Nástava hodina pravdy!

Ísť alebo neísť do koncovky? To je otázka! 

Kedy by sme mali meniť figúry a prejsť do koncovky? Existuje jedno všeobecné pravidlo: Ak máme lepšiu pozíciu, meňme figúry! Ak máme horšiu pozíciu, meňme pešiakov! Každá pešiaková výmena totiž znižuje nášmu súperovi šancu premeniť svojho pešiaka na dámu. Naopak, ak stojíme lepšie, každá výmena figúr nás približuje k vyhratej koncovke.

Samozrejme, mali by sme ísť do koncovky, iba ak je pre nás výhodná. A ideálne do takej koncovky, ktorej princípy a idey ovládame. Že to nie je vždy jednoduché? O tom sa už isto každý z nás presvedčil, najmä pri vežových koncovkách. Vežovky patria k najčastejším, ale aj najťažším druhom koncoviek. Stretávame sa s nimi v celej našej šachovej praxi, a preto je dôkladná znalosť ich základných princípov pre rast šachovej výkonnosti absolútne nevyhnutná. Pretože ako sa hovorí: po zbabranom otvorení je ešte nádej v strednej hre. Po zbabranej strednej hre je ešte nádej v koncovke. Ale akonáhle sa dostaneme do koncovky, nastáva hodina pravdy!

Bratislavská šachová akadémia pre vás pripravila výborný kurz vežových koncoviek, ktorý začína 19.2. Základné informácie:

Lektor: Dušan Schwarz
Termín: 19.2., 26.2., 5.3., 12.3., 19.3. (stredy)
Čas: 17:00 – 19:00
Miesto: DK Lúky v Petržalke, Bratislava
Intenzita: 5 tréningov x 120 min a extra hodina 26.3., na ktorej si zahráme turnaj s výbornou cenou pre víťaza (prekvapenie)
Cena kurzu: 50 EUR (vrátane občerstvenia)

Prihlášky na sachovaakademia@gmail.com alebo na 0904 541 669

Tešíme sa na vás – Bratislavská šachová akadémia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *