Spýtali sme sa v uliciach mládeže, čo si myslí o šachu

V sobotu 22.5.2021 bolo síce upršané a chladné počasie, ešteže sme boli pod krytou terasou, zato za šachovnicou bolo od počiatku horúco. Tí, čo prišli, poctivo cez koronu trénovali a hrali online, minimálne jedna z desiatich partií sa naťahovala, hralo sa ako o život, však to poznáte. Ambiciózni mladí hráči si to rozdávali s dvoma dospelákmi.

Treba pochváliť dievčatá, nielenže nesklamali, ale Karin Novomeská turnaj dokonca vyhrala a do Štefanova si odnáša pohár. Veľmi pekne hrala aj 9 ročná Zuzana Stará, ktorá so svojím bratom a rodinou pricestovali až z Čiech, okrem nich sme tu mali aj ďalšieho chlapca Jána Báru až z Prahy. Veľmi milo prekvapili aj dievčatá z Doprastavu – Lucia Tomčániová a Adela Mendelová , pre ktoré to bol prvý turnaj naživo v živote, Lucke sa pri premiére hneď podarilo zdolať hráča s ratingom!

Na druhom mieste sa umiestnil Matej Zelenka z Dubnice, ktorý navyše vyhral skalp Jura Jánošíka, keďže získal najviac plusových bodov do FIDE ratingovania – viac než 100, čo je na 5 kolový turnaj naozaj výnimočné. Tretie miesto získal Teodor Malaschitz, o lepšie pomocné hodnotenie pred Áronom Pongom a Richardom Hasalom (všetci z Doprastavu).

Propozície turnaja 29.5.2021
Zoznam prihlásených Champions A
Zoznam prihlásených Champions B

Medzičasom evidujeme zvýšený záujem o náš turnaj, radi by sme vyšli v ústrety všetkým. Zároveň si uvedomujeme, že medzi hráčmi sú dosť veľké rozdiely a tiež niektorí najmenší možno nevydržia od rána hrať až do šiestej večer, preto na vyvrcholenie podujatia Máj lásky šach na 29.5. plánujeme dva turnaje – 5 kolový „A“ bez vekového obmedzenia len pre ratingových hráčov do 1599 a 7 kolový „B“ turnaj pre hráčov narodených v roku 2004 a neskôr – pre neregistrovaných v šachovej federácii alebo s ratingom do 1100, ktorý bude trvať len doobeda.

Viac v propozíciach na www.sachovaakademia.sk. Je potešiteľné, že korona je na ústupe a podľa platných epidemiologických nariadení sa deti do 10 rokov nemusia testovať, dospelí musia ísť na antigén v piatok s platnými výnimkami (prekonanie kovidu alebo po zaočkovaní).

Čaká nás veľké finále, krásne a bojovné súboje. Využite poslednú šancu a prihláste sa ešte dnes. U Číňana aj výborne varia a ak dáte súperovi šuster mat, stihnete si dať medzi kolami aj prechádzku okolo jazera.

Fotogaléria 22.5.2021
Výsledky

Autor: Martin Hunčár a Michal Vrba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *