Prvý ročník kvalifikačných majstrovstiev Petržalky s prekvapením

Posledný aprílový piatok, 26.4.2024, sa stretlo 63 žiakov základných škôl v priestoroch školy ZŠ Černyševského v Petržalke, resp. klubovni ŠK Slovanu Bratislava, aby zasadli v šachovom finále za šachovnice a rozhodli o šachovom majstrovi Petržalky.

Aby sme však pokračovali ďalej, musíme sa vrátiť pár mesiacov dozadu. Do októbra 2023, kedy začali prvé kvalifikačné kolá na jednotlivých základných školách. Do pilotného projektu MČ Petržalka, ktorého cieľom je deťom vytvoriť príležitosti a prostredie k športovaniu (šach je jednou z viacerých športov, do ktorých sa žiaci počas roka mohli zapojiť), sa prihlásilo 8 základných škôl.

Na každej škole sa počas roka uskutočnili majstrovstvá školy v šachu, do ktorých sa mohli prihlásiť všetci žiaci bez ohľadu, či sú prváci alebo deviataci. Okrem štandardného ocenenia prvých troch , sa zároveň z každej školy prvých 8 žiakov kvalifikovalo na finálové podujatie. No a o tom už ideme hovoriť ďalej.

Tajne som dúfal, že príde všetkých 64 kvalifikovaných detí, čo by bolo pre šach zároveň aj veľmi symbolické. Nemožnosť účasti jedného žiaka tak ustálila štartové pole na 63 hráčov zo spomínaných ôsmych škôl.

Hralo sa systémom 2×10 minút na partiu, 7kôl, pričom si žiaci museli dávať pozor aj na nemožné ťahy, ktorých bolo dovolených maximálne tri. Osobne som bol veľmi zvedavý, komu sa ako bude dariť. Predsa som sa stretol so všetkými deťmi už na školách a mal som aj svojich tajných „koňov“.

Avšak ako to už býva na finálovom podujatí, konkurencia tu bola už skutočne veľká a ako by povedali hokejisti, hralo sa o každý centimeter šachovnice. Rozhodovali doslova jemnôstky v koncovkách, ako aj rýchlejšia ruka pri časových tiesňach, kedy žiakom zostávali na partiu doslova jednotky sekúnd.

Videli sme aj zaujímavé paty, nebola núdza aj o partie, ktoré končili holými kráľmi a niektorí skúšali samozrejme aj obľúbené šustermaty.

Pre mňa osobne bolo veľkým a príjemným prekvapením, koľko mladých, talentovaných detí na školách máme. Prví traja nasadení boli skúsení šachisti, no ďalších 60 žiakov nehráva v žiadnom klube či šachovej lige. A to je veľká škoda, pretože si dovolím tvrdiť, že každý jeden zo žiakov, ktorý priši na finálové podujatie, by sa medzi mládežou v ktoromkoľvek šachovom klube vôbec nestratilo.

Kolá išli jedno za druhým a aj vďaka pomoci skúsenému rozhodcovi Rastislavovi Diviakovi, ktorému asistoval Milan Jarábek, finále dodržalo svoj časový harmonogram, aby sa deti stihli o jednej vrátiť do školy a naobedovať.

Počas tohto školského roka som mal možnosť prehodiť zopár slov s riaditeľmi škôl, učitekami, psychológmi a vychovávateľkami, ktorým patrí môj veľký obdiv a rešpekt, že svojich žiakov nielen podporujú, ale im na nich skutočne záleží. Patrí im za to veľká vďaka.

No a ako to dopadlo? Veľká dráma sa udiala v piatom kole, kedy sa stretli prvý dvaja nasadení hráči, Simon Matejka a Filip Veselý. Toho času dokonca aj klubový kolegovia. Simon sa s prehľadom dostal do výhodnejšej koncovky s pešiakom viac. Filip však nehodil flntu do žita a vyskúšal ešte posledný únik pešiakom, ktorý sa vydaril a Simon tak vyvesil bielu zástavu.

  1. miesto: Filip Veselý 6,5b; ZŠ Lachova
  2. miesto: Simon Matejka 6b; ZŠ Turnianska
  3. miesto: Juraj Svátek 5,5b; ZŠ Dudova

Špeciálne ocenenie získali aj štvrtý Pavlo Bublyk a Matej Padych (knižku a ručne vyrezávané figúrky, ktoré im osobne odovzdal rezbár Miroslav Kováčik), ocenili sme aj najlepšiu žiačku Teréziu Šošovičkovú a najlepšieho žiaka z prvého stupňa Nicolasa Števicu.

Vyhodnotené a ocenené boli aj školy. Do celkového poradia sa započítaval súčet bodov prvých štyroch žiakov z danej školy. A že to bolo tesné!

Škola Bodov Pomocné body
1. ZŠ Lachova 21 77
2. ZŠ Turnianska 20.5 78
3. ZŠ Pankúchova 20 89.5
4. ZŠ Budatínska 17 71.5
5. ZŠ Černyševského 15.5 77
6. ZŠ Dudova 15.5 76
7. ZŠ Gessayova 15 68
8. ZŠ Tupolevova 14.5 89.5

  1. ZŠ Lachova

2. ZŠ Turnianska

3. ZŠ Pankúchová

Záverom to najdôležitejšie. Všetko toto sa udialo, pretože MČ Petržalka má snahu podporovať deti na školách a takto vyzerá výsledok prvého ročníka. No a musia byť aj správny ľudia na spávnom mieste, aby sa to všetko poradilo. A za MČ Petržalka to celé „spískal“ Michal Horváth, ktorý bol s nami na každom jednom školskom kole, ako aj finále. Veľká vďaka!

Konečné poradie
Fotogléria

Autor: Michal Vrba, predseda Bratislavskej šachovej akadémie

2 komentáre: “Prvý ročník kvalifikačných majstrovstiev Petržalky s prekvapením

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *