Na tohtoročnej IPCA hrá najviac krajín. Marcel si našiel už aj faninky.

Takže, po pár dňoch ahojte zase všetci šachisti aj nešachisti. 🙂
Už je to tu! V sobotu sa začal 17. ročník MS IPCA a ja Vás chcem takto poinformovať o tom najhlavnejšom dianí. Snáď sa mi to aj podarí.

Všetko začalo prezentáciou šachistov, ktorý pricestovali v priebehu soboty do RK. O 20 hodine sa začala technická porada, kde p. rozhodca Syrový nastavil jasné šachové pravidlá pre všetkých šachových účastníkov, kde kládol dôraz, že nebude tolerovať žiadne mobily v miestnosti. Pri prípadnom zazvonení, by prišla kontumačná prehra. Taktiež časté vychádzanie z hracej miestnosti a na izbu počas hrania len s doprovodom. Celá porada bola zároveň tlmočená do viacerých jazykov, keďže MS sa zúčastňuje 13 štátov. Musím podotknúť, že je to prvý krát, čo je takáto veľká účasť. Aj to svedčí o tom, že IPCA má veľmi dobré meno vo svete.

Keďže sa začínalo hrať až v nedeľu poobede, niektorý hráči prichádzali ešte aj tesne pred začiatkom turnaja. Na úvod zaznela Slovenská hymna a po nej bola krátka kultúrna vložka miestneho folklórneho súboru, následne po ňom nás srdečne uvítal primátor mesta RK, kde okrem iného povedal, že aj takéto šachové podujatia navyše na medzinárodnej úrovni prispievajú ku kultúre a kultúrnosti nielen jedinca, ale i celej spoločnosti a celého národa. Po ňom sa už ujal slova organizátor celého podujatia p. Marek Zelnický.
Pán Zelnický tiež spomenul, že podujatia sa tento rok zúčastňuje najviac krajín a to v počte 13. Všetko sa to koná na vysokej úrovni, p. Zelnický nastavil latku ešte vyššie ako v predošlých dvoch ročníkoch, ktoré už na Slovensku predtým usporiadal.

Priestory hotela Kultúra sú na to priam stvorené, hotel je dobre situovaný, keďže sa nachádza v samotnom centre mesta, súťažiaci tak majú možnosť vo voľnom čase zájsť do obchodov, ako aj na spoločenské posedenia, aby zo seba aspoň na chvíľu striasli ten súťažiaci tlak a nadviazali aj neraz kamarátske vzťahy, pričom rozdielny jazyk vôbec neprekáža. Ja ako vozíčkar vyzdvihujem pohyb po chodníkoch a bezbariérové vchody do viacerých budov. Aj v hotely je veľa priestoru pre mňa, izby sú priestranné, postele pohodlné, jedine, čo by sa dalo opomenúť sú toalety a kúpeľne, kam sa už vozíčkar nedostane kvôli úzkym dverám, no riaditeľ hotela aj to dokázal vyriešiť k mojej plnej spokojnosti, keď mne a ďalším ťažko zdrav. postihnutým hráčom zo Slovenska uvoľnil izbu navyše, ktorá je plne bezbariérová a zároveň nám slúži aj ako úložný priestor pre mechanicky zdvihák, ktorý nám veľkoryso prenajala firma LETMO, týmto jej zároveň veľmi pekne ďakujem. Nie každý si uvedomuje, že byt na vozíku je komplikovanejší než vyzerá. Pohyb dystrofika je veľmi obmedzený, nebyť všelijakých pomôcok, ešte aj v dnešnej modernej dobe, by bol takýto človek na okraji spoločnosti.

Ešte mi tiež nedá poďakovať aj našej, teda mojej organizácii OMD, ktorá, ako jediná združuje dystrofikov na Slovensku. Sú to ľudia, ktorí žijú s ťažkosťami a obmedzeniami sval. dystrofie, preto pre nich nič nie je neznáme a veľa krát mi už pomohli posunúť sa ďalej. A v tomto prípade je aj ich veľká zásluha, že som dnes tu. Vynaložili veľa úsilia, aby hoci už dosť priestranná izba bola ešte o čosi viac pre mňa vhodnejšia a to konkrétne nadvihnutie postele, pretože inak by sa pod ňu mech. zdvihák nedostal a ja by som nemal, ako dostať sa na a z vozíka. Aj to patri k životu dystrofika, riešiť problémy, ktoré iný ani nevnímajú, že môžu nastať.

Čo sa týka turnaja, celý ho majú pod palcom skúsený rozhodcovia p.Syrový, p.Pekár a p.Chilla.
12 prvých partií sa vždy prenáša aj online prenosom, no zároveň všetky hry sú zverejňované aj na web. stránke chess-results, kde sa dajú pozrieť a stiahnuť.

Samotný hotel je dobre situovaný, keďže sa nachádza v samotnom centre mesta a vš. potrebné je tak v dosahu a tiež primerane bezbariérové. Izby sú veľké a priestranné pre pohyb el. vozíka a. mech. el. zdviháka. Celý personál je veľmi zlatý a tiež ochotný nám vo vš. vyhovieť, dokonca mám aj nové fanynky a to dve zlaté chyžné, ktoré týmto pozdravujem. Zapožičanie zdviháka od firmy Letmo a poďakovanie od užívateľov, ktorí veľmi pekne ďakujú tiež OMD v SR, že vybavilo aj ten zdvih postelí…

O hre…
1.kolo: V prvom kole som hral s WIM, Jennitou Anto z Indie. Zápas bol s počiatku opatrný a neskôr súperka ukázala svoje kvality…
2.kolo: S Poliakom Pilimonom sa hralo celých 3.5 hodiny prijemne, až do samého záveru, keď som prehral, no z celej partie som mal dobrý pocit a isto aj poučenie z vlastných chýb.
3.kolo: Ma čakala partia s ruskou hráčkou Krasivskaya Viktoria.
Súperka mi ponúkla viackrát remízu, ktorú som zakaždým odmietol, nakoľko som chcel konečne uhrať prvý bod. V závere po 3h. boji a mojich zvyšných 9. minútach som však jej ponuku remízy prijal. Partiu som v závere zle zhodnotil, nakoľko sa ukázala byť ako vyhratá… Ale zase, uvedomujem si svoju pohyblivosť a 9min.pre zdravého a pre dystrofika je veľký rozdiel. Preto som aj rád, že to takto dopadlo.
4.kolo: Som hral bez 10minút 4hodiny… S p. Spirkom, skúseným miestnym hráčom, a konečne prišiel prvý bod cenný aj napriek veľkým chybám v partii…

Aké budú ďalšie kolá a čo ma v nich čaká vie ešte len Pán na Nebi, no bojujem o každý bod, lebo viem že nehrám len za seba, ale za každého z Vás, ktorý mi fandíte a stojíte za mnou. Dokonca som si už aj tu z personálu hotela našiel dve zlaté faninky, ktoré sa ma zakaždým prídu spýtať „No čo, ako ste hral?“ Aj to je pre mňa veľká podpora, najmä keď som nečakane dostal zdrav. problémy navyše a tak trávim všetok svoj voľný čas na izbe, aby som potom mal dosť síl hrať. Takto sa pre mňa stala každá jedna hra naozaj bojom nielen so súperom, ale aj sebou samým, vydržať to a sústrediť sa.

Počas doobedia sa dnes konal kongres, ktorého som sa žiaľ nemohol zúčastniť, aby som Vám o ňom vedel niečo viac povedať. V ďalších dňoch nás čaká aj simultánka s WFM Monikou Motyčákovou. A tiež bleskový šach. Neviem či sa mi niečoho z toho podarí zúčastniť, isto by to boli pre mňa ďalšie skúsenosti, no zdravie nepustí. Musím pozerať na hlavný samotný turnaj. Tak, trošku som Vám opísal, ako to tu funguje a ide a idem sa už pripravovať do ďalšej partie. Pokiaľ sa Vám moje príspevky páčia, na ďalší sa môžete tešiť už zase z domova, keď vybalím kufor, otvorím laptop a ešte za horúca začnem písať svoje dojmy z prežitých dní.

Ďakujem a šachu zdar!

Marcel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *