo a lepšie počasie na šport sme si hádam ani želať nemohli. Osem kôl šachu tempom 5 min/partiu +2 sek/ťah pre každého z hráčov bolo popretkávané bicyklovaním – sedem 550 metrových okruhov. Na začiatku do kopca, potom dole a na konci zase stúpanie.

Nie je to veľa, ale posledné okruhy už dali najmä mladším riadne zabrať. A kto bol pomalý, smola, dostal sa do časovky ešte predtým než partia začala… Kto totiž prišiel k šachovnici prvý, získal časový náskok (na upresnenie – ak ste boli nalosovaný ako biely, najskôr ste po odbicyklovaní spravili ťah a až potom stláčali súperovi hodiny, ak ste prišli prvý ako čierny, tak ste iba stlačili časomieru). Rozhodoval predovšetkým výkon za šachovnicou a ako sa vraví, kto umí, ten umí.

Prvých 6 hráčov bolo veľmi vyrovnaných, rozhodovalo sa až v Armagedone.  Najlepší 6 bodový Matej Čertík (Tatran Bratislava) mal totiž rovnaké bucholzy ako druhý Martin Srnák (Doprastav) a hoci vzájomnú partiu s ním vyhral, súhlasil, aby sa rozhodlo v „rozstrele“ (Matej mal 5 minút a musel vyhrať, Martin 4 minúty a stačila mu remíza). Partia bola až do koncovky vyrovnaná a keď Martinkovi zostávalo už len pár sekúnd, súper mu džentmensky navrhol remízu.

Matej teda skončil druhý, ale dostal pochvalu za fair play a vyslúžil si potlesk prítomných. Mimochodom, starší však deťom nič nedarovali, hrali naplno, no i tak to veľakrát nestačilo. Tretie miesto získal Martin Lazorík (bez klubovej príslušnosti) tesne pred Ivanom Syrovým z Kš Pezinok (všetci šesť bodoví). Odmeňovali sa aj špeciálne aj mladší: vzhľadom na to, že celkové prvenstvo získal hráč do 10 rokov, pohár získal druhý Oliver Kováčik, tretí skončil Lukáš Janovíček (všetci Doprastav).

Udelili sme diplom a špeciálnu pochvalu pre najmenšieho šesťročného Matiáša Slamku, pre ktorého boli súperi zatiaľ nad jeho sily.

Táto outdoorová aktivita bola super, na štarte bicyklovej časti sme mali aj divákov, zranenia našťastie neboli a jediný defekt opravil môj syn, ktorý tam bol v pohotovosti aj ako zdravotník, fotograf a mechanik.

Ozaj, na budúci rok žiadne ulievanie, v polovici septembra doniesť bike a vidíme sa znova v Karpatoch. Po pretekoch môžete aj opekať, niekoľko rodín si po zaslúženom výkone svojich detí pochutnávalo na špekačkách.

Kompletné výsledky

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

2 komentáre: “Keď srdce bije ako o dušu, vydýchaš sa v časovej tiesni

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *