Krst knihy Šachuľko Matový a jeho sny

Šachuľko zapína záložné mozočky, no ani to nestačí

Sála Nemeckého kultúrneho domu sa 4.6. 2023 postupne plní zvedavými deťmi a rodičmi. Kniha Šachuľko Matový a jeho sny je konečne na svete, každého vítam a píšem prvé venovania. Oficiálne to odštartoval Patrik Pat, známa to postavička, zablahoželal Šachuľkovi, ktorý si zobral slovo a sem-tam dovolil niečo povedať aj svojmu Šéfkovi, Martinovi Hunčárovi.

Ako sa zrodila myšlienka napísať túto knihu? Podľa Šachuľka boli tréningy Šéfka dosť nudné, potreboval kamoša, ktorý by to trošku oživil a deti zabával. Šachuľkove pozdravy, vtipy a nápovedy, keď deti nevedia vyriešiť šachové diagramy, sú už priam legendárne a práve z jeho minirozprávok (kde počas sna trávil dovolenku a koho stihol naučiť hrať šach) z úvodu každého tréningu sa zrodila myšlienka napísať niečo pre všetkých na celom Slovensku. V diskusii padli aj otázky, že koľko má Šachuľko rokov a odkiaľ pochádza. Z Číny, ak by ste náhodou nevedeli, ale na Slovensku je vraj ako doma. Vyvrcholenie bolo priam rozprávkové. Krstilo sa malými kamienkami – minerálmi, ktoré popadali na zem a deti sa na ne vrhli, ako keď holubom vysypeš za hrsť zrniečok.

Kniha je svojím spôsobom unikátna, pretože spája rozprávku s edukačným šachovým obsahom. Po každej kapitole nasleduje krásna básnička Lenky Šimkovej, potom fotka s popisom známeho súčasného šachistu a pravidlá šachu s rôznymi tipy na tréningy pre začiatočníkov a mierne pokročilých. A ilustrácie Michala Vartíka? Priam vtiahnu čitateľa do zvieracej ríše. Na svoje si prídu aj šachoví fajnšmekri. Napríklad taký orangutan hrá v prvom ťahu pešiakom b4, pretože práve toto otvorenie v šachu nesie jeho meno. Ozaj, sloniu pascu poznáte?

Nasledovala simultánka so 17-timi deťmi. Na niektorých šachovniciach sa srdnato bojovalo do poslednej chvíle. Samkovi Belovičovi, ktorý bol aj na majstrovstvách Slovenska, Šachuľko sľúbil, že zapne aj záložné mozočky, avšak nestačilo. Výsledok je dôležitý, okrem jednej remízy, Šachuľko prehral všetky partie, nejak mu to nešlo, alebo že by chcel potešiť deti a vyčariť na ich tvárach úsmev? Očká im pri matovaní Šachuľka žiarili, odchádzali prešťastní.

Tí zdatnejší si zmerali sily v bleskovom miniturnaji na 7 kôl. Zvíťazil osemročný slovenský supertalent Tomáš André s plným počtom bodov, druhý skončil Filip Černý (jeho bratovi sa ušlo 4. miesto) a tretí bol Oliver Kováčik.

Pri balení šachových súprav som sa nevedel zbaviť pocitu eufórie. Každá akcia pre deti ma nabudí a prináša energiu. Toto však bolo niečo výnimočné. Som veľmi vďačný. Všetkým, ktorí mi s týmto dielom pomohli. Ďakovať sa patrí Bohu, ktorý mi dáva tvorivosť, silu a zdravie. Manželke, ktorá mi všetky moje aktivity umožňuje a podporuje ma. Michalovi Vrbovi z Bratislavskej šachovej akadémie, s ktorým ma spája priateľstvo a sponzorsky na knihu prispel.

Video z krstu knižky

Ďakujem ocinovi Árona a Nátana Šipoša, v pravej chvíli prišlo povzbudenie, aby som ten projekt nevzdal. Dávidovi Zajíčkovi zo Zaexu, ktorý mi pomohol knihu vydať a celému tímu, ktorý sa na vydaní podieľali – Michalovi Vartíkovi za ilustrácie, Lenke za básničky, Diane Matlákovej, ktorá sa naozaj „pohrala“ s grafickým zalomením knihy, korektorkám a mojim radcom – Zdenke Sedláčkovej, Eve Kevickej, Zorke Vítovej a Zuzke Kušnírovej. Každá z nich „vychytala“ chybičky krásy a napokon vzniklo niečo hodnotné, čo pomôže nielen rozvoju šachu a mladých talentov, ale stmelí tiež rodiny. Už sa niektoré maminky dušovali, že teraz sa konečne naučia hrať šach aj oni. Takže výhovorku už nemajú.

Výsledky bleskového turnaja

Knihu nájdete na vašom obľúbenom eshope https://www.sachovyobchod.sk/sachove-knihy-pre-zaciatocnikov/sachulko-matovy-a-jeho-sny/

Fotogaléria z krstu

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *