Pán tréner, a kedy bude ďalší turnaj? Zajtra?

Byť či nebyť? Robiť či nerobiť? Usporiadať deň pred Vianocami rapid turnaj? Inak, dosť veľká haluz v tak hektickom čase a ešte k tomu aj veľká chorobnosť detí, veď niektoré školy ostali už zavreté. No čuduj sa svete, sála Nemeckého kultúrneho domu bola nakoniec plná, prišlo 50 detí (najviac z ŠK Doprastavu) a navyše aj GM Igor Štohl a FM Alexey Kukelko. Tí veru nemali v „A“ turnaji na ružiach ustlané a pohár pre víťaza si prekvapivo odniesol po excelentnom výkone Arménec registrovaný pod anglickou federáciou a žijúci na Slovensku – Daniel Shirinyan.

Titulovaným hráčom sa ušlo až druhé a tretie miesto. V kategórii do 10 rokov vyhral len sedem ročný Tomáš André, potvrdzujúci výbornú formu, pred Simonom Matejkom a Richardom Pisarčíkom.  Nemôžem nespomenúť výkon Gríšku Shykhnenka, ktorý obsadil celkové 5. miesto a pripísal si neuveriteľných 137 ratingových bodov.

V „B“ turnaji zvíťazil systémom štart cieľ Ľuboš Halada s plným počtom bodov. Fantázia! O ďalšie miesta bola férová bitka až do posledného kola. Nakoniec sa z druhého miesta radoval Tomáško Do Van pred Fedorom Kadelom, ktorý sa vrátil k šachu po dlhšej prestávke. Pohár najlepšieho do 10 rokov bral zlepšujúci sa Jakub Králik, pretože celkový víťaz nemal nárok na dva poháre. Veľmi príjemne prekvapil v tejto kategórii aj druhý Daniel Murárik a tretí Ivko Stec. Špeciálnu pochvalu a diplomy dostalo aj najmladšie dievča – Michaela Laučeková a najmladší účastník turnaja – ešte stále len 5 ročný Janko Stec. Gratulujeme všetkým víťazom, ale užili si to všetci, na turnaj zavítal aj ultramaratónec z Čiech Petr Kaňovský.

Súťažilo sa aj v taktikách, 6 celkom náročných úloh riešili nadšenci cez prestávky. Za správne riešenia a tiež za body z turnaja (dokonca i za prehry) sa rozdávali malé tromlované minerály, ktoré boli pre najmenších veľkou motiváciou. Medzi jednotlivými kolami zabával deti Šachuľko Matový, Patrik Pat a Jožko Šprtovský. Cez obed bola aj kultúrna vložka – hral som spolu s Noemi Rudolfovou divadielko o vzťahoch: „Ako sa rozprávala žirafa so slonom“. Potešila aj pizza a bohaté občerstvenie so sladkosťami a nealkoholickým punčom.

Spory sme riešiť nemuseli, vstupy medzi kolami sme využili aj na dovysvetlenie pravidiel, v B turnaji to bolo potrebné, pretože na posledných doskách sa stretali aj deti, pre ktorých bol tento turnaj ich premiérou. Ich šťastné očká po turnaji a úprimné poďakovania rodičov a deduškov ma utvrdili v tom, že som sa rozhodol správne, usporiadať pohodový rapid sa naozaj oplatilo. Veľká vďaka aj Saške Strelbitskej a Matúšovi Červeňovi, pracovali ako včeličky, aby všetko klapalo, krásne fotky sú od Miša Vrbu.

Už sa teším na jarné prázdniny, denný tábor s turnajmi už pomaly ale isto klope na dvere. Najskôr však vytúžená prestávka – a to pre všetkých – aj touto cestou prajem všetkým šachistom a ich rodinám pokojné a krásne Vianoce.

Fogoraléria

Výsledky

Autor: Martin Hunčár, Tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Tento záznam bol publikovaný v Turnaje . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *