Prepáčte nám, my ešte len zbierame skúsenosti

Detská Bratislavská liga pozná víťazov!

Paralelne počas zápasov 5. ligy sa v Starej jedálni sa odohralo 5 kôl Detskej Bratislavskej ligy od polovice októbra 2023 do začiatku februára 2024. Zámerom bolo dať šancu skutočným začiatočníkom popri hráčoch, ktorí sú už v šachových kluboch registrovaní, ale v 5. lige sú na súpiske len náhradníci a ich FIDE rating ešte nepresiahol 1100 bodov.

Päť kolový piatkový turnaj s tempom 10 minút/partiu + 3 sek/ťah zároveň ponúkal možnosť, aby aj menej skúsení nemuseli padnúť načas vo vyhratej pozícii len preto, že nestihnú dať mat.  Oproti minuloročnému pilotnému ročníku si tento raz zahralo až 33 detí a dvaja dospelí, potenciál je však do ďalšej sezóny značne vyšší, avšak kapacita „obývačky“ (rozumej vedľajšej miestnosti v Starej jedálni) je však obmedzená.

V každej sérii získal víťaz 15 bodov a za ním všetci postupne o bod menej. Pokiaľ Detská bratislavská liga termínovo kolidovala s 5. ligou, tak boli aj nejaké bonusy za účasť v 5. lige, aby títo hráči neboli znevýhodnení oproti ostatným. Celkovým víťazom sa stal Viktor Válik so 47 bodmi, na druhom mieste skončil Martin Cibiri  so 45 bodmi. Tretia Linda Podolinská získala 43 bodov.

Linda by bola veľmi pravdepodobne aj celkovou víťazkou, akurát jej posledný turnaj kolidoval so školským lyžiarskym výcvikom. Diplom a cenu dostala potom dodatočne o 2 dni neskôr. Ak je súbeh cien vylúčený, tak potom, nerátajúc Lindu, bola najlepšie umiestneným dievčaťom Emka Janovíčková, ktorá dostala aj pohár.

Najmladším účastníkom ligy bol Artur Petrovič z Rače, ktorý začiatkom roka 2024 oslavoval len svoje 6. narodeniny. Šach ho však veľmi baví, chystá sa aj na Majstrovstvá SR detí a mládeže do Tatralandie. Na tomto podujatí získaval cenné skúsenosti. Úprimne, chýb tu bolo naozaj dosť (no a čo!) a z patov sa radoval aj prísediaci Patrik Pat.

Fotky so Šachuľkom sú už na konci samozrejmosťou a na prítomných dozeral aj tretí zo slávnej trojky – Jožko Šprtovský.

Takmer po každom kole som sa snažil aspoň krátko usmerniť deti na základe toho, čo predviedli za šachovnicou a zároveň ich maximálne povzbudiť. Nad nikým som nelámal palicu. Nedávno som si totiž našiel fotku detí z turnaja, čo som organizoval pred pár rokmi a približne polovica z tých, čo tam vtedy hrali, by ma dnes buď porazili, prípadne by som pri troche šťastia snáď zremizoval.

Výsledky

Autor: Martin Hunčár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *