Majstrovstvá Slovenska družstiev mladších žiakov 2017

Príchod a voľba kapitánov
Druhú aprílovú sobotu (8.4.2017) sme cestovali do Banskej Bystrice na Majstrovstvá Slovenska štvorčlenných družstiev mladších žiakov. Doprastav Bratislava a Bratislavská šachová akadémia vypravili celkovo tri družstvá.

Vzhľadom na zostavy družstiev, skúsenosti hráčov, v konkurencii 24 tímov z celého Slovenska boli ciele Áčka bojovať o medailu (nasadený ako tretí tím), Béčko umiestnenie v prvej polovici a BŠA získať minimálne jedno víťazstvo a zbierať skúsenosti.

Všetci hráči a rodičia sme prišli včas na prezentáciu medzi 8:15 a 8:45, kde sme potvrdili súpisky družstiev a následne si deti vybrali svojich kapitánov družstiev, ktorí boli zodpovední za odovzdanie správneho výsledku družstva.


pohľad do hracej miestnosti

Výsledky hráčov družstiev
V Áčku si zvolili za kapitána Šimona, v Béčku Karola a v BŠA Hanku. Hneď v prvom kole dostali nováčikovia z BŠA prvý nasadený tím a napokon aj celkových víťazov, družstvo Liptovskej šachovej školy. Áčko a Béčko prvé kolá vyhrali. Áčko si počínalo veľmi skúsene a prehrali iba jediný zápas v súboji o prvé miesto s LŠŠ A 1,5:2,5. V tomto zápase malo Áčko veľkú šancu zvíťaziť, keď Šimon obetoval figúru za útok, v rozhodujúcej chvíli však prehliadol vyhrávajúcu kombináciu. Práve v tomto zápase prelomil smolu štyroch prehier Alex. Zadné dosky boli viac ako spoľahlivé, Janka stratila iba jeden polbod a Peter šesť partií vyhral.

V Béčku na seba zobral veľkú zodpovednosť Karol, ktorý držal prvú šachovnicu dvoma výhrami a dvoma remízami. Skvelý výkon predviedla Mária, ktorá dovolila súperom ukoristiť iba 1,5 boda. Teo a Miško obaja vybojovali po 4 body a to v rovnakých zápasoch.

V družstve BŠA sa najviac darilo na druhej doske Martinovi, ktorý vyhral 4 partie, na trojke Paľko vybojoval 3 výhry a na štvorke Kirill s jeho rýchlou rukou uhral 2,5 bodu. Ťažkú pozíciu na jednotke vynikajúco držala Hanka, ktorá by si k dvom výhram zaslúžila vzhľadom na partie ešte aspoň dve výhry.


vzájomný zápas Doprastav A vs. Doprastav B

Veľký prísľub do budúcnosti
Hráči všetkých troch družstiev odohrali veľmi kvalitný turnaj a pristúpili k zápasom a partiám maximálne zodpovedne. Áčko išlo tvrdo po medaile, uvedomujúc si svoju silu. Strategické nasadenie Alexa na dvojku a Janku na trojku priniesli družstvu víťazstvá. Pre Alexa boli súperi mierne silnejší, čo sa odrazilo na konečnom individuálnom výsledku, Alexova hra sa však zlepšuje doslova od zápasu k zápasu. Šimon ukázal, že vo svojej vekovej kategórii drží krok s najlepšími a dokáže ich trpezlivou hrou prehrať. Výsledok Janky na tretej doske hovorí za všetko a nie nadarmo aj suverénne vedie v skupine dievčat do 14 rokov v sérii turnajov GPX. Peťo hral výborne a trpezlivo, vyhraté koncovky presvedčivo zakončoval a skúsenejší zvyšok tímu sa na neho mohol vždy spoľahnúť.


Doprastav A pri preberaní medailí za celkové druhé miesto

Karol v Béčku držal prvú dosku naozaj statočne. Využíval plný čas na partiu a aj v horších pozíciách kládol súperom nepríjemný odpor. Jeho tím sa na neho mohol spoľahnúť a aj keď so svojím bodovým ziskom asi nie je najspokojnejší, so svojou hrou môže byť spokojný. Mária bola pre mňa veľkým a milým prekvapením. Na stoličke mala dva vankúšiky, aby dočiahla na šachovnicu, ale svojim súperom teda nič nedarovala. Prehrala iba jedinú partiu a získala cenný skalp práve v partii Doprastavov s Alexom. Teove 4 body mohli byť snáď aj 5 bodov, ak by občas spomalil hru a sadol si na obe ruky. Ak však získal prevahu, dokázal ju pretaviť vo víťazstvo. Miško uhral taktiež 4 body a pri jeho trpezlivosti, ktorá sa pri nováčikoch nevidí často, má veľký predpoklad sa rýchlo zlepšovať.

Vlajkonosičkou nášho „farmárskeho“ družstva BŠA bola skúsená Hanka. Kým chalani mali odohrané svoje partie za 2-3 minúty, Hanka hrala až do vyčerpania času a súperom vymýšľala stále nové nástrahy. Veľmi ma potešilo, keď po turnaji za mnou prišla a poďakovala sa, že mohla za tento tím hrať. To my ti ďakujeme Hanka. Martin zahral nad moje očakávania a so štyrmi bodmi na druhej šachovnici môže byť určite spokojný. Paľko by uhral určite o bodík viac, ak by sa nedal strhnúť častokrát rýchlym tempom súperov. Jeho útočné chúťky by tak boli omnoho efektívnejšie. Kirill, šachový bohém, investuje kľudne figúru, len aby sa točil kolotoč šachov. Opäť zbytočne rýchla ruka ho pripravila o lepší výsledok. Tímová atmosféra bola vynikajúca a veľmi sa mi počítalo, keď pred posledným kolom sa nováčikovia zhlúkli okolo kapitánky a dali si do posledného kola jedno spoločné hej-hou!


Tím nováčikov BŠA

Individuálne výkony
Aby sme nezabudli, oceňované boli aj individuálne výkony na jednotlivých šachovniciach. Na druhej šachovnici získala za tretí najlepší výsledok bronz Mária Kovaříková, na tretej šachovnici zlato Janka Šošovičková a na štvrtej šachovnici striebro Peter Samuel Zverka.


Mária Kovaříková, bronz 2. šachovnica, prvá zľava


Janka Šošovičková, zlato 3. šachovnica, tretia zľava


Peter Samuel Zverka, striebro 4. šachovnica, prvý zľava

Záver dobrý, všetko dobré
Suma sumárum, bol to náročný deň, som rád, že nešlo iba o výlet do srdca Slovenska, a hráči si nielen dobre zahrali ale aj spoznali nových kamarátov. Poďakovanie patrí organizátorom, za bezproblémový priebeh, výbornú prípravu turnaja a vytvorenie podmienok vhodných na hranie takého podujatia, akými sú Majstrovstvá Slovenska.

Nemalé poďakovanie patrí rodičom, ktorí doprevádzali deti, pomáhali s občerstvením, dopravou a tiež psychickou podporou pre deti. Taktiež Stanislavovi Vlčekovi za prípravu a rozdelenie družstiev na šampionát.

Som rád, že sme mohli vyslať až tri družstvá na toto podujatie. Mládež, je budúcnosťou klubu a verím, že podpora najmenších je tá najsprávnejšia investícia.

Vedúci výpravy/tréner
Michal Vrba

Konečné výsledky
Fotogaléria

Doprastav Bratislava A; 2. miesto/24 družstiev (nasadenie, individuálny výsledok)
1. Šimon Šalgovič 4,5/7
2. Alex Zoltán Janikovič 2/7
3. Jana Šošovičková (licencia) 6,5/7
4. Peter Samuel Zverka 6/7


zľava: Peter Samuel Zverka, Šimon Šalgovič, Jana Šošovičková, Alex Zoltán Janikovič

Doprastav Bratislava B; 7. miesto/24 družstiev (nasadenie, individuálny výsledok)
1. Karol Paluska 3/7
2. Mária Kovaříková (licencia) 5,5/7
3. Teodor Malaschitz 4/7
4. Michal Dolník 4/7


zľava: Karol Paluska, Mária Kovaříková, Teo Malaschitz, Michal Dolník

Bratislavská šachová akadémia; 18. miesto/24 družstiev (nasadenie, individuálny výsledok)
1. Hana Horváthová (licencia) 2/7
2. Martin Rak 4/7
3. Pavol Čutka 3/7
4. Kirill Lepskii 2,5/7


zľava: Pavol Čutka, Martin Rak, Hana Horváthová, Kirill Lepskii

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *