Šachové kúzla v parku očarili všetkých

Šach nie je nuda. Šach môže byť raz za čas aj šou. A prečo nie? Presvedčili sme sa o tom v parku J.M. Hurbana na Račianskom vinobraní 10. septembra.

V detskej zóne sa okrem krásneho celodenného programu pre deti odohrávalo pekné šachové divadlo. Najskôr si šťastne vyžrebovaný Jakub Mišík zahral so Simonom Matejkom, druhým z majstrovstiev EU do 10 rokov. Simon hral so zaviazanými očami, jeho ťahy sme prenášali na veľkú šachovnicu. Udivení okoloidúci si robili fotky, rodičia detí šachistov uznanlivo pokyvovali hlavou. Po asi 20-tich ťahoch sa partia skončila po dohode remízou.

Nasledovala simultánka, na ktorú nastúpil Račan Martin Srnák proti desiatim deťom. Hrať naraz proti toľkým – nie je až také jednoduché, kým si to nevyskúšate. Išlo mu to famózne, vyhral 9:1. Zakopol len raz a aj to so súperom, ktorý bol približne na jeho úrovni. Nasledoval turnaj na 6 kôl s tempom 10 minút pre každého z hráčov. Zapojilo sa 32 hráčov, stoly sa obsadili do posledného miesta. Na prvých doskách sa odohrávali srdnaté boje do poslednej minúty, no veľmi pekné snaživé výkony podávali aj najmenší a tí menej skúsení na nižších šachovniciach.

Až na záver sa rozhodlo, že pohár si odnesie Simon Matejka (5,5 zo 6), druhý skončil Juraj Kapolka (5 zo 6) a tretí Oliver Kováčik (4,5 z 5) lepší len o pomocné hodnotenie pred štvrtým Shykhnenkom. Milé bolo, že pár detí sa zapojilo do turnaja len tak, že išli okolo a dostali chuť hrať. Veď práve preto sme boli tu, a nie niekde zavretí vnútri.

Predpoveď nás síce vystrašila, ale počasie bolo nakoniec ukážkové. Ešte aj po turnaji si známi schuti zahrali, prišla aj račianska mládež a dospeláci. Až mi bolo ľúto, že som ich musel večer súriť, aby už skončili… Ak ste to tento raz minuli, už viete kde máte byť o rok o takomto čase.

Konečné výsledky

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *