Obhliadnutie za fantastickým letom

Prečo na letnom tábore organizovaným Bratislavskou šachovou akadémiou nehráme šachy? Teda, klamal by som, šachy hráme, no snažíme sa ich hrať čo najmenej. V lete, keď je vonku pekné počasie, chceme predsa tráviť čas čo najviac vonku, pri športových aktivitách.

A že v tom uplynulom ročníku to bola paráda, si človek uvedomí až s odstupom času. Utrel som teda slzu spomienok a teším sa už teraz na leto 2020. Toto je 5 vecí, ktoré by som chcel vypichnúť z už skončených dvoch letných júlových turnusov denného športového tábora.

1. Nenormálne lekvárové buchty
Ako prvú vec musím spomenúť obedy. Stravujeme sa v školskej jedálni. Kuchárky v poslednom čase dostali výrazny mediálny priestor v súvislosti s obedmi zadarmo. Ako to v reáli funguje…ale nie o tom som chcel. My sme si obedy normálne zaplatili. Pointa však je tá, že jedlo bolo výborné! Za slovom výborné som musel pridať výkričník, aj keď po nikom nekričím, no buchty, domáce lekvárové buchty, akoby ich moja babka piekla. Česť a sláva kuchárkam v školských jedálňach, ktoré svoju prácu robia so srdcom.


Foto s buchtami som nestihol, po tých sa zaprášilo

2. Kyu – Kyukyu
Ide o označenie bieleho opasku so žltými koncami v karate. Je to najnižší „level“, ktorý možete v karate získať po splnení istých základných pohybových zručností. My sme mali na tábore majsterku v karate Taju, ktorá trénuje priamo s japonskými majstrami a deti pod jej rukami by si po týždni tréningu všetky zaslúžili Kyu – Kyukyu. Na tréningoch karate som chýbal. V tom čase sme mávali s ďalšími skupinami tréning tenisu. No na piatkovej olympiáde, keď som počul deti plynulo počítať po japonsky, ukloniť sa v základnom postavení ako skutoční majstri a videl výkopy ako z filmov Jackieho Chana, skoro sa mi kolená od radosti podlamovali.

3. Morzeovka
Zbehlo sa to narýchlo, prišiel nápad, jeden telefonát a mali sme k dispozícii dve pomerne výkonné vysielačky. Deti boli rozdelené do tímov a ich úlohou bolo posielať si šifrované správy morzeovkou cez vysielačky a následne ich rozkódovať. Podarili sa hneď dve veci. Rozkódovanie sa nepodarilo a všetci sme sa dobre zasmiali na „rozkódovanej“ správe, rozkódovanie sa podarilo a všetci sme uznanlivo kývali hlavou. Tak jednoduché a pritom tak perfektné.

4. Tutovka
Človek nemusí byť jadrový fyzik aby pochopil, že keď je vonku 37 stupňov, voda v bazéne je ako stávka na istotu, že Messi strelí v najbližších desiatich zápasoch aspoň jeden gól. Kúpalisko má okrem vody samotnej aj ďalšie benefity. Tým sú trávnaté plochy na loptové hry, pinpongový stôl a v čase zrazu šachy na deke. Nesmieme zabudnúť na bufet, ktorý sa samozrejme vždy tešil našej návšteve kúpaliska.

5. Skvelý tím, perfektné deti
Čo viac si môže človek priať, ako pracovať s ľudmi, ktorí svoju prácu spravia vždy na sto percent a ešte pridajú aj kus srdca? Ťažko hovoriť o kolegoch, to čo mi ide spod klávesnice je slovo priatelia. A deti? Na to sa vždy pýtali rodičia. Aké boli deti? S obavami, čo zas ten môj vyviedol… Deti boli perfektné. Samozrejme, bláznivé, roztopašné, užívajúce si prázniny a leto plnými dúškami. Presne také, akým som bol ja sám v ich veku. Perfektné.


Zľava: Taja, mishik, Jaro

Nuž, leto je za nami. Ale to ďalšie leto sa každým dňom blíži…

Autor: Michal Vrba, hlavný vedúci tábora
Web tábora: dennytabor.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *