Majstrovstvá Bratislavského kraja družstiev stredných a základných škôl v ONLINE šachu 2021

Súťaže školských družstiev v Bratislavskom kraji, ktorá si za pomerne krátky čas už stihli získať veľkú obľubu medzi hráčmi aj základnými a strednými školami, sme chceli organizovať aj za súčasnej nepriaznivej epidemiologickej situácie. Ukázalo sa, že vynútený presun do online prostredia, čo do účasti, ešte presiahol posledný rekordný ročník 2020, ktorý sme stihli odohrať naživo vo februári 2020 (SŠ: 42 hráčov, 10 družstiev; ZŠ: 150 hráčov, 34 družstiev).

Pre hru sme opäť zvolili obľúbenú bezplatnú online platformu lichess.org, ktorá je veľmi jednoduchá, otvorená, stabilná, bez rušivých reklamných bannerov a funguje na všetkých typoch moderných digitálnych zobrazovacích zariadení, navyše v slovenskom prostredí. To ju robí optimálnou pre školské súťaže, ktorých hlavným cieľom je prilákanie detí a mládeže k súťažnej šachovej hre. Do kariet nám veľmi zahralo aj vytvorenie novej funkcie, ktorú lichess spustil iba pár dní pred zverejnením propozícií. Tá umožňuje organizovať súťaž systémom Aréna až pre 200 družstiev, pričom počet hráčov v družstve nie je obmedzený.

Po 6-týždňovej príprave, kde sme neraz museli spoločným úsilím prekonať skryté úskalia platformy, sme v piatok 19.2.2021 o 17:00 slávnostne odštartovali majstrovský turnaj MBA 5-členných družstiev SŠ. Za účasti 73 hráčov a hráčok z 15-tich stredných škôl Bratislavského kraja sme boli svedkami vyrovnaného súboja troch bratislavských gymnázií, ktorých zostavy boli naplnené registrovanými členmi SŠZ. V poslednej tretine 90-minútového hracieho času k záverečnému trháku nasadilo Gymnázium Grosslingová 18 BA1 a zvíťazilo so ziskom 67 bodov.

V zostave víťazného družstva bodovali: Daniel Compel (daniel1437, 18 bodov), Jakub Bojnanský (jik123, 16 bodov), Adrian Zetocha (Adrian_Zet, 12 bodov), Ján Lakota (jan6363, 11 bodov), Michal Sobek (PiNaCiK1, 10 bodov). Na úspechu družstva sa podieľali aj Maximilián Piussi (MaximkoTV) a Matúš Bagin (M2T2). Z odstupom 8 bodov so ziskom 59 bodov (v systéme Aréna je však bodovanie dvojnásobné, 2 body za výhru, 1 za remízu, 0 za prehru hráča) skončili druhí študenti z Gymnázia J. Hronca Novohradská 3 BA2 v zložení: Martin Šándor (Sanyi22, 15 bodov), Robert Červenka (rorekparek, 14 bodov), Ema Walterová (Emawalti, 10 bodov), David Gžib (vegetal420, 10 bodov), Hana Horváthová (Hana2832, 10 bodov), pričom rovnaký počet 10 bodov získal aj šiesty člen tímu Michal Londarev. Tretie miesto so ziskom 53 bodov obsadilo Gymnázium Ladislava Novomeského Tomášikova 2 BA2 v zložení Matúš Valovič (matuno3, 15 bodov), Dominik Petrek (MadNutella, 14 bodov), Michaela Smidová (vltavin, 8 bodov), Karol Vidlár (dezider278, 8 bodov) a Daniel Šalamún (Dragon123009, 8 bodov). Družstvá na 4. ÷ 10. mieste boli približne vyrovnané, no niektoré z nich doplatili na neúplnú, prípadne nevyrovnanú súpisku.

Menší počet hráčov v družstve je v systéme Aréna veľký handicap, ktorý nevyrovnajú ani 1-2 kvalitní hráči.
V individuálnom hodnotení sa na prvých troch miestach umiestnili chlapci: 1. Daniel Compel (daniel1437, 18 bodov), 2. Jakub Bojnanský (jik123, 16 bodov) – obaja Gym. Grosslingová 18 BA1, 3. Martin Šándor (Sanyi22, 15 bodov), Gym. J. Hronca Novohradská 3 BA2.

Medzi dievčatami boli najlepšie: 1. Adriana Vozárová (avozarova, 12 bodov, celkovo 10. miesto), Gym. Ul. 1. mája Malacky, 2. Silvia Fajtáková (fajtakovas, 12 bodov, celkovo 12. miesto), Gym. Einsteinova BA5. 3. Ema Walterová (Emawalti, 10 bodov, 18. miesto), Gym. J. Hronca Novohradská 3 BA2. Menovaní získavajú poukážky na nákup tovaru v Šachovom obchode. Najviac, až 15 partií v časovom limite stihol odohrať Samuel Klenovský (Master_of_Void, 3 body, 62. miesto, Gym. Einsteinova BA5)
Počas celého turnaja bol vysielaný živý komentár organizátorov Michala Vrbu a Stanislava Vlčeka na kanáli youtube BŠA.

Turnaj MBA 5-členných družstiev ZŠ sa hral v nedeľu 21.2.2021 od 17:00. Z takmer dvoch stoviek prihlásených hráčov sa do turnaja zapojilo nakoniec 185 žiakov a žiačok z 31 základných škôl. Na rozdiel od súťaže stredných škôl boli v súťaži základných škôl aj oveľa početnejšie tímy. Najväčší tím, až 20 hráčov, postavila do turnaja SZŠ a OG CENADA. Početnými družstvami však disponovali aj ZŠ Matky Alexie (17 hráčov), či ZŠ Vazovova (15 hráčov). Optimálna skladba skúsenosti a počtu hráčov priniesla prenikavý úspech družstvu ZŠ s MŠ Za kasárňou BA3, ktorá získala spolu 97 bodov a zvíťazila s výrazným 15-bodovým náskokom. Na výsledku sa podieľali: Michal Dolník (MiskoDolnik, 28 bodov), Áron Pongó (Aronpon09, 21 bodov), Lukáš Kozub (LukasKozub, 19 bodov), Sebastián Maťo (SebastianMato, 16 bodov), David Osvald (david_osvald1, 13 bodov).

Družstvu pomohli aj Nikola Ráchelová (NikiR1), Oskar A. Sirota (Oskar1974), Laura Ráchelová (LauriR7), Filip Kozub (FilipKozub). Kvantitu do medailového umiestnenia sa podarilo pretaviť početnému tímu SZŠ a SG CENADA BA4, ktoré nazbieralo spolu 82 bodov v zložení: Samuel Mikuš (SamkoMi, 22 bodov), Pavol Kostka (Palko_hra_sach, 16 bodov), Samuel Fukas (samkof, 16 bodov), Timon Mikuš (TimkoTimko, 14 bodov), Jonáš Pavelka (jondo153, 14 bodov). Za Cenadu hrali aj Gregor Tichý, Damián Fuňák, Maximilián Just, Adam Dratva, Rudolf Tichý, Oskar Bachleda, Marek Belohorec, Ondrej Valcharčiak, Ondrej Tuška, Daniel Konečný, Martin Furucz, Andrej Straube, Lukas Hunady, Oliver Jančár a Tomáš Tóth.

Tretie miesto so ziskom 73 bodov a minimálnym náskokom len jedného bodu (= jedna remíza) obsadili žiaci a žiačky ŠPMND a OG Teplická Bratislava 3 v zložení: Filip Krpelan (fifo01, 18 bodov), Jakub Krpelan (haomiko, 16 bodov), Theodor Valent (TheodorValent, 16 bodov), Sophia Valentová (SophiaValentova, 12 bodov), Petra Kapičáková (PeTkA-PePe, 11 bodov). Na bronzovej medaile družstva ŠPMND a OG majú svoj podiel aj William Vanko, Filip Kapičák, Michaela Šúňová a Amelia Hubaľová. V tesnom závese jedného bodu so skóre 72 bodov finišovali družstvá OG Grösslingová BA1 a ZŠ s MŠ a OG Hubeného BA3.

V individuálnom poradí získali až dvaja hráči 100%-ný výsledok. Viac šťastia v závere mal 1. Michal Dolník (MiskoDolnik, 28 bodov zo 14 partií) zo ZŠ s MŠ Za kasárňou BA3, ktorý stihol odohrať o jednu partiu viac ako 2. Samuel Havalda (Somehow64, 26 bodov) zo ZŠ Košická a OGJH BA2. Tretie miesto najlepším pomocným hodnotením spomedzi hráčov, ktorí získali 22 bodov, vybojoval Richard Hasala (CR7risko, 22 bodov) zo SZŠ Paneurópska Sklenárova 1 BA2. Rovnaký počet bodov, avšak s horším pomocným hodnotením (rating performance = výkonové elo), získali Alfréd Dvořák (Medzinárodná francúzska škola M. C.-Sklodowskej BA5) a Samuel Mikuš (SZŠ a SG CENADA BA4).

Medzi dievčatami boli najlepšie: 1. Lucia Tomčániová (LuciaTomcaniova, 15 bodov, celkovo 23. miesto) z OG Grösslingová BA1, 2. Adela Mendelová (M08M, 13 bodov, 35. miesto), 3. Natália Havaldová (NatalkaHa, 13 bodov, 37. miesto). Menované získavajú poukážky na nákup tovaru v Šachovom obchode. Najviac partií, až 27 (!), v časovom limite stihol odohrať Šimon Murárik (murariksimon, 20 bodov, 9. miesto, ZŠ I. Bukovčana BA4).

Priamy prenos so živým komentárom Michala Vrbu a Martina Hunčára je k dispozícii na YT kanáli Bratislavskej šachovej akadémie.
Oba turnaje, ktoré sa hrali tempom 7 min. + 3s / ť. pozorne sledoval hlavný rozhodca Igor Poláčik, zamestnanec spoločnosti ESET, ktorá podujatie podporila. Výsledky a ďalšie podrobnosti o turnaji môžete nájsť na stránke BŠA, ako aj na portáli skolskysport.sk.

Ďakujeme všetkým hráčom a zúčastneným školám za zodpovedný prístup pri registrácii aj pri samotných turnajoch.

„Normálne ma dieťa vyhodilo z mojej pracovne, lebo na tablete to nejde a ja môžem robiť aj inokedy, ale šachový turnaj sa hrá teraz…“
HugoH: Kedy budú ďalšie majstrovstvá?
vartikf: tento turnaj je super
ami655: gg bavilo ma s vami hrať

Konečné poradie stredné školy
Konečné poradie základné školy

Výsledky Stredné školy
Výsledky Stredné školy jednotlivci
Výsledky Základné školy
Výsledky Základné školy jednotlivci

Podujatie podporili: Zamestnanecký grantový program Nadácie ESET, Bratislavský šachový zväz, Bratislavská šachová akadémia, Bratislavský samosprávny kraj – najlepšie miesto pre život (Bratislavská regionálna dotačná schéma).

Tento záznam bol publikovaný v Turnaje . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *