Majstrovstvá SR 2021 s rekordnou účasťou… v čase pandémie

V uplynulý víkend (17.-18.4.2021) sa konali v historickej premiére prvé Majstrovstvá Slovenska družstiev študentov a študentiek SŠ a žiakov a žiačok ZŠ v ONLINE šachu 2021. Z poverenia VV SŠZ ich zorganizoval Šachový klub Doprastav Bratislava. V čase, keď ostatné školské športy sú pozastavené, šachisti využili jedinečnosť svojho odvetvia v prepojení s modernými technológiami virtuálneho sveta a uskutočnili športové podujatie s rekordnými číslami účasti hráčov a škôl. Tie sú niekoľko násobne vyššie, ako pri šachových súťažiach organizovaných naživo. Šach počas celej svojej histórie pomáhal pri napredovaní v technologickom pokroku celého ľudstva a v tejto neľahkej dobe je mu táto služba odplatená. Aj preto sme veľmi potešení a zároveň ďakujeme, že sponzorom práve týchto Majstrovstiev SR bola slovenská firma CORAgeo s.r.o., ktorá sa zaoberá zavádzaním informačných technológií do oblastí priemyslu, energetiky a samosprávy.

Samotné turnaje prebehli na bezplatnej platforme lichess.org tempom 7 minút + 3 sekundy/ťah inovatívnym žrebovacím systémom Aréna počas dvoch hodín (17:00 – 19:00). Tá umožňuje organizovať súťaž až pre 200 družstiev, pričom počet hráčov v družstve nie je obmedzený. O výsledku družstva rozhodoval sumárny zisk štyroch najlepších členov každého družstva.

V sobotu 17. 4. 2021 si svoje šachové sily na diaľku z pohodlia svojich domovov zmerali študenti a študentky dovedna 70-tich stredných škôl. Spolu ich na MSR družstiev SŠ 2021 hralo až 339, aj za účasti najväčšej hviezdy podujatia IM Viktora Gažíka, úradujúceho majstra Slovenska medzi dospelými a majstra sveta do 18 rokov (2018). Ten svojím príkladným výkonom, ale aj prístupom k súťaži, vytiahol svojich šachovo menej zdatných spolužiakov z Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi až na samotný vrchol turnajovej tabuľky. Víťazné družstvo bodovalo v zložení Viktor Gažík (Funo09), Daniel Vanek (dangel441), Ján Húska (CallmeZu), Jakub Kiaba (Wagon22) nazbieralo spolu 87 bodov, pričom bodovými ziskami, ktoré sa však už do celkového skóre družstva nepočítali, príliš nezaostali ani Adam Dušička, Samuel Dubný a Roderik Antol. O ďalšie medaile prebiehal napínavý vyrovnaný súboj do poslednej sekundy. Strieborné medaily napokon so ziskom 74 bodov, vďaka lepšiemu pomocnému hodnoteniu, ktorým je v Lichess Aréne, tak trochu paradoxne, nižší priemerný výkonový rating všetkých členov družstva, putujú hráčom Gymnázia J. G. Tajovského v Banskej Bystrici R. Turčan (richess2), A. Gyerpál (Botvinik2004), S. Sáňková (pinkunicorn), T. Hulla (Pikachu0), E. Bielik a Ľ. Bariak. S rovnakým počtom 74 bodov skončilo tretie Gymnázium H. Selyeho s VJM Komárno v zostave B. Jakab (Blol02), P. Viczencz (Plol_2003), S. Gyuricsek (CLee42), S. Sárközi (szabi2365), ktoré možno doplatilo práve na neúčasť náhradníkov, ktorí by tlačili lídrov k vyšším výkonom.

Individuálne poradie turnaja stredoškolákov bolo jednoznačným sólo-predstavením Viktora Gažíka (Funo09), maturanta z G V. B. Nedožerského Prievidza, ktorý za 2 hodiny hry stihol odohrať 22 partií, pričom súperom dovolil len 3 remízy. Dosiahol teda výsledok 20,5/22, avšak na Lichessi sa rátajú bodové zisky dvojnásobne, teda družstvu priniesol 41 bodov, čo bola takmer polovica bodov celého tímu. Ako jediný dokázal suverénneho lídra aspoň trochu brzdiť Béla Jakab (Blol02), líder G H. Selyeho Komárno, ktorý s víťazom uhral 2 remízy a celkovo družstvo prispel 30-imi bodmi. Tretie miesto, no bez prehry obsadil Martin Šándor (Sanyi22, 24 b.) z G J. Hronca Bratislava.

V individuálnom poradí stredoškoláčok so ziskom 18 bodov zvíťazila Jana Šošovičková (JanaSos) z G Dubnica nad Váhom pred Stellou Sáňkovou (pinkunicorn, 17 b.) z G J. G. Tajovského B. Bystrica a Martinou Tarageľovou (Martina_22, 17 b.) z EG J. Tranovského L. Mikuláš.

Počas celého turnaja bol vysielaný živý komentár Michala Vrbu, Dušana Schwarza a Stanislava Vlčeka na kanáli youtube BŠA.

V nedeľu 18. 4. 2021 podvečer sadli za monitory svojich počítačov a ďalších zobrazovacích zariadení žiaci a žiačky základných škôl a prvého stupňa osemročných gymnázií. Na MSR družstiev ZŠ 2021 sa ich nazbieralo sa ich až neuveriteľných 537 zo 118-ich (!) škôl z celého Slovenska, od Sniny na východe až po Malacky na západe, od Oravského Veselého na severe po Veľký Meder na juhu. Niekoľko ďalších škôl zostalo len na čakacej listine, keďže sa z nich prihlásil len 1 hráč a teda nemohli byť pripustené do turnaja družstiev. Skúsenosti z februárových Majstrovstiev Bratislavského kraja ZŠ dokázali na nečakaný úspech aj na MSR pretaviť žiaci a žiačky ZŠ s MŠ Za kasárňou Bratislava 3, ktorí po suverénnom a vyrovnanom výkone lídrov nazbierali 95 bodov a zaslúžene zvíťazili v zložení: Áron Pongó (Aronpon09), Lukáš Kozub (LukasKozub), Michal Dolník (MiskoDolnik), Laura Ráchelová (LauriR7).

Družstvu však svojimi kvalitnými výkonmi pomohli aj „náhradníci“, hoci nimi získané body sa nakoniec družstvu nepočítali: Nikola Ráchelová (NikiR1), Oskar A. Sirota (Oskar1974), Sebastián Maťo (SebastianMato) a David Osvald (david_osvald1). Tesný súboj o ďalšie medailové priečky nakoniec najlepšie vyšiel tímu ZŠ Zlatá Rožňava, za ktorý ku zisku 87 bodov prispeli L. Szaszák (lukisza), T. Koóš (Tobiasko222), A. Straková (Bodka06), M. Szaszák (matejsza), no na úspechu družstva mal svoj podiel aj T. Lukáč (TomkoSK). Hoci účasť dievčaťa v družstve bola len odporúčaná, pretože server lichess.org pohlavie užívateľov neeviduje, teší fakt, že sa ani v družstvách najlepších tímov ZŠ dievčatá nestratili, naopak, mali nemalý podiel na ich úspechu. Bronzové medaily budú zaslané do školy SZŠ a SG CENADA Bratislava 4, kde je predmet Šach súčasťou riadneho vyučovania, čo sa prejavilo aj na početnej účasti až 9-tich hráčov z tejto školy. K zisku 85 bodov prispeli P. Kostka (Palko_hra_sach), S. Mikuš (SamkoMi), S. Fukas (samkof), T. Mikuš (TimkoTimko). Družstvo podporovali aj M. Furucz (MatkoF), O. Valcharčiak (odo11), G. Tichý (Gregor_42), D. Fuňák (kuriatko_01) a M. Just (MaxoMaxik).

O tom, že dievčatá neboli v turnaji ZŠ len do počtu, svedčí aj celkové víťazstvo v kategórií jednotlivcov Lucie Ševčíkovej (orisko) zo ZŠ Clementisova Kysucké Nové Mesto so ziskom 33 bodov. Až za ňou sa umiestnili najlepších chlapci: Ján Hudák (JanHudak, 31 bodov) zo ZŠ Ulica Študentská Snina pred Danielom Kulichom (danielko_men, 30 bodov) zo ZŠ s MŠ Jastrabá a Igorom Škrekom (skrekojunior, 28 bodov) z OG J. Hollého Trnava. Medzi súťažiaci chlapcami sa však nestratili ani ďalšie dievčatá. 7. miesto v celkovom poradí obsadilo druhé najlepšie dievča Martina Šošovičková (MartinaSosovickova, 27 bodov) zo SZŠ Nová Dubnica. Tretia priečka sa ušla Lucii Kapičákovej (Lucka2007, 24 bodov) zo ZŠ Haličská cesta Lučenec.

Počas celého turnaja bol vysielaný živý komentár Michala Vrbu, Martina Hunčára a Stanislava Vlčeka na kanáli youtube BŠA.

Nad dodržiavaním pravidiel Fair Play a slušného správania hráčov v chatovacích oknách dohliadali a s prípravou podujatia pomáhali aj rozhodcovia Martin Kuna a Igor Poláčik.

So zakladaním školských tímov vypomáhali aj Martin Hunčár, Martin Sklár, Rastislav Diviak, Arpád Piroška, Matúš Mižička, Miroslav Krupa, Pavol Mederly, Jakub Bielik, Peter Bielik, Marta Motúzová, Kristián Rúček, Michal Kopera, Pavol Sedláček, Karol Pekár, Juraj Ivan, René Ballo, Radovan Ondo, Miroslav Chytra, Róbert Szaszák.

Pomer hráčov, ktorí zaslali prihlášky a zvládli pomerne náročný prihlasovací rituál až k pripojeniu do turnaja presiahol 90%, čím bol naplnený aj druhý cieľ podujatia: rozvoj počítačovej gramotnosti detí a mládeže prostredníctvom šachu. Výsledky turnaja budú zverejnené aj na portáli skolskysport.sk. Fotogalériu podujatia si môžete prezrieť na fb stránke BŠA.

Ďakujeme partnerom, ktorí podujatie podporili: CORAgeo s.r.o., Slovenský šachový zväz, Šachový klub Doprastav Bratislava, Bratislavská šachová akadémia.

Autor: Stanislav Vlček

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *