Mami, kedy sa zase budeme učiť šach?

Po minuloročnom prvom ročníku Máj, lásky šach, sa toto podujatie stáva jedným z vrcholov jari v šachovom kalendári Bratislavčanov, účasť takmer stovky šachových nadšencov vo vynovených priestoroch Starej jedálne v Krasňanoch nás príjemne prekvapila.

Na turnaj pricestovali aj dvaja hráči z Nemecka, mali sme účastníkov z rôznych krajín a federácií, pritiahlo to pozornosť od najsilnejších až po úplných začiatočníkov.

7 kolový rapid so zápočtom na FIDE vyhral bez zaváhania Michal Slamena z ŠK Hlohovec, druhý skončil FM Alexey Kukelko z Ukrajiny, ktorý sa stal aj celkovým víťazom podujatia pri súčte bodov aj s turnajom v bleskovom šachu. Na treťom mieste skončil Peter Guba z Doprastavu. Odmenili sme aj dve najlepšie umiestnené dievčatá – Olenu Lutsenko a Aitalinu Egorovu.

11-kolový turnaj v blitze so zápočtom na FIDE vyhral Alexey Kukelko zo ziskom 9,5 bodu. Druhý skončil nádejný junior z Doprastavu – Šimon Šalgovič a na treťom mieste Michal Slamena. Veľká pochvala patrí aj deťom, ktoré neraz trápili dospelákov a sem tam si odniesli aj ich „skalpy“. Mnohí starší harcovníci uznanlivo pokyvovali hlavou, akáže generácia nám tu dorastá.

Ryan Casey Meszaros z KŠN je už dlhšie známym talentom, ale aj 6,5 z 11 len deväť ročného Doprastaváka Simona Matejku z blitzu je parádny výkon. Srdnato sa však bojovalo aj v Open rapide Advanced, na ktorom sa mohli zúčastniť aj neregistrovaní hráči – vyhral ho Jakub Hančin, v siedmych kolách nedal súperom najmenšiu šancu.

Prenechal však pohár pre víťaza druhému, len sedemročnému Tomáškovi Andrému z Doprastavu, ktorý predstihol s piatimi bodmi väčšiu skupinu len o pomocné hodnotenie – Jozefa Remenára, bratov Murárikovcov a len šesť ročného Ukrajinca Leonida Makogona, registrovaného v Slovane.

A poďme k najmenším – turnaj Rookies bol pre úplných začiatočníkov, respektíve tých, čo si netrúfali na advanced. Vyhral ho Fedor Max z Trnavy, keď stratil v sedemkolovom turnaji len pol bodu s druhou Katkou Veselskou z Doprastavu. Tá získala striebro len kvôli lepšiemu pomocnému hodnoteniu pred ďalšími talentami – Markom Ulrichom a Jakubom Ďurišom z Bratislavskej šachovej akadémie.

Atmosféra bola milá a úsmevná – jeden chlapček nebojácne ponúkol remízu hneď po strate dámy, ďalší zhíkol po hrubej chybe a pomohol súperovi objaviť vyhrávajúci ťah, na jednej šachovnici boli v koncovke tri dámy a mat stále nie a nie na obzore.

Obrovskú radosť mal aj dohliadajúci Patrik Pat, ktorý sa potešil trom patom, ktoré vôbec nemuseli byť… Deti zbierali ozdobné kamienky aj za prehry, užívali si to a to je to najdôležitejšie. Pre viacerých z nich to bol úplne prvý turnaj, na ktorý išli s malou dušičkou. Za všetko hovorí otázka malého Peťka, ktorú položil mamičke, keď večer zaspával: „Mami, kedy sa zase budeme učiť šach?“

Na youtube kanáli Bratislavskej šachovej akadémie nájdete aj dodatočne záznam z livestreamu z prvých šachovníc, ďakujem za pomoc Matúšovi Červeňovi a Michalovi Vrbovi, hlavnému rozhodcovi a spoluorganizátorovi tohto podujatia, s ktorým najbližšie chystáme Bratislavské šachové leto 1.-5. augusta.

Výsledky z Máj lásky šach
Fotky BLITZ
Fotky ROOKIES a ADVANCED
Fotky RAPID

Ohlasy účastníkov:

Michal Banik „Čauko, super turnaje to boli, mali ste to veľmi dobre zorganizované, som rád, že som tam šiel.“

Vladimir Gajdošík „Buď si nemal pravdu alebo si ma oklamal Ako nevyšiel šach tak ani hokej  Super turnaje, pekný večer“

 

Autor: Martin Hunčár, ŠK Doprastav a BŠA

Tento záznam bol publikovaný v Turnaje . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *