O pohár Šachuľka Matového v Ihrysku

Kedy už bude ďalší losos?

„Pán tréner, kedy už bude ďalší losos?“ nedočkavo sa ma pýta niekoľko chlapcov s pár sekundovým odstupom. Pochopiteľne, nikto nečaká na žiadnu morskú pochúťkovú rybu, je to len najnovší slangový výraz na žrebovanie, kedy sa z losu stal losos, udomácnilo sa to medzi deťmi a z pasie som to oficiálne na tomto turnaji používal aj ja.

„Máme ďalšieho lososa,“ vyhlásil som na mikrofón a keďže som nemal tlačiareň, môj notebook zrazu okupovala polovica štartového poľa, ešteže sme mali aj iný počítač na opačnom konci Ihyrska. Nie, nespravil som hrubku, Ihrysko je vlastne herňa s týmto názvom, predĺžená časť predajne so stolovými hrami vo Vivu, ktorá bola na tento turnaj priam stvorená. Na dračku išli aj kamienky – malé minerály, ktoré sa menili za megakamene a keďže boli aj za prehru, zmierňovali tak zlé pocity po nešťastných prehrách.

Hralo sa férovo, autor článku mal ako organizátor dosť starostí pri zapisovaní výsledkov, žrebovaní a oznamovaní, s rozhodovaním mu preto pomáhali skúsení mladíci Radko Vachálek zo Slovanu a Matúš Červeň z Doprastavu. Na všetko pochopiteľne dohliadal aj Šachuľko Matový, obľúbená to postavička, ktorý turnaj otvoril svojím vtipným snom.

Na to, že sme v období, kedy všetko znepríjemňujú respiračné ochorenia, je 75 hráčov veľmi slušná účasť. A prišla aj kvalita, na prvých doskách sa hrali napínavé šachy. Systémom štart cieľ zvíťazil s plným počtom bodov (hralo sa na 8 kôl tempom 10 min/partiu + 3 sek/ťah) Oliver Kováčik.

Druhý skončil Lukáš Janovíček (obaja z Doprastavu), ktorý s ním prehral len vo vzájomnom súboji, kedy nevyužil reklamovanie trikrát sa opakujúcej tej istej pozície. A ďalší polbodík stratil s tretím Matejom Dlugošom z TJ Sokol Lubotice, ktorý mal najlepšie pomocné hodnotenie spomedzi mnohých detí, ktoré podobne ako on dosiahli 6 bodov (okrem neho aj Alex Rozboril, Tobias Bartelt, Mykhailo Lukianov, Lukáš Bednár a Šimon Košút).

Spomedzi najmladších účastníkov zaujal Eliáš Bodiš, ktorý uhral 5,5 bodu a stal sa víťazom kategórie chlapcov do 8 rokov (13. v celkovom poradí). Medzi dievčatami do 8 rokov bola najlepšia Viktória Maslíková (43. v celkovom poradí), pohár pre víťaza pre hráčov do 11 rokov sa medzi chlapcami ušiel Alexovi Rozborilovi, reálne bol však až štvrtý, keďže traja najlepší spomedzi všetkých boli odmenení zvlášť a všetci patrili do kategórie do 11 rokov.

Aby však bol ocenený spravodlivejšie aj hráč celkovo druhý v turnaji, organizátor sa rozhodol dodatočne odmeniť pohárom aj Lukáša Janovíčka. Víťazkou dievčat do 11 rokov bola Timea Laurinocová (10. v celkom poradí) , najlepšie dievča do 14 rokov bola Júla Chmelíková (15. v celkovom poradí) a najlepším chlapcom do 14 rokov bol Tobias Bartelt (5. v celkovom poradí).

Výsledky

Autor: Martin Hunčár, šachový tréner

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *