Objavili rozdiel online a offline sveta

15. mája sa zišla kopa šachových nadšencov. Deti, ktoré sa v šachu „vytuningovali“ v online priestore a tiež zopár dospelákov. Všetci sme sa nechali deň pred turnajom otestovať s výnimkou detí do 10 rokov (toto nariadenie zatiaľ platí aj naďalej).

„Parádne bolo,“ napísala mi jedna mamička. „Môj syn bol nadšený. Bolo fajn stretnúť pár tvárí z lichessových turnajov naživo.“ Pochopiteľne, každý turnaj má svojich víťazov i porazených, chlácholili sme všetkých, ktorí mali nastavené vyššie očakávania.

Zaberali slová útechy, povzbudenia a tiež malé tromlované minerály, ktoré sme rozdávali aj za prehry a remízy. Niektoré deti šli na svoj prvý turnaj s malou dušičkou a stresom, všetko sme im vysvetlili, aj to, že na rozdiel od online sveta sa figúrky po skončení partie samé do základného postavenia nenastavia :-))

Doobedňajší turnaj vyhral Tomáš Grman, ocko len šesťročného talentovaného hráča Doprastavu. Do turnaja sa prihlásil len na poslednú chvíľu, aby sme boli do páru. Jemu sme pohár neudelili, získal ho druhý v poradí – Šimon Murárik, jeden z trojice bratov, ktorí začínajú dokazovať, že nebudú na turnajoch do počtu, všetci traja skončili v prvej polovici, tretím miestom príjemne prekvapil Samko Bezák.

Na poobedňajší turnaj sa zišla ešte vyššia kvalita, s plným počtom bodov jednoznačne triumfoval Gríša – Hrihorii Shykhnenko, ktorý to pojal ako rozcvičku na budúcu sobotu, kde si to rozdá už s oveľa silnejšími ratingovými hráčmi bez vekového obmedzenia.

Na druhom a treťom mieste sa umiestnili dospeláci Michal Baník a Michael Dzurik, potom nasledovali mladé talenty, s najlepším pomocným hodnotením Samuel Bodiš, hneď za ním ešte len šesťročný Martinko Srnák, ktorý to hrá aktívne len pol roka! Jeden rodič bol veľmi rád, že jeho syn prekonal strach z turnaja, doteraz nechcel o súťažných partiách počuť, a dnes, hoci skončil medzi poslednými, bol taký nabudený, že sa hneď po skončení pýtal, kedy bude ďalší turnaj.

Najbližšie dve soboty nás čakajú napínavé súboje, využite to, prihláste sa a užite si to spolu s nami a s kamarátmi. Viac informácii nájdete v propozíciach, zlého počasia sa nebojíme, pretože hráme pod krytou terasou Čínskej reštaurácie na Bratislavskej Kuchajde, kde mimochodom výborne varia (v štartovnom máte obed i večeru), ale aký recept zvolíte na svojho súpera, je len na vás…

Stojí za to posnažiť sa, veď okrem odmien uvedených v propozíciách, Bratislavská šachová akadémia, organizátor podujatia,  vyhlasuje aj „Skalp Jura Jánošíka“, teda oceníme víťaza turnaja, kto ozbíja súperov o najviac ratingových bodov.

Propozície
Zoznam prihlásených
Šachová šiltovka na leto
Fotogaléria 15.5.2021

Martin Hunčár a Michal Vrba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *