Mami, prečo si už po mňa prišla?

Po koronovom období sa iste treba konečne zobudiť, prebudiť sa dá aj duchovne, alebo aj šachovo. To posledné zakúšali mladí z Bratislavy a okolia 14.4 . a 19.4. v krásnych priestoroch vynovenej Starej jedálne v Bratislave Krasňanoch. Štvrtkový rapid so zápočtom na FIDE nastavil zrkladlo hráčom vo vzájomnej konfrontácii. Z víťazstva sa tešil Marek Škrinár zo Slovana, ktorý sa utrhol „z pelotónu“ a jasne zvíťazil zo ziskom 8 bodov. O 2. miesto však bola poriadna bitka. Kvôli lepšiemu pomocnému hodnoteniu zo 6,5 bodmi skončil druhý Áron Pongó pred Jánom Tomčánim starším. (obaja z Doprastavu).

Z dievčat obstála najlepšie Lucia Tomčániová, pohár Jura Jánošíka získal Simon Matejka, ktorý súperov „ozbíjal“ až o 42 bodov. Po turnaji si to najväčší šachoví „závisláci“ (8 dvojíc) rozdali ešte v Bughouse, vyhrala dvojica Áron Pongó s Rišom Malaschitzom. Ostatní strieľali z luku, veľmi sa to páčilo hlavne deťom, čo prišli až z Nitry.

Utorkový rapid bez zápočtu na FIDE bol určený najmä deťom začiatočníkom a mierne pokročilým. Oliverovi Kudelovi z Pezinka sa podaril husársky kúsok, keď získal plný počet 9 bodov. Druhý Tomáš André z Doprastavu, s obrovským zápalom pre šach, ukazuje, že v kategórii do 8 rokov patrí k najväčším talentom na Slovensku – podarilo sa mu získať pohár v kategórii do 10 rokov (a vyhral aj turnaj po turnaji v blitze). Z nových tvárí potvrdil stúpajúcu formu tretí Lukáš Janovíček, ktorého 5 bodov vo štvrtok a 6,5 bodu v utorok bolo nad pôvodné očakávanie.

Najväčším prekvapením turnaja bol výkon ešte len 5 ročnej Natálky Ondrovičovej z Bratislavskej šachovej akadémie – 4 body sú na jej vek veľmi sľubným výsledkom, dokonca skončila ako prvá medzi dievčatami! Deti si to užívali, dostávali odmeny (malé kamienky, ktoré si zamieňali za megakamene) aj za prehry, radosť všetkým spravila aj pizza a možnosť zastrieľať si z luku. Medzi partiami deti bavili svojimi hláškami Šachuľko Matový, Jožko Šprtovský a Patrik Pat, ktorý chválil deti hlavne za remízy, ktoré si on osobne cení viac než výhry…

„Mami, prečo si už po mňa prišla? Musíme ešte dohrať,“ podobné výčitky som započul štvrtok i utorok pri vyzdvihovaní detí, hoci už turnaj dávno skončil. Aj to dáva odpoveď, ako veľmi sa tu deťom páčilo.

Turnaj sa dokonca vďaka rozhodcovi Mišovi Vrbovi prenášal cez stream, takže atmosféru turnaja môžete zažiť aj dodatočne.