Mikuášsky šachový turnaj 2022

Deviateho ročníka tradičného Mikulášskeho turnaja v Lamači sa na štartovú čiaru postavili až 2/3 mládežníkov.

Vo štvrtok 8.12.2022 sa prvýkrát presunul šachový turnaj do vynovených priestorov kina. Na prízemí sa hrali väšľina partií, prvé štyri šachovnice sa nachádzali netradične na pódiu v kine. Zaujímavé usporiadanie šachovníc a priestoru dovolilo využiť aj sedenie v kine, čo prispelo k slávnostnému zahájeniu ako aj vyhodnoteniu podujatia, priamo z pódia.

Na štarte sa z celkovo 36 hráčov zúčastnilo až 22 juniorov do 18 rokov, no zastúpenie mali aj piati seniori (60+). Za šachovnicou si mohli odovzdávať svoje skúsenosti. V niektorých prípadoch však mládežníci poriadne potrápili starších hráčov. Nečudo, keď medzi juniormi bol vicemajster Slovenska do 12 rokov ako i majster Slovenska do 8 rokov.

Tradičné podujatie vďaka lamačanovi Jankovi Lakotovi nemalo prestávku ani počas pandémie, kedy sa turnaj konal online formou. Tá dokonca pritiahla aj veľmajstrov či medzinárodných majstrov. Do Lamača to tentokrát z rôznych kútov sveta mali veľmajstri ďaleko, no Janko Lakota sa na turnaji predstavil už ako hlavný rozhodca. A to sa ešte pred pár rokmi učil na ZŠ Malokarpatskej v šachovom krúžku prvé ťahy na šachovnici.

Veľkú výpravu zorganizoval učiteľ a zároveň šachový tréner z Dúbravky, ZŠ Nejedlého, Peter Procházka. Okrem toho, že priviedol deti, ktoré začal v škole trénovať, tieto ho veľmi povzbudzovali, aby turnaj vyhral. Ak by sa mu to podarilo, dostali by pizzu. A že sa mu to podarilo! Zo všetkých 7 partií vyhral v šiestich a poslednú partiu remízoval.

Najlepším seniorom sa stal Ivan Kostič z Karlovej Vsi a juniorom Hryhorii Shykhnenko, ktorému tretie miesto ušlo doslova iba o chlp, keď skončil štvrtý.

Špeciálne ocenenie získali aj dvaja turnajoví nováčikovia Bratislavskej šachovej akadémie. Viliam Martinkovič a Matej Katreniak získali dres BŠA a tak už na ďalších šachových podujatiach budú môcť reprezntovať v naších farbách.

Vďaka MČ Lamač boli pre víťazov nachystané pekné ceny, no zároveň každý účastnik dostal aj sladké prekvapenie. A to doslova. Kindervajíčko vskutku dokáže vždy potešiť ako deti, tak aj dospelákov.

S prípravou podujatia nám veľmi pomohla z MČ Lamač Dominika Engler a sme radi, že na pódiu ako pri privítani, tak aj pri odovzdávaní cien, prišiel pogratulovať víťazom aj starosta Lamača Igor Polakovič, za čo im veľmi ďakujeme.

Tešíme na na budúci, desiaty ročník. Dovidenia opäť v decembri.