Nepotrebuješ poznať otvorenia!

Normálne si treba po sebe figúrky po partii upratať a dať do základného postavenia. Pri šachu 960 (v angličtine Chess 960, tzv. Fischerov šach) to robiť nemusíte, lebo aj tak budú v prvom rade stáť podľa novej nalosovanej pozície. Vznikajú tak zaujímavé varianty, ktoré by v bežnom šachu nikdy nenastali. Jednu výhodu to má však celkom určite – zabudnite na znalosť otvorenia – od prvého ťahu vznikne taký chaos, aký ste ešte nikdy za doskou nezakúsili. Od šachistov sa preto vyžaduje väčšia kreativita a vynaliezavosť, kým sa to na šachovnici predsa len nejako „uprace“ do normálu.

Ako organizátor som toho mal príliš veľa, ale tento turnaj si vždy rád zahrám. Bez ohľadu na výsledok, proste ma to baví, hoci počas roka to nezvyknem hrať. Ale podobne sú na tom aj ostatní. Herná kvalita sa však prejaví aj napriek čudnej štartovacej pozícii.

Ukázalo sa to aj v tomto turnaji, keď sa hralo napokon na 7 kôl s tempom 5 min/partiu + 3 sek/ťah. Vyhral FM Richard Turčan s veľkým až dvojbodovým odstupom pred trojicou, z ktorých mal najlepšie pomocné hodnotenie Ondrej Vadila. Tretí skončil FM Martin Jablonický, medaila sa neušla nášmu Igorovi Poláčikovi z Doprastavu.

Hralo sa férovo, rozhodca Michal Vrba nemal starosti, užívali sme si to a väčšinu času sme hrali s úsmevom na tvári. V jednej partii som sa potešil, že môžem dať na h5 svojou dámou šach odkrytému čiernemu kráľovi hneď po otvorení, no v poslednej chvíli som si uvedomil, že na e8 nestojí súperovi v základnom postavení monarcha, ale dáma!

Výsledky turnaja

Fotky z turnaja (ale aj ostatných turnajov Bratislavského šachového leta) nájdete aj na facebooku Bratislavskej šachovej akadémie.

Autor: Martin Hunčár, riaditeľ turnaja

Tento záznam bol publikovaný v Turnaje . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *