Šachová simultánka, exhibičná partia a krst

Na námestí v Lamači sa pod Lipami uskutočnil jubileiný desiaty ročník šachovej simultánky. Vo štvrtok, 30.5.2024 prijala pozvanie zatiaľ najmladšia šachistka v tejto tradičnej simultánke, majsterka Slovenska v šachu do 10 rokov, Bianka Macáková.

Bianka sa šachom venuje iba rok, no i za tak krátky čas dosiahla už veľa úspechov. Šachová simultánka v Lamačia bola vôbec jej prvou a hrala súčasne proti ôsmym súperom.

Ešte pred samotným „výkopom“ spoločne so starostom Igorom Polakovičom pokrstili nové šachové stolíky, ktoré sa nachádzajú medzi fontánou a kinom. Šachové figúrky je možné si zapožičať v knižnici oproti pošte.

Následne začali prvé šachové pertie, v ktorých mala Bianka vo všetkých biele figúrky. Na šachovniciach bolo možné vidieť veľmi atraktívne partie, ktoré vznikali z rôznych gambitových otvorení a tak aj samotná dynamika partií bola veľmi rýchla. Prvý cenný skalp v podobe remízy sa podaril ukoristiť Sveťovi, keď partiu, v ktorej mal síce dámu, no proti veži, strelcovi a pešiakovi, ktorí sa už už blížil k poľu premeny, zachránil partiu tzv. večným šachom. Vedľa sediaci Kristián síce „prežil“ útok z otvorenia, no veľké materiálne straty v záverečnej fáze partie už Bianke umožnili iba efektný matový záver.

Po hodine zostali v poli posledný traja hráči. David síce mal o strelca menej, no mohol ešte vyskúšať nepozornosť Bianky, ktorá už v závere hrala presne a tak vyvesil bielu zástavu. Tobias po dramatickom úvode partie získal v koncovke pešiaka, no aktivita bielych figúr mu nedovolovala túto prevahu uplatniť a tak sa zrodila druhá remíza.

V poslednej partii Martin dostal do pozície, kde Bianka mala síce vežu proti strelcovi, no čierny mal nebezpečného pešiaka. Technickú pasáž partie Bianka zvládla ako z veľkej knihy koncoviek, súpera metodicky odzbrojila a následne začala stupňovať svoju výhodu až napokon aj Martin musel podať ruku svojej súperke na znak uznania.

V prvej simultánke, ktorú tak Bianka odohrala si odnáša 6 výhier a dve remízy, čo je fantastiský výsledok. Výsledky po šachovniciach:

Svetozár Bušfy 1/2
Adam Jakubík 0
Tobias Bartlet 1/2
Igor Polakovič 0
Eliška Macáková 0
Kristián Ochodnícky 0
Martin Popluhár 0
David Hrdý 0

Po skončení simultánky na otázku, či by si ešte zahrala šachovú partiu bez váhania odpovedala, že áno. A tak diváci na Malokarpatskom námestí mohli sledovať aj exhibičnú partiu medzi Biankou a Tobiasom. Hralo sa tantokrát aj so šachovými hodinami, pričo každý mal na celú partiu iba 2 minúty a za každý vykonaná ťah bohus 1 sekundu.

Bianka v prvej časti partie získala výrazný časový nádskok cca 45 sekúnd, no stále v komplikovanej pozícii, ktorá vznikla z kráľovského gambitu. Následne sa partia dostala až do zdanlivo remízovej koncovky s kráľom, jednou vežou a jedným pešiakom na oboch stranách. Biely pešiak bol však rýchlejší a premena na dámu zrazu zmenila situáciu. Po všetkých výmenách zostal čiernemu iba kráľ a bielej kráľ s vežou. Obaja skúsení šachisti už vedeli, že takúto situáciu už nemá zmysel hrať a čierny položil svojho kráľa.

Okrem potlesku divákov si tak Bianka mohla vychutnať zaslúženú zmrzlinu na námestí.

Ďakujeme MČ Lamač v zastúpení Igor Polakovič a Matúš Harmaňoš za pomoc pri organizácii a tešíme sa na stretnutie opäť o rok.

Autor: Michal Vrba, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *