Pán tréner, ja mám aký titul?

Veľkonočný rapid 6.4. 2023 v Bratislave

Najskôr to vyzeralo ako menší lokálny turnaj, postupne sa však prihlasovali ďalší a ďalší a ako to býva na našom Slovensku zvykom, všetci sa náhle spamätali posledné tri dni pred akciou. Nemecký kultúrny dom v Rači bol zrazu zaplnený do posledného miesta. 109 šachistov tu ešte nikdy nehralo a tá kvalita!

5 hráčov s FIDE titulmi a potom celá plejáda juniorov a talentovanej mládeže doplnenej o pár dospelákov a dôchodcov, milé, že pán Goga sem prišiel osláviť svoje narodeniny. 9 kolový rapid s tempom 10 min/partiu +3 s/ťah napokon vyhral IM Štefan Mazúr so ziskom 8 bodov, predstihol druhého Samira Sahidiho len o pomocné hodnotenie. Ten totiž zakopol v druhom kole proti výborne hrajúcemu Danielovi Shirinyanovi (skončil tretí) a hoci už potom Samir všetko vyhral, aj vzájomný zápas so Štefanom, na pohár to už nestačilo.

Na štvrtom a piatom mieste skončili so ziskom 6,5 bodu Erno Molnár a Peter Balogh. Po dlhšej prestávke si vyskúšala zápolenie za šachovnicou aj WFM Veronika Gažíková, podľa predpokladov získala cenu pre najlepšie umiestnenú ženu v A turnaji so ziskom 6 bodov. Cenu pre najlepšieho hráča do 10 rokov získal Martin Srnák, ktorý má tento rok len 8, tento rýchlejší rapidový formát mu zjavne vyhovuje viac než štandard.

V B turnaji sa tiež rozhodovalo do posledného kola. Víťazom sa stal Patrik Piško, ktorý prehral len s piatym Anthonym Kravchukom (USA). O bod menej mal druhý Vladimír Kostelka (Slovan Bratislava) a bronz získal Roman Ondreička (Komplet Modranka), ktorý predstihol len o pomocné hodnotenie Luisa Kandalafta.

Pohár pre najlepšieho do 10 rokov si odniesol Nikolaev Kuzma, ale aj ostatní chlapci do 10 rokov začínajú ukazovať svoju silu: okrem Jakuba Králika veľmi príjemne prekvapil Eliáš Groch, pre ktorého to bol doteraz najlepší turnaj, Samuel Belovič a Matiáš Slamka (všetci Doprastav) absolvovali krsť ohňom pred Majstrovstvami Slovenska (obaja 4,5) a cenu pre najlepšie dievča získala Veronika Pintrová (5,5 bodu), pre ktorú to bol premiérový turnaj! Chcel by som však vyzdvihnúť aj Simonku Kováčikovú a len 7 ročnú Bibianu Hrdličkovú – obe získali 5 bodov.

„Diamant“ pre najmladšieho účastníka turnaja získal Dmytro Slavskyi, malé tromlované mineráliky si však odniesli všetci menší, ktorí ich zaslúžene dostávali za výhry, remízy i prehry.

Bonusom k turnaju bola po obedňajšej pizze ešte prednáška Štefana Mazúra pre pokročilých. Ja som v tom čase preberal s deťmi „slávnu“ partiu Šachuľka Matového s Kukinkom. Síce v provizórnych podmienkach, ale užili si to, deti sa ostošesť hlásili, keď poznali správnu odpoveď.

Na rozhodovanie dohliadala Oleksandra Strelbitská s pomocou pána Rathouského a na B turnaj dohliadal Matúš Červeň. Online prenos nebol, ale partie na prvých doskách v A turnaji sa čoskoro objavia na youtube kanáli Bratislavskej šachovej akadémie. Krásne fotky, ako vždy, spravil Mišo Vrba. Všetko vyšlo ako malo, len mi je ľúto, že som nestihol vždy odpovedať na milé otázky najmenších, lebo inak by sme tam boli do noci.