Prvý ročník turnaja rodinných dvojíc

V sobotu 18.5.2019 sme v Bratislave – Ružinov usporiadali prvý ročník netradičného podujatia „Turnaj rodinných dvojíc“.

Za šachovnice nastúpili tímy zložené z dvoch rodinných príbuzných, pričom podmienka bola, aby jeden z dvojice bol mladší ako 18 rokov. Po upršaných májových dňoch sa na nás usmialo slniečko a počasie prialo podujatiu, ktorého zámerom bolo usporiadanie vo vonkajších priestoroch, nakoľko šachy sa hrajú zväčša vo vnútorných priestoroch.

Do prvého ročníka sa prihlásilo celkovo 18 rodinných dvojíc, nielen z Bratislavy, ale aj z Rovinky či Stupavy. Za šachovnice tak v sedemkolovom turnaji zasadlo 36 hráčov. V každom kole hrala spolu jedna rodinná dvojica proti druhej s tým, že proti sebe vždy nastúpili z dvojice vždy deti a vždy dospelí.

Zázemie podujatiu poskytla reštaurácia Planetka, ktorej vonkajšie veľkorysé priestory poskytovali v prípade nepriazni počasia aj prístrešok, ktorý sme našťastie nemuseli využiť. Naopak, vo veľkom priľahlom parku sme po treťom kole usporiadali tímové dobrodružstvo. Deti boli rozdelené do troch tímov, konkrétne tím BŠA, tím Šachoví víťazi a tím Zlatí šachisti. Názvy si samozrejme deti vymysleli samostatne, ako aj pred začiatkom si zvolili svojho kapitána.

Potom sa už premiestnili na svoje stanovištia v parku, odkiaľ vysielali svojich zástupcov do základného tábora pre získanie obálky, v ktorej našli spolu 4 úlohy. Rodičia si tak medzičasom mohli vychutnať dopoludnajšiu kávičku.

Každý tím od prvej chvíle pracoval ako dobre namazaný stroj. V stanovenom čase si prevzali všetky štyri úlohy, napísali svoje riešenia a do časového limitu 20 minút sa vrátili späť do základného tábora. A v turnaji sa mohlo ďalej pokračovať.

Na šachovniciach sa odohrávali tuhé boje a to v každom kole doslova do posledných sekún. Hralo sa tempom 2×10 minút, teda každý z hráčov mal na celú partiu 10 minút. Napriek tomu, že pre väčšinu účastníkov to bol prvý kontakt s digitálnymi šachovými hodinami, hra išla všetkým odruky. Rodičia si mohli vyskúšať, aké to je hrať pod časovým stresom a u skúsenejších detí zaznievali aj povzbudzujúce slová na svojich starších spoluhráčov, aby sa snažili partie vyhrať a získať pre tím čo najviac bodov.

Po poslednom siedmom kole prišlo vyhodnotenie. Najprv prišli na rad tímové súťaže. Keďže cieľom pre tím bolo v stanovenom čase vymyslieť názov tímu, určiť si kapitána ale hlavne stihnúť prísť v určenom čase späť na základňu, museli sme s radosťou konštatovať, že tieto kritéria splnil každý tím, a preto boli víťazmi všetci zúčastnení. A čo viac, každý tím od prvej sekundy pracoval na úlohách naozaj tímovo a to je niekedy viac, ako správne vyriešenie úloh, ktoré našli v obálkach.

Ale predsa len, keby niekoho zaujímali úlohy, ktoré si deti našli v obálkach, dajú sa nižšie stiahnuť. Na správne odpovede určite prídete sami 🙂

V šachovom turnaji prví nasadení Malaschitzovci obhájili svoje nasadenie, šesť zápasov vyhrali a jeden remízovali. Na druhom mieste bez prehry s dvoma remízami sa umiestnili Kapolkovci a na treťom mieste Benciovci.

Celé podujatie začalo hneď z rána a skončilo sa v plánovanom obednom čase pred trinástou hodinou. Podujatie sa uskutočnilo vďaka podpore Nadácii ZSE, spolupráci s reštauráciou Planetka a poslancom MZ Ružinov, Vladimírovi Sirotkovi a Martinovi Patoprstému.

Ďakujeme všetkým účastníkom za vytvorenie vynikajúcej atmosféry a veríme, že sa na tomto netradičnom podujatí stretneme opäť o rok.

Za organizačný tím Bratislavskej šachovej akadémie
Michal Vrba

Konečné poradie
Fotogaléria
Logické úlohy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *