Prvé online majstrovstvá základných a stredných škôl 2020

Majstrovstvá Bratislavského samosprávneho kraja v šachu žiakov a žiačok ZŠ a 1. stupňa OGY a študentov a študentiek SŠ a 2. stupňa OGY sa uskutočnili v tradičnom termíne koncom novembra. Nič na tom nezmenila ani súčasná nepriaznivá epidemiologická situácia, ktorá významne brzdí mnohé oblasti života. Školáci-šachisti naplno využili unikátnosť nášho športu a v historickej premiére súťažili v ONLINE šachu cez internet prostredníctvom bezplatnej platformy https://lichess.org.

V piatok 20.11.2020 podvečer v domácom pohodlí zasadli pred monitory svojich počítačov, tabletov a smartfónov stredoškoláci. Štartové pole tvorili 41 hráčov a hráčok zo 14-ich stredných škôl Bratislavského kraja, ktorí úspešne zvládli technicky náročnú prihlasovaciu procedúru. Samotný turnaj sa hral systémom Aréna (hodnotenie: výhra=2 body, remíza=1 bod, prehra 0=bodov), v živom šachu netradičným, tempom 2×7 min. + 3 s/ť na čistý čas hry 90 minút.

Turnaj bol napínavý od prvej do poslednej minúty. Napokon s minimálnym náskokom jedného bodu so ziskom 19 bodov zvíťazil Ondrej Vadila (prezývka na lichess.org: SubwayWithPepsi, Rp 2133) zo Spojenej školy sv. Uršule, BA1. Uplatnil nielen svoje nesporné šachové kvality, ale aj dlhodobé skúsenosti na serveri liches.org. Druhé miesto mohutným finišom s 18-timi bodmi vybojoval Vladimír Bochnička (vladoboch, Rp 2266) zo ŠpMNDaG Teplická 7, BA3. Vladko odohral v časovom limite o 5 partií menej ako víťaz, viac sa sústredil na kvalitu svojej hry a dosiahol spomedzi hráčov v turnaji najvyšší výkonový rating Rp 2266.

Pozoruhodnou hrou sa prezentoval tretí v celkovom poradí Dominik Petrek (MadNutella, Rp 2129) z Gym. L. Novomeského BA2 so ziskom 16 bodov, ktorý dlho v turnaji viedol, ale v závere doplatil na prílišnú snahu „doremizovať“ turnaj a niekoľko kratších remíz v závere turnaja mu portál v zmysle pravidiel Arény neuznal. V tesnom jednobodovom závese za medailistami sa s 15-imi bodmi zoradili ďalší favoriti: 4. M. Sobek, 5. A. Zetocha, (obaja Gym. Grösslingová 18 BA1) a 6. D. Gžib (Gym. J. Hronca Novohradská 3 BA2), mimochodom obhajca titulu krajského šampióna z minulého ročníka. Do finálového turnaja Majstrovstiev Slovenska stredoškolákov postupujú aj: 7. M. Šándor (Gym. J. Hronca Novohradská 3 BA2), 9. D. Chlpek (Gym. Pankúchova 6 BA5), 10. M. Bernard (Gym. Bilíkova BA4) a aj prekvapenie turnaja neregistrovaný hráč, 12-ty v celkovom poradí, S. Štipkala (OA Nevädzová 3 BA2). Medzi dievčatami potvrdila rolu favoritky Ema Walterová (Emawalti, Rp 1935) z Gym. J. Hronca Novohradská 3 BA2, ktorá v spoločnom turnaji s chlapcami získala úctyhodných 13 bodov, čo stačilo na celkové 8-me miesto.

Druhou spomedzi dievčat bola v 11-ta v celkovom poradí Silvia Fajtáková (fajtakovas, Rp 1944) z Gym. Einsteinova 35 BA5 so ziskom 10-tich bodov. Tretie miesto medzi dievčatami so sa prekvapivo ziskom 9 bodov ušlo neregistrovanej Miroslave Mendelovej (M04M, Rp 1617) z Gym. F. G. Lorcu BA2, keď tesne predstihla renomované bratislavské ligové šachistky, ktoré však rovnako ako tri víťazky majú právo postupu na MSR v online šachu: 4. O. Strelbitska (Gym. Einsteinova 35 BA5), 5. M. Smidová (Gym. L. Novomeského BA2), 6. K. Bötösová (OA Nevädzová 3 BA2), 7. D. Ráchelová (Gym. Bilíková 24 BA4), 8. E. Hoffnerová (Gym. Hubeného 23 BA3), 9. A. Kunovičová (OA Nevädzová 3 BA2). V súťaži ko-edukovaných družstiev škôl sú suverénnymi víťazmi študenti Gym. J. Hronca Novohradská 3 David Gžib a Ema Walterová, ktorí spoločne nazbierali 28 bodov.

Druhé miesto s 25-imi bodmi s prehľadom získali Dominik Petrek a Michaela Smidová z Gym. L. Novomeského. Prevapujúce, ale vďaka početnej výprave vari aj zaslúžené 3.miesto obsadila s 16-timi bodmi Obchodná akadémia Nevädzová 3 BA2 v zložení Samuel Štipkala a Katarína Bötösová.

Turnajovú tabuľku s kompletnými výsledkami a možnosťou prezrieť si odohraté partie aj spätne nájdete na adrese https://lichess.org/tournament/cmLNSOaV, konečné poradie s uvedením mien a škôl zúčastnených aj na www.skolskysport.sk. Živý komentár k turnaji vysielali Michal Vrba a Ladislav Šipeky na YT kanáli Bratislavskej šachovej akadémie. Majstrovstvá Slovenska študentov a študentiek SŠ a 2. stupňa OGY sa uskutočnia 13.12.2020 od 16:45 rovnako na serveri https://lichess.org.

Do majstrovského turnaja žiakov ZŠ a 1. stupňa OGY, ktorý sa konal v nedeľu 22.11.2020 od 17:30 sa prihlásilo rekordných 143 účastníkov a z toho 23 hráčok z 58-ych (!) základných škôl a osemročných gymnázií Bratislavského samosprávneho kraja. Drobné odchýlky hracieho systému Aréna od v turnajoch naživo bežného švajčiarskeho systému tentoraz nehrali rolu a suverénnym výkonom so ziskom 22 bodov zvíťazil hlavný favorit turnaja Šimon Šalgovič (simons23, Rp 2154) zo SŠ sv. Františka z Asissi BA4.

O ďalšie miesta však už bol tuhý boj a na konci turnaja sa zo zaslúženého 2. miesta so ziskom 20 bodov tešil Ján Lakota (Jan6363, Rp 2067) z Gym. Grösslingova 18 BA1. O bod za ním zaostali ďalší traja hráči, najvyššie výkonové elo, ktoré je pomocným hodnotením v systéme Aréna, prisúdilo 3. miesto Martinovi Rakovi (krebs07, Rp 2001) z Deutsche Schule BA1. Rovnaký počet 19 bodov nazbierali štvrtý Karol Paluska (Gym. F. G. Lorcu BA2) a piaty Lukáš Kozub (ZŠ Za kasárňou BA3). Medzi chlapcami právo postupu na MSR získavajú okrem vyššie spomenutých aj: 6. M. Gál (Gym. Bilíkova BA4), neregistrovaný 8. L. K. Pollak (MTAG Dunajská 13 BA1), 7-ročný (!) 9. T. Livňanský, 11. M. Livňanský (obaja ZŠ Česká 10 BA3), 13. A. Dvořák (Medzinárodná francúzska škola BA5). Majsterkou Bratislavského kraja školáčok sa stala zo ziskom 17 bodov celkovo siedma Simona Bochničková (Simona_Bochnickova, Rp 1970) z Gym. J. Hronca Novohradská 3 BA2 s náskokom bodu pred Luciou Striškovou (Luca_S14, Rp 2136) z SZŠ CENADA BA4.

Tretie miesto s 15-imi bodmi obsadila nečakane len 10-ročná Li Geng Hui, alias „Jenny“ (Jenei_daidiot, Rp 2136) z Cambridge International School BA1. V tesnom závese za medailistkami finišovali ďalšie stálice bratislavskej mládežníckej šachovej scény, ktoré rovnako ako víťazky, majú právo zúčastniť sa Majstrovstiev Slovenska v online šachu: 4. N. Kubíková (Gym. Metodova BA2), 5. E Jursová (Gym. L. Sáru BA4), 6. G. Kapolková (ŠPMNDaG Teplická 7 BA3), 7. H. Horváthová (Gym. J. Hronca Novohradská 3 BA2), 8. N. Ráchelová (ZŠ Za kasárňou BA3), 9. M. Košíková (ZŠ Jána Pavla II Osloboditeľská 27 BA3), 10. M. Petreková (Gym. L. Novomeského BA2). V družstvách sa „bodomiera“ zastavila na hodnote 31 bodov pri dvoch družstvách. Víťazmi až na pomocné hodnotenie, ktorým bol súčet výkonových ratingov oboch členov družstva sa stali Samuela Havalda a Simona Bochničková z Gym. J. Hronca Novohradská 3 BA2, ktoré tak zaznamenal zlaté „double“. Tesne druhí skončili Lukáš Kozub a Nikola Ráchelová zo ZŠ Za kasárňou 2, BA3.

Vo vyrovnanom súboji tretia SZŠ CENADA BA4 v zložení družstva Pavol Kostka a Lucia Strišková zaostala o jediný bod za víťazmi. Súťaže koedukovaných družstiev sa zúčastnilo až spolu 14 škôl, pričom niektoré mali aj viacnásobné zastúpenie. Turnajovú tabuľku s kompletnými výsledkami a možnosťou prezrieť si odohraté partie aj spätne nájdete na adrese https://lichess.org/tournament/G4TTGRfO, konečné poradie s uvedením mien a škôl zúčastnených aj na www.skolskysport.sk. Živý komentár k turnaji vysielali Michal Vrba a Stanislav Vlček na YT kanáli Bratislavskej šachovej akadémie s technickou podporou Igora Poláčika.

Pre organizátorov bola pomerne náročná príprava jedného z najväčších turnajov na Slovensku v tomto ťažkom roku bohato vynahradená silnou pozitívnou odozvou účastníkov, medzi ktorými bolo aj mnoho nováčikov. Inovatívny hrací systém aréna, ktorý sme na týchto turnajoch pokusne testovali, sa ukázal v online prostredí ako vhodná alternatíva ku klasickému švajčiarskemu systému. Turnaje dohrali takmer všetci účastníci (spolu 184!), a to aj napriek veľkým rozdielom vo výkonnosti.

Veríme, že sme im zabezpečili poučenie, zábavu i rozptýlenie v čase, keď nám všetkým tak veľmi chýba. Šach opäť dokázal, že vie prekonávať hranice, hoci aj zatvorené. Podujatie podporili Slovenský šachový zväz zabezpečením cenového fondu pre víťazov, Bratislavský šachový zväz aj s podporou Bratislavského samosprávneho kraja prispel na organizáciu, ktorú zabezpečovala Bratislavská šachová akadémia. Ďakujem všetkým hráčom aj zástupcom zúčastnených škôl za zodpovedný prístup a tešíme sa na ďalšie stretnutia, či už online, alebo (radšej) naživo.

Stanislav Vlček, Bratislavský šachový zväz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *