Mikhail Botvinnik – trojnásobný majster sveta, vedec a komunista

Hrať šachy a nepoznať históriu hry samotnej je ako poznať abecedu ale nevedieť čítať. Už dnes sa však všetko môže zmeniť a za zmenou nebude stáť nikto iný, ako dlhoročný olympijský reprezentant Slovenska a šachový tréner, veľmajster Igor Štohl.

Veľmajster Igor Štohl:

DSC_7928

V sérií prednášok sa prenesiete celou históriou šachu a čo by mali byť jej významnejšie medzníky, ako samotní majstri sveta. Nebolo ich veľa, ale každý svojou tvorbou, prístupom k šachu ale aj k životu ako takému, prispel k vývoju tejto krásnej hry.

Vo štvrtok 27.3.2014, od 17:30 – 19:30, v Bratislavskej šachovej akadémii (Petržalka), sa prenesieme v čase a povieme si to najdôležitejšie o šiestom majstrovi sveta, Mikhailovi BotvinnikoviNezabudnite sa vopred prihlásiť mailom alebo telefonicky.

Potvrď účasť tu

 

Dôležité informácie:
Kedy: 
27.3.2014 (štvrtok) od 17:30 – 19:30 
Kde: DK Lúky Bratislava – Petržalka, Vigľašská 1
Prednášajúci: Veľmajster Igor Štohl
Téma: 6. Majster sveta Mikhail Botvinnik
Občerstvenie: Zabezpečené ZADARMO
Vstupné: 5€/osoba
Prihláška: email: sachovaakademia@gmail.com , telefón 0903 793 013 (Michal Vrba)

Krátky životopis Mikhail Botvinnik:

botvinnik01

Pochádzal z lekárskej rodiny, matka bola zubárka, otec zubný technik. Od mladosti bol presvedčený komunista. Vyštudoval elektrotechniku v Petrohrade. Počas celého života sa okrem šachu venoval aj vedeckej práci.

V roku 1937 získal titul Kandidát technických vied, v rokoch 1948 – 1951 obhájil doktorát vied, kvôli čomu na tri roky prestal hrať šach. V 60. rokoch sa začal venovať aj výpočtovej technike a programovaniu šachových počítačov. Na túto tému napísal aj dve knihy. Údajne kedysi predpovedal, že v dohľadnej dobe sa majstrom sveta v šachu stane počítač, čo je v súčasnosti vzhľadom na vysokú výkonnosť šachových programov realitou.

V roku 1969 obnovil šachovú školu pre začínajúce talenty, ktorú pôvodne založil v roku 1963 Grigorij Goľdberg. Aktívnu hráčsku kariéru ukončil v roku 1970.

Pozrite si predchádzajúce prednášky

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *