Run and chess 2023 – svetový unikát opäť v Bratislave

20. mája sa zišlo na štarte 4. ročníka tohto výnimočného podujatia rekordných 40 účastníkov. V krásnom prostredí karpatského lesa pri horárni Krasňany v Bratislave sa veru ulievať nedalo.  A ani by sa neoplatilo, pretože čím pomalšie sa beží, tým menej času ostáva na hodinách pri šachovej partii.

Nedokážete si to predstaviť? Po odohratí prvého kola sa napárovalo ďalšie, ale namiesto k šachovniciam sa všetci postavili na štartovú čiaru. A potom už len ozlomkrky cez les okruhom, ktorý meral niečo vyše pol kilometra. Ak prišiel prvý k šachovnici ten, čo mal biele figúrky, potiahol a stlačil súperovi hodiny. Ak prišiel skôr ten, čo mal čierne, stlačil súperovi hodiny a čakal (hralo sa tempom 5 min/partiu + 2 sek/ťah). Po odohratí kola sa znova rozlosovalo a opäť bolo treba najprv „fujazdiť“ (drobným odreninkám sme sa nevyhli, ďakujem mamine Olivera za ochotu ošetriť malé ranky).

Každým kolom sily ubúdali, ale všetci si to nesmierne užívali, hoci už mleli z posledného. Prialo nám aj počasie, priam ideálna teplota a všetko prebehlo v duchu fair-play. Po skončení niektorí ostali grilovať a zo soboty si tak spravili krásny rodinný deň.

Vzhľadom na to, že aj najmenší chceli behať a vyhnúť sa „béčkovej“ aréne, všetci účastníci boli teda súčasťou hlavného turnaja a vyhodnotili sme oproti pôvodnému plánu aj kategóriu do 7 rokov. V nej dominoval Richard Motyka, ktorý má len 6 rokov a uhral 4 body, teda 50 %, úplná fantázia! A dobre mu to aj behalo, neprichádzal k šachovnici medzi poslednými. Druhý skončil ešte len 5 ročný Artur Petrovič a tretí šesť ročný Adrien Grun.

V kategórii do 10 rokov sa rozhodlo v poslednom ôsmom kole, kedy vo výbornej forme hrajúci Oliver Kováčik (5,5 bodu) vyhral nad Martinom Srnákom a odsunul ho tak na druhé miesto. Tretie sa ušlo Kuzmovi Nikolaieovi (4,5 boda), ktorý o pomocné hodnotenie predstihol výborne hrajúcich Iva Steca a Daniela Murárika.

Medzi dospelými to bolo napínavé do poslednej chvíle. O víťazovi rozhodlo pomocné hodnotenie, napokon sa radoval Dominik Petrek (7 bodov), zvíťazil tesne pred druhým FM Alexeyom Kukelkom. Daniel Compel skončil tretí (6 bodov), keď okrem dvoch remíz raz prehral s Mariánom Šimom. Ozaj, ďakujem Grétke, že obetavo vyliezla na strom, aby sme mali ešte krajšie fotky! Spokojní boli aj rodičia, ktorí sa tentokrát tiež trošku zapotili. Asistovali pri pitnom režime, dohliadali, aby hrali za správnou šachovnicou a všemožne ich povzbudzovali. „Výborný nápad urobiť šachovú akciu vonku na čerstvom vzduchu spojenú s pohybom a opekačkou. Organizačne tiež na výbornú,“ ďakovala nám mamička Sebastiana.

Mali sme aj divákov z okoloidúcich turistov, všetci oceňovali, že sa niečo také deje a fandili nám v ďalších pokračovaniach. Štedro sa tiež rozdávali kamienky-minerály pre malé deti a všetkých zabával Šachuľko, ktorý sršal dobrou náladou, bodaj by aj nie, veď mu o pár dní vychádza nová kniha „Šachuľko Matový a jeho sny“: https://www.youtube.com/watch?v=okVzTqAOcDw

Kompletné výsledky nájdete tu: https://chess-results.com/tnr726410.aspx?lan=4&art=4&turdet=YES

Fotogaléria

Autor: Martin Hunčár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *