Šachuľko, a ty vieš vôbec čo je to Šachobranie?

„No, keď dozrejú také sladké bobuľky na Šachovníku, pozbierajú sa, zlisujú a je z toho potom šachobranie!“ bez zaváhania odvetí na otázku Šéfka malý nezbedník a odštartuje tým netradičné podujatie, ktoré sa však na radosť rodičov a mnohých Račanov, ako sa zdá, stalo trvalou súčasťou vinobrania v polovici septembra. Horúco ako v lete, pohodička, sme v detskej zóne pri hluku kolotočov, neďaleko nás bojujú rytieri. Tie skutočné boje sa však odohrávajú práve za šachovnicou.

Šimon Šalgovič to z turnaja EXE nestihol, a tak podľa dohody nastúpil na hru naslepo náhradník Martin Srnák. Nuž na chlapca, čo má len 8 rokov, je to úctyhodný výkon, aj keď partiu v strednej hre už dlhšie hrať nevydržal, prítomní diváci ho odmenili veľkým potleskom.

Nasledovala simultánka – Šachuľko Matový bol vo svojej koži. Na dvanástich doskách deti zabával svojimi komentármi a po predpokladanej úvodnej štvrťhodinke, prišiel čas aj na blundre (rozumej hrubé chyby), z ktorých ťažili deti a pripísali si výhry. 0:12 nie je najlepší výsledok, ak to povieme diplomaticky, ale z pohľadu detí – čo viac si mohli želať?

Tí, čo sa nezmestili na simultánku proti Šachuľkovi a Šéfkovi, nastúpili proti Martinkovi Srnákovi. Ten však nikomu nič nedaroval a súperov doslova zmietol zo stola 6:0.

A hneď potom sa už odohral očakávaný 6-kolový turnaj v rapide bez zápočtu na FIDE s tempom 10 min/partiu + 2 sek/ťah. Pridalo sa aj pár neznámych dospelákov, prišli aj hobbíci (rozumej hráči, ktorí sa venujú šachu popri piatich iných krúžkoch a športoch), ale na prvých stoloch to bola kvalita. Vyhral Martin Hamaš s plným bodovým ziskom, hneď za ním skončil Martin Srnák, ktorý raz zakopol proti Tobiasovi Barteltovi (tomu ušlo tretie miesto len pre horšie pomocné hodnotenie), tesne ho predstihol bronzový mladík Adam Zich. 4,5 boda mal na konte aj výborne hrajúci Lukáš Eremias. Najlepším dievčaťom bola Bianka Macáková, ktorá potvrdzuje svojimi výkonmi, že do počtu veru čo chvíľa nebude. Získala zároveň druhé miesto do 8 rokov hneď za Srnákom a tesne pred Samkom Belovičom.

Uveličení z akcie boli aj mnohí rodičia, čo sa tam objavili len náhodou. Niekoľko detí o turnaji nevedelo vôbec a registrovali sa do turnaja ako okoloidúci, napríklad dvaja mladí futbalisti. Super!

Pre dobro a rozvoj šachu v našej spoločnosti snáď už hádam nemôže byť nič lepšie, ako podobné akcie pod šírym nebom, kedy sa na jarmoku drtia šachy. 40 šachistov – to prekonalo aj moje očakávania. Dokonca to mnohé rodiny spájajú, po turnaji ešte lokša a hybaj povoziť sa na kolotočoch, treba trošku prečistiť hlavičku. Nech im to zase dobre páli na ďalších turnajoch.

Výsledky

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *