Online šachový šampionát mládeže 2020. Cesta, na ktorej sme sa stretli.

„Ak malo tvoje dielo dobrý začiatok, koniec isto nebude menej šťastný.“ vyhlásil pred takmer 2500 rokmi Sofokles a nemýlil sa. Minimálne nie v tomto prípade. Ale nepredbiehajme a poďme pekne od začiatku…

S myšlienkou organizácie tohto podujatia prišiel Mishik a keď ma s ňou oboznámil v jednom našom rozhovore, nedalo sa povedať nie. V prvej vlne doplnenia organizačnej zložky pribudli aj Rasťo Diviak a Tomáš Perička (obaja ŠK Osuské) a Martin Čabák (Šachová akadémia Pešiaci Sabinov) a začali sme prvým online stretnutím cez Zoom. Ako to už pri nových podujatiach býva, hneď na úvod vyvstalo množstvo väčších a ešte viac menších otáznikov. No entuziazmus, ktorý bol cítiť od prvých okamihov zo všetkých zúčastnených strán, ich dokázal s ľahkosťou riešiť. Už počas tohto prvého stretnutia padlo aj meno Martin Kuna (NŠK Nitra), ten veľmi rýchlo rozšíril naše rady a pokračovali sme už v šestici.

Z úvodných mien je dôležité spomenúť aj siedmeho statočného a to veľmajstra Jána Markoša, súčasnú slovenskú šachovú jednotku, ktorý súhlasil zo záštitou nášho podujatia ako garant fair-play a nahral pre vás aj pozvánku na tento šampionát. A aj napriek tomu, že naplánované komentovanie finálového turnaja sa nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca, sme veľmi radi, že pozvanie prijal.

Prípravy pozostávali z množstva okruhov, ako napríklad systém hry, tempo, počet postupujúcich, výber herného serveru, jeho testovanie a nastavenie, tvorba propozícií, oslovenie sponzorov, spôsob registrácie, vytvorenie FB skupiny, propagácia podujatia, príprava livestreamov a mnohých ďalších. A tak sme si vymenili v rámci skupiny stovky správ, viacero emailov či telefonátov a absolvovali niekoľko kreatívnych večerných debatných krúžkov. Nie vždy sme mali názory rovnaké, ale vždy sme sa nakoniec dohodli.

V rámci propagácie podujatia mali hlavné slovo obaja Martinovia a kým jeden z nich (Kuna) sa staral o skupinu na Facebooku, ten druhý (Čabák) vytvoril viacero veľmi pekných videí. Nadšení sme boli aj z toho, že viacerí ste sa k nám pridali, poslali nám svoje kreatívne výtvory a prispeli tak ku celkovej kvalite tohto podujatia.

Poďme však už ku samotnému prvému turnaju. Tesne pred ním sa totiž diali veci… Viacerí si nechali prihlasovanie do turnaja, ako už v našich končinách žiaľ býva dobrým zvykom, na poslednú chvíľu a tak sa veci museli riešiť veľmi flexibilne. Tomáš Perička napríklad začal svoju nedeľnú prvoligovú partiu s výrazným oneskorením, aby sa dostalo aj na všetkých oneskorencov. S Martinom Kunom sme sa, po ukončení partií a rýchlom obede v centre Bratislavy, presunuli do Lamača, kde už Mishik v štúdiu šampionátu vo veľkom chystal livestream (a obložené chlebíčky…). Medzičasom počet účastníkov výrazne vzrástol a do turnaja ich nakoniec naskočilo 77.

V jednotlivých partiách sa išlo naplno od úvodného výstrelu a tak sme sa s Mishikom v pozícii komentátorov rozhodne nenudili. Rovnako, ako Maťo s nami v štúdiu a taktiež druhá polovica organizačného štábu, ktorá bola pripojená na diaľku a dozerala na turnaj prihlásená na lichessi a youtube. Kvalita partií sa rôznila a kým často to bolo o počítaní figúrok, odohrali sa aj veľmi pekné partie, prípadne partie plné zvratov. Útok takmer vždy prevažoval nad obranou a zaznamenali sme iba minimálne množstvo nerozhodných výsledkov, keď sa remízou skončila iba každá desiata partia. Livestream si môžete pozrieť na linku https://www.youtube.com/watch?v=hMP93xbMeYk

Do finálového turnaja nakoniec postúpilo 34 hráčov, pričom na postup bolo potrebných 5 bodov. V poslednom kole sa tak hralo nielen o najvyššie priečky, ale nemenej dramatické boje prebiehali aj o tie postupové.

V turnaji A sa z víťazstva tešil Ján Lakota (jan6363), ktorý prehral iba jedinú partiu, získal osem bodov a o pol pomocného hodnotenia predbehol druhého v poradí, Tomáša Vaštíka (TomVas3). Nasledovala trojica sedembodových českých hráčov, z ktorých mal určite najväčšiu radosť David Juračák (dj2008). Všetci traja už menovaní sa tak mohli tešiť nielen na medaile, diplomy a ceny, ale najmä na obrovské poháre. Knižné ceny za celkové umiestnenie sa ušli aj trojici na štvrtom až šiestom mieste, v zložení Antonín Zemek (Pikamon10), Vojtěch Karafiát (VojtaKarafiat) a Nina Kubíková (Nina09).

V kategórii dievčat zvíťazila ziskom 6,5 bodu Nina Kubíková (Nina09) pred Ivou Petirovou (propiska) a Magdalénou Mrmusovou (magdalen), ktoré získali svorne o pol bodu menej.

V kategórii hráčov s ratingom 1201-1300 obsadili prvé tri miesta Tomáš Vaštík (TomVas3), Nina Kubíková (Nina09) a Michal Jura (osim81), kým medzi hráčmi s ratingom 1101-1200 zabodovala trojica Vojtěch Karafiát (VojtaKarafiat), Michal Livňanský (miskoliv) a Magdaléna Mrmusová (magdalen). Ďalšiu trojicu ocenených (rating 1001-1100) tvorili Jan Hrdina (honzix), Jakub Škňouřil (jakub0011) a Adam Biskupič (AdamAdi) a medzi neratingovanými sa mohli tešiť Michal Katrlík (GreatWhiteElephant), Damián Budzák (Tobko) a Ján Hudák (JanHudak).

Zoznam ocenených doplnili ešte najmladší účastníci, ktorými sa stali Nina Haásová a Benjamín Kollár, ktorí sa v turnaji nestratili, keď získali 3,5 resp. 3 body.

Konečné výsledky turnaja nájdete na https://lichess.org/swiss/H18XdmCS

Príjemným zistením bolo, že sme neriešili žiadny podnet, týkajúci sa sťažnosti ohľadom prípadného porušenia pravidla fair-play a ani pri našej dôkladnej kontrole sa nepreukázalo nič, čo by sa vymykalo bežným normám. Za to patrí všetkým účastníkom turnaja, od nás organizátorov, jedno veľké poďakovanie.

Týždeň sa stretol s týždňom a finálového turnaja sa zúčastnilo nakoniec 59 zo 64 prihlásených účastníkov, keď piati postupujúci (z vyššie uvedených 34) svoju možnosť nevyužili. Počas livestreamu sme takmer okamžite zbadali, že kvalita partií výrazne vzrástla a tak sme nemuseli až tak často “počítať figúrky“. Veríme, že aj počas jeho sledovania ste sa s nami nenudili, nikto nezaspal a ak ste sa aj niečo nové dozvedeli, našu úlohu môžeme považovať za splnenú. Livestream si môžete pozrieť na linku https://www.youtube.com/watch?v=FXFOfVbBMCk

Víťazom tohto finálového turnaja sa stala nasadená turnajová jednotka Kryštof Mikuláš Trávníček (jsemkurina), ktorý potvrdil papierové predpoklady a nakoniec stratil v turnaji iba jedinú remízu, čiernymi figúrami, v partii siedmeho kola. Priebeh viacerých jeho partií síce nebol jasný, ale keď viete hrať, šťastie sa ku vám prikloní. Pol bodu za ním zaostal Bayarjavkhlan Delgerdalai (Ddalai), ktorý vo štvrtom kole prehral práve s víťazom turnaja. Tretie miesto obsadil prvý domáci zástupca, sedembodový Šimon Šalgovič (simons23), ktorý s oboma medailistami doplatil na horšiu spotrebu času. Nebyť nej, tešil by sa z víťazstva v turnaji asi práve on. O veľký pohár, medailu, diplom a vecnú cenu však, rovnako ako vyššie spomínaná dvojica, neprišiel. Knižné ceny získala aj trojica na štvrtom až šiestom mieste, v poradí Matyáš Roubal (Matyson523), Tomáš Bezděk (Tomassachy789) a Ema Walterová (emawalti). Tá taktiež vyhrala aj kategóriu dievčat, pred Simonou Bochničkovou (Simona_Bochnickova) a Luciou Striškovou (Luca_S14). V kategórii hráčov s ratingom 1801-2000 uspel Kryštof Mikuláš Trávníček (jsemkurina) pred Šimonom Šalgovičom (simons23) a Karolom Paluskom (Karol94). Kategóriu hráčov s ratingom 1601-1800 ovládol Bayarjavkhlan Delgerdalai (Ddalai), pred dvojicou Ema Walterová (emawalti) a Simona Bochničková (Simona_Bochnickova). Medzi hráčmi s ratingom do 1600 skončili medzi ocenenými Matyáš Roubal (Matyson523), Tomáš Bezděk (Tomassachy789) a Dominic James Earle (kingofthelight), ktorý dokonca odohral turnaj s výrazným časovým posunom z Austrálie (v absolútne nešachovom čase 23:00 – 2:00).

Konečné výsledky turnaja nájdete na https://lichess.org/swiss/kpocuq5u

Rovnako, ako pri prvom turnaji, ani tu sme nemuseli riešiť žiadny podnet, týkajúci sa sťažnosti ohľadom prípadného porušenia pravidla fair-play a všetci hráči ostali “čistí“ aj pri následnej kontrole. Takže aj všetkým účastníkom finálového turnaja patrí, od nás organizátorov, jedno veľké poďakovanie.

Po ukončení turnaja bola počas livetreamu vyžrebovaná tombola, ktorou bol pobyt na 2 noci pre 2 osoby v 4* hoteli Sv.Ľudmila v Skalici. Šťastnou víťazkou sa, spomedzi vyše stovky účastníkov podujatia, stala Eva Polačková. Srdiečková súťaž, ktorá prebiehala v rámci skupiny Online šachový šampionát mládeže 2020 na Facebooku, sa stala korisťou Arpáda Pirošku. Obom týmto srdečne gratulujeme!

Víťazi sú už definitívne známi, spôsob odovzdania cien sa priebežne rieši a tak vám budú postupne či už odoslané poštou, alebo odovzdané priamo do rúk na niektorých letných šachových podujatiach. A až keď bude odovzdaná posledná z nich, budeme si môcť povedať, že je to celé za nami.

Na koniec podujatia ešte trochu štatistík. V oboch turnajoch sa predstavilo dokopy 107 hráčov a tí odohrali 1204 partií, s bilanciou 566 výhier bielych figúr, 110 nerozhodných výsledkov, 511 výhier čiernych figúr a 17 partií bez boja. Kým priemerný rating turnaja A bol 1528, v druhom sa výrazne navýšil, až na veľmi pekných 1803.

Na čo by sme určite nemohli zabudnúť, to je naše nesmierne poďakovanie všetkým sponzorom tohto podujatia. Krásne ceny pre vás zabezpečili Mesto Sabinov, Cirkevná základná škola sv. Jána Krstiteľa Sabinov, Šachový Obchod, Šachy Dolmen, 1.DAY, ŠK Skalica, SKAND, Hotel sv. Ľudmila v Skalici a v neposlednom rade Milan Roman.

Na samotný záver ešte niektoré reakcie od vás, ktoré nás veľmi potešili a ďakujeme za ne!

Ďakujeme za výborne zorganizovaný on-line turnaj. (Pavol Mrmus a Magdalénka)

Ďakujeme za turnaj. Vďaka korone sa Dominik mohol zúčastniť. Tu máme krásnu zimu. Slnečno a 3 stupne. 🙂 Zdravíme od protinožcov. (Sona a Dominik)

Prajem všetko dobré a ešte veľa krásnych turnajov.
PS: Ďakujem Vám za Vašu snahu počas korony, Vaše videá na YouTube boli veľmi poučné, vidieť, že Vás práca s deťmi baví a robíte to pre radosť. (M. Biskupičová)

Děkujeme a těšíme se na další šachové turnaje. (Bezděková Nina)

Veľmi ste nás potešili. Ďakujeme. (Polačková)

Dobré ráno, děkujem moc, turnaj byl super, kluka to moc bavilo. Jen mu bylo líto pár zbytečně zkažených partií, ale co se dá dělat, tak to chodi… Děkujem a hodně zdaru (Martin Karafiat)

Děkuji moc! Vítězství to nebylo zcela jednoduché, občas mě mlaďoši hezky donutili makat. 🙂 (Kryštof Mikuláš Trávníček)

 

V mene organizačného tímu,

Miroslav Roháček

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *