Makaj, makaj, lebo prehráš na čas!

Väčšiu „haluz“ ste ešte asi nezažili. Pokus skombinovať „neprepojiteľné“ sa po dvoch rokoch prestávky kvôli korone takmer nepodaril. Zorganizoval som to až na poslednú chvíľu a na dôvažok – v sobotu ráno, v deň podujatia, lialo ako z krhly.

Mal som sto chutí podujatie zrušiť. Príde vôbec niekto v takomto počasí? Ale ak to zruším a niekto je už nachystaný ísť aj tak, nebude to pre neho veľkým sklamaním? Napokon som predsa len šiel silou vôle všetko skoro ráno nachystať. Obsadiť altánok, znova vyznačiť trať, pretože krepový papier po vytrvalom daždi vybledol (moja včerajšia práca vyšla nazmar).

Medzitým som odpisoval na whatsupy, že podujatie bude, nech len všetci prídu. No a tesne pred začiatkom, čuduj sa svete, dážď prestal, a odvtedy už len miestami strašil. Šach sme však hrali pod strieškou, kde bolo všetko prekryté a tak turnaj prebehol bez hundrania.

14 detí a dospelých bojovalo tentoraz naozaj ako o dušu. Takých zadýchaných šachistov ste ešte nevideli. Niektorí prichádzali k šachovniciam aj viac než s minútovým hendikepom oproti svoju nalosovanému súperovi (nesadali, hralo sa postojačky). Tempo 5 minút/partiu + 2 sek/ťah zvýhodňovalo skôr lepších šachistov než bežcov, ale zámerom bolo podujatie si užiť a neodradiť menšie deti, ktoré ledva dobehnú a ešte by boli smutné, že prehrali na čas.

Pol kilometrový okruh medzi jednotlivými kolami dával mimochodom zabrať aj dospelákom, celkovo všetci prebehli (alebo záver odkráčali) tri a pol kilometra.

Radosť v cieli po 8. kole šachu bola dvojnásobná – podarilo sa dobehnúť i dohrať až do konca. „Chcel by som Vám sa poďakovať za fantasticky zorganizované podujatie, spojenie šachu a behu bol vynikajúci nápad – veľmi sme si to aj so synom dnes užili, samému by sa mi ho nepodarilo dostať takto von ísť behať.

Ja sám som takúto vzdialenosť za posledných 20-30 rokov celkom určite tiež neubehol,“ skonštatoval po podujatí jeden spokojný ocko. Mimochodom, turnaj bol napínavý, rozhodovalo sa až do posledného kola a víťazom sa stal so ziskom 6 bodov len kvôli lepšiemu pomocnému hodnoteniu Alfréd Dvořák zo Slovanu pred druhým Bystríkom Gallom a tretím Lukášom Janovíčkom z Doprastavu, ktorý však získal pohár pre najlepšieho do 10 rokov.

Výsledky podujatia nájdete na http://chess-results.com/tnr647989.aspx?lan=4

Trochu (a možno aj trochu viac) ma láka urobiť podobné podujatie – Bike and chess. Ak by ste na to radi prišli, určite mi píšte na huncar.martin@gmail.comnech vidím, či by aj o takúto „haluz“ by bol záujem.

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *